Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Napätie medzi VVS a mestom Košice eskaluje

Dozorná rada VVS opäť neschválila primátora Polačeka za člena predstavenstva. Jedným z nových členov sa stal Elemér Jakab, kontroverzný starosta a poslanec. Polaček kritizuje politiku vodárenských bossov, VVS ho zase obviňuje z populizmu.

Napätie medzi VVS a mestom Košice eskaluje

Foto: Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Dozorná rada VVS na svojom aprílovom zasadnutí zvolila nových členov predstavenstva. Stali sa nimi primátor mesta Humenné Miloš Meričk a Elemér Jakab, starosta Veľkých Raškoviec.

Dozorná rada pritom na zasadnutí začiatkom mája neschválila primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, nominovaného minoritným akcionárom mestom Košice, za člena predstavenstva. Na vedenie vodární sa tak opäť z magistrátu vzniesla vlna kritiky.

„Mesto Košice je najväčším akcionárom spoločnosti, pričom vlastní 20,44 % akcií. Už takmer pol roka mesto nemá ani v dozornej rade, ani v predstavenstve svojho člena,“ konštatuje primátor.

Do predstavenstva bol zvolený starosta Veľkých Raškoviec

Mesto Košice dostalo v utorok (28. mája) list od VVS, v ktorom oznámila, že dozorná rada neakceptovala žiadosť mesta a nezvolila primátora do funkcie podpredsedu predstavenstva.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach totiž ešte v decembri minulého roka schválilo uznesenie, aby J. Polaček nahradil v predstavenstve bývalého viceprimátora Martina Petruška (SMER-SD).

Zároveň dodáva, že v rozpore s návrhom mesta bol na uvoľnené miesto zvolený starosta obce Veľké Raškovce a krajský predseda strany Most-Híd Elemér Jakab.

Elemér Jakab / Foto: FB Elemér Jakab

Denník N označil tohto poslanca za neobmedzeného vládcu Veľkých Raškoviec a okolitých obcí. Ešte pred tromi rokmi poukázal na podozrenie z nedovoleného podnikania súbežne s výkonom poslaneckého mandátu, zo zamestnávania ľudí načierno a z podivných zákaziek od Transpetrolu, ktorého vedenie malo blízko k Most-u.

„Elemér Jakab je súčasťou vládnej koalície v NR SR za stranu Most-Híd spolu so stranami SMER a politickou stranou SNS. Ide nám ale o kontrolu pre ľudí a hlavne o lacnejšiu vodu. Nesúhlasím s politikou drahej vody a množstvom bytov pre vodárenských bossov. Máme najdrahšiu vodu na Slovensku, pričom BVS je o pol eura lacnejšia v rámci vodnej politiky,“ konštatuje J. Polaček na tlačovej konferencii.

Primátor tak prvýkrát priamo spomenul aj nadštandardný majetok generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva vodární Stanislava Hrehu. Pred dvoma rokmi totiž denník KORZÁR informoval, že vlastní v Košiciach 33 bytov.

Polaček: Jakab má politické krytie

„V predstavenstve nemá mesto Košice žiadneho zástupcu, akcionári na jediné voľné miesto po M. Petruškovi zvolili vládneho poslanca Most-Hídu v NR SR. Ten má len nepatrný zlomok akcií oproti podielu mesta Košice, no zrejme má dostatočne dobré politické krytie na špičky strany Smer-SD, ktoré pri kampani podporuje aj generálny riaditeľ VVS Hreha,“ dodáva.

Jaroslav Polaček / Foto: FB Jaroslav Polaček

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Výstava VOD-KA 2019 sa tešila dosiaľ najväčšiemu záujmu aj novinkám

Počet návštevníkov dosiahol viac ako 10-tisíc. Prvýkrát bol súčasťou výstavy aj trh práce. Denník Voda-portal.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

„Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

Výberová komisia odporučila primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Petra Olajoša za predsedu predstavenstva BVS. Ten prišiel s kritikou súčasného stavu, ale aj s jasnou víziou do budúcnosti.

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Komplikácie pretrvávajú už dlhšiu dobu. Vedenie OVS kritizuje nedôsledne vykonanú prácu zo strany zhotoviteľa.