Liptovské vodárne vlani opäť potrápila zastaraná vodovodná sieť, na výmenu ktorej však chýbajú finančné prostriedky.
Liptovská vodárenská spoločnosť vlani investovala do novej ČOV, ale aj do intenzifikácie úpravne vody či IoT. Oproti roku 2017 však jej investičné akcie výrazne klesli. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2018, ktorú spoločnosť nedávno zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
Spoločnosť má celkovo 62 akcionárov, pričom najväčší akcionár je práve mesto Liptovský Mikuláš, ktoré vlastní až 44 % akcií. Liptovský Hrádok vlastní niečo cez 11 % všetkých akcií.
Objem odkanalizovanej vody narástol
LVS vlani zásobovala takmer 68-tisíc obyvateľov, čo je 93,9 % z celkového počtu obyvateľov žijúcich v okrese Liptovský Mikuláš. Prevádzkovaná vodovodná sieť je dlhá takmer 513 kilometrov.
Vo vlastných zariadeniach bolo viac vyrobenej vody o takmer 11-tisíc metrov kubických ako predchádzajúci rok, čo predstavuje medziročný nárast o 2,5 %.
Dĺžka kanalizačnej siete vlani dosahovala 323 kilometrov. Spoločnosť odkanalizovala celkovo 78,5 % obyvateľov, čo je oproti roku 2017 mierny nárast o 0,4 %.
Množstvo vyčistenej odpadovej vody predstavovalo 13,3 milióna metrov kubických, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to teda menej o 1,3 milióna metrov kubických.
Napojenosť na verejnú kanalizáciu / Foto: LVS, a. s.
Celkový objem odkanalizovanej vody však oproti roku 2017 narástol o 90-tisíc metrov kubických, pričom dosiahol hodnotu takmer 4,3 milióna metrov kubických.
Chýbajú financie na modernizáciu vodovodnej siete
Vlani pracovníci odstraňovali celkovo 202 porúch. Dôvodom ich vzniku je vysoký vek vodovodnej siete, ktorá je často po životnosti alebo na hranici svojej životnosti, keďže na jej výmenu chýbajú podľa vedenia vodární finančné prostriedky.
„Pri poruchách dochádza nielen k vysokým stratám vody v sieti, ale v budúcnosti môže tento stav ovplyvniť plynulé zásobovanie pitnou vodou,“ zdôrazňuje bývalý generálny riaditeľ LVS Marián Lesanský.
Investovali do ČOV, úpravní aj IoT
„Medzi najdôležitejšie investičné akcie spoločnosti v roku 2018 patrila výstavba novej modernej čistiarne odpadových vôd v Liptovskej Sielnici, ktorá nahradila starú päťdesiatročnú čistiareň,“ konštatuje M. Lesanský.
Zároveň dodáva, že nová ČOV už teraz spĺňa aj požiadavky na vyčistenie dusíkatého znečistenia, ktorú legislatívne normy zatiaľ pre takýto typ čistiarní nepožadujú.
ČOV Liptovský Mikuláš / Foto: LVS, a. s.
Dôležitou investičnou aktivitou bola aj intenzifikácia úpravne vody v Demänovskej Doline. Nová technológia a filtre tak umožňujú lepšie reagovať na situácie, ktoré môžu vzniknúť na zdroji vody a prispieť tak k bezpečným dodávkam.
Vedenie vodárenskej spoločnosti takisto pripomínam že vlani pokračovala realizácia pilotného projektu diaľkových odpočtov technológiou IoT (Internet vecí).
Investície hlavne z vlastných zdrojov
Spoločnosť plánovala na rok 2018 investičné akcie v celkovej sume 1,4 milióna eur, nakoniec dosiahli asi o 60-tisíc eur menšiu hodnotu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.