Macro Components
INNOGY
INISOFT

Mesto Košice začína so skupovaním akcií VVS

Ak chce mesto Košice získať väčšinu (viac ako 50 %) práv, celý proces bude pravdepodobne trvať viac ako 40 rokov.

Mesto Košice začína so skupovaním akcií VVS

Foto: Pixabay

Mesto Košice, hlavný akcionár Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), môže kupovať podiely od malých akcionárov tohto podniku.

Rozhodnutie bolo prijaté včera (6. novembra) na mimoriadnom zasadnutí mesta Košice na popud primátora Jaroslava Polačeka. Dôvodom má byť snaha o väčšiu kontrolu procesov v rámci vodární.

Zámer navyšovať majetkovú účasť samosprávy vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti schválilo mestské zastupiteľstvo. Za schválenie uznesenia hlasovali 23 poslanci z 37 prítomných.

Akcie vodární vlastní 771 miest a obcí, mestu Košice patrí 20,44-percentný podiel, teda je najväčším akcionárom. Napriek tomu však košická radnica nemá zastúpenie ani v predstavenstve, ani v dozornej rade vodárenskej spoločnosti.

Primátor kritizuje netransparentnosť vodární

Výraznejší konflikt medzi košickou radnicou a VVS už trvá od konca vlaňajšieho roka. Dôvodom je fakt, že vodárne stále nepustili do riadiacich orgánov primátora J. Polačeka aj vtedajšieho námestníka Marcela Gibódu.

Tí sú doteraz presvedčení, že takýmto krokom sa vodárne snažia len ochrániť pred odhalením netransparentných metód, ktoré praktikujú.

Podľa J. Polačeka patrí VVS už dlhodobo k najmenej transparentným spoločnostiam nielen na východe, ale dokonca v rámci celého Slovenska.

Jaroslav Polaček / Foto: FB Jaroslav Polaček

Dodáva, že vodárne naviac nezverejňujú zápisnice z rokovania svojich štatutárnych orgánov a ani štatistiky o elektronických aukciách alebo verejných obstarávaniach.

„Ide nám ale o kontrolu pre ľudí a hlavne o lacnejšiu vodu. Nesúhlasím s politikou drahej vody a množstvom bytov pre vodárenských bossov. Máme najdrahšiu vodu na Slovensku, pričom BVS je o pol eura lacnejšia v rámci vodnej politiky,“ konštatoval v máji J. Polaček na tlačovej konferencii.

Konferencia vodohospodárov

VVS sa bráni

Vodárenská spoločnosť je zase presvedčená, že zo strany mesta Košice ide len o snahu zdiskreditovať jej vedenie.

Podľa vodární nie je korektné tvrdiť, že spoločnosť nie je transparentná a neposkytuje informácie. Dodávajú, že na VVS sa nevzťahuje platnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorým sa má štátny či obecný podnik riadiť.

VVS zároveň dodáva, že neustále mediálne útoky zo strany primátora Košíc majú za cieľ destabilizovať spoločnosť a dosiahnuť jej predaj.

Hodnota jednej akcie je 3,35 eur

Mesto si tiež dalo vypracovať odborný posudok, podľa ktorého je odhadovaná trhová hodnota jednej akcie VVS v hodnote 3,35 eur za akciu. Odborný posudok vypracovala spoločnosť value4you.

Foto: VVS, a. s.

Prijatý zámer tak schvaľuje zvyšovať majetkovú účasť mesta Košice vo VVS formou odkupovania akcií od súčasných akcionárov podniku za 3,35 eur/akciu v počte do 44 776 kusov ročne, čo predstavuje získanie približne 0,63 % akcionárskych práv.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Je zložkový pohľad na odpad, teda pozeranie sa naň len optikou vodného zákona alebo len optikou zákona o odpadoch, dlhodobo udržateľný?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Susedné Česko chytá posilnenie ochrany vody prostredníctvom ústavného zákona. Odborníci z UK v Prahe analyzovali, z ktorých krajín si Česko môže brať príklad. Ich pozornosti neuniklo ani Slovensko.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.