Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

VVS dôrazne odmieta kritiku Polačeka

Podľa vodárenskej spoločnosti ide len o snahu zdiskreditovať jej vedenie.

VVS dôrazne odmieta kritiku Polačeka

Foto: Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Pred niekoľkými dňami vydal Magistrát mesta Košice tlačovú správu, v ktorej kritizoval vedenie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Primátor mesta Jaroslav Polaček tvrdil, že spoločnosť blokuje jeho vstup do štatutárnych orgánov. Okrem toho poukazoval na to, že vodárne neposkytujú verejnosti dostatočné informácie.

Vedenie VVS však nesúhlasí ani s jedným bodom kritiky súčasného primátora. Zároveň dodáva, že ide len o jeho dlhodobú snahu zdiskreditovať jej prácu.

Stanovy musí rešpektovať aj primátor

PR zástupca VVS z Agentúry PENELOPA Monika Krišková zdôrazňuje, že vždy po voľbách do orgánov samosprávy obcí dochádza v súlade so zákonmi k zmenám členov riadiacich orgánov vo VVS.

„Nikto z akcionárov sa však nedomáhal cez médiá, aby bol zároveň dosadený do riadiacich orgánov VVS, a. s. a ani sa v 15 ročnej histórii spoločnosti nestalo, aby niektorý z akcionárov žiadal zvolať mimoriadne valné zhromaždenie z dôvodu intenzívnej snahy dostať sa do riadiacich orgánov spoločnosti,“ uviedla pre denník Voda-portal.sk Krišková.

Zdôrazňuje, že všetci akcionári doposiaľ akceptovali termín riadneho valného zhromaždenia spoločnosti, ktorý sa koná v júni, aby tak vodárňam nevytvárali zbytočné náklady v súvislosti s jeho realizáciou a pozvaním 773 akcionárov.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť má totiž 773 akcionárov na území troch krajov východného a stredného Slovenska. Mesto Košice je jedným z nich, a to s 20,44 % akcionárskymi právami.

„Východoslovenská vodárenská spoločnosť nepracuje s mestskými ani so štátnymi financiami či verejnými zdrojmi, nie je mestskou spoločnosťou a nemôže sa riadiť zápisnicou mesta jedného akcionára,“ konštatuje Krišková.

Spoločnosť vychádzala z verejne prístupných informácií

Dodáva, že každý zo 773 akcionárov, a teda nielen mesto Košice, má právo mať svoje zastúpenie v riadiacich orgánoch spoločnosti, o čom rozhodujú orgány spoločnosti, nie jej vedenie.

„Ak sa jedno mesto rozhodne na svojom zastupiteľstve vybrať člena do dozornej rady či predstavenstva a uvedie to vo svojej zápisnici, jeho akcionárske práva neznamenajú automaticky príkaz na realizáciu pre VVS,“ pokračuje.

Čo sa týka porušenia zákazu konkurencie zo strany primátora, VVS argumentuje tým, že mesto Košice neoznámilo spoločnosti, že Jaroslav Polaček si je vedomý porušenia zákazu konkurencie a že sa formou notárskej zápisnice vzdal všetkých svojich súkromných podnikateľských funkcií. Práve z tohto dôvodu mala Dozorná rada VVS vychádzať len z verejne prístupných informácií.

„Zo strany VVS, a. s. rozhodne nedošlo k žiadnym obštrukciám voči návrhu mesta Košice, naopak, spoločnosť v súlade s platnými záväznými a internými normami prerokovala návrh mesta a následne mesto Košice informovala o svojom rozhodnutí,“ zdôrazňuje Krišková.

Zároveň dodáva, že generálny riaditeľ spoločnosti ponúkol primátorovi trikrát pracovné stretnutie, aby mu poskytol základné informácie o činnosti VVS, jeho návrh však ani raz neakceptoval.

Spoločnosť reaguje aj na kritiku transparentnosti

Polaček okrem iného poukazoval na nedostatočnú transparentnosť vedenia spoločnosti. „Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. rozhodne odmieta špekulácie o „súkromnom podniku vplyvných ľudí“ a politizovanie situácie,“ konštatuje Krišková.

Podľa nej je nekorektné tvrdiť, že spoločnosť nie je transparentná a neposkytuje informácie. Zdôrazňuje, že na VVS sa nevzťahuje platnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorým sa má štátny či obecný podnik riadiť.

Vodárne nepracujú s mestskými ani štátnymi financiami. Okrem toho Krišková dodáva, že vodárenská spoločnosť pravidelne transparentne poskytuje všetky potrebné informácie prostredníctvom PR servisu, svojej aktualizovanej web stránky i formou tlačových konferencií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.