Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Vlani VVS investovala celkovo 42,4 milióna eur. Najväčšia časť investičných projektov putovala z vlastných zdrojov vodární, výrazne narástla aj miera čerpania eurofondov.

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Foto: VVS, a. s.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) vlani oslávila 15 rokov svojej existencie. Tento medzník zavŕšila kladným hospodárskym výsledkom vo výške takmer 616-tisíc eur. Jej dcérska spoločnosť však hospodárila v mínusových číslach. Všetky tieto skutočnosti zverejnila VVS vo svojej výročnej správe za rok 2018, ktorú si môžete stiahnuť na konci článku.

Akcionármi východoslovenských vodární sú mestá a obce v regióne pôsobnosti spoločnosti (98,22 %), ale aj samotná VVS (1,78 %).

 „Región východného Slovenska, ktorý VVS, a. s. spravuje, má najnižšie percento pripojenosti na verejný vodovod a verejnú kanalizáciu v rámci Slovenskej republiky. Z tohto dôvodu bolo aj v roku 2018 prioritou realizovať investičné projekty s cieľom rozšírenia vodovodnej a kanalizačnej siete,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.

Vlani totiž VVS zásobovala celkom 970 833 obyvateľov, čo je 76,7 % všetkých obyvateľov. Oproti predchádzajúcemu roku toto číslo narástlo len o 0,3 %.

Spoločnosť prevádzkuje vodovodnú sieť v dĺžke 6 477 kilometrov, v porovnaní s rokom 2017 ide o nárast o 66 kilometrov.

Dĺžka prevádzkovanej vodovodnej siete / Foto: Výročná správa VVS, a. s. za rok 2018

Podľa VVS bol vlani najväčší nárast počtu odberateľov v regióne závodu Košice, Prešov a Michalovce z dôvodu realizácie vodovodných prípojok v rámci projektu „Napojme sa“ a ukončenia projektu „Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie obcí v mikroregióne Bodva“.

Na verejnú kanalizáciu bolo zase pripojených 751 111 obyvateľov, čo predstavuje len 59,4 % z celkového počtu obyvateľov. Oproti roku 2017 ide o nárast o pol percenta. Došlo aj k predĺženiu prevádzkovanej stokovej siete z 2 757 kilometrov na 2 811 kilometrov.

Straty vody narastajú

Medziročne došlo k nárastu množstva vody nefakturovanej o 0,7 %, teda o 441-tisíc metrov kubických. Hlavným dôvodom bola práve zvýšená miera strát vody v potrubnej sieti o 0,8 % oproti predchádzajúcemu roku, teda o 472-tisíc metrov kubických.

Celkovo voda nefakturovaná vlani predstavovala až 24 % z vyrobenej vody, pričom straty v potrubnej sieti dosiahli pomer 17,6 %.

Foto: Výročná správa VVS, a. s.

Počet obcí s verejnou kanalizáciou je 205, z toho dve obce sú bez čistiarne odpadových vôd. Vo všetkých ČOV prevádzkovaných VVS bolo vlani vyprodukovaných 10 839 ton celkovej kalu, čo v medziročnom porovnaní znamená pokles o 72 ton.

Investície najmä z vlastných zdrojov

Vlani výrazne narástli aj investičné výdavky. Zatiaľ čo v roku 2017 predstavovali sumu 19,68 milióna eur, v roku 2018 sa ich hodnota zvýšila na 42,4 milióna eur.

V roku 2017 VVS využívala čisto len svoje zdroje, vlani však bola štruktúra investícií pestrejšia. Väčšina investícií stále putovala zo zdrojov VVS (24,4 milióna eur), ale výrazne narástli aj fondy Európskej únie (takmer 17 miliónov eur). Zo štátneho rozpočtu smerovalo 999-tisíc eur.

Foto: VVS, a. s.

Medzi najvýznamnejšie stavby realizované v roku 2018 patria projekty „Bardejov – Giraltovce – intenzifikácia čistiarne odpadových vôd“, „Humenné – ul. Mierová, Gaštanová – stavebné úpravy kanalizácie“, „Košice – Furča – prívod vody“ či „Košice – Kysak – vybudovanie čistiarne odpadových vôd a kanalizácie“.

Spoločnosť pokračovala aj v realizácii projektov z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Najvýznamnejším bol pritom projekt „Trhovište, Bánovce nad Ondavou – kanalizácia a čistiareň odpadových vôd“ v celkovom rozpočtovom náklade 11 632 210 eur.

Na projekte sa vlani preinvestovali prostriedky vo výške 10 453 245 eur. Prijaté dotácie v roku 2018 na projekt z fondov EÚ boli vo výške 7 098 192 eur a zo štátneho rozpočtu vo výške 417 541 eur.

Vedú tržby za pitnú vodu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.

OVS: Rozvojové projekty je potrebné primárne financovať cez Envirofond, nie vodárne

OVS: Rozvojové projekty je potrebné primárne financovať cez Envirofond, nie vodárne

Oravská vodárenská spoločnosť je presvedčená, že vodárne by mali uprednostňovať projekty na opravu, modernizáciu a obnovu.