INNOGY
INNOGY
INISOFT

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Kedy je vhodné využiť profesionálne služby? Ako prebieha celý proces? Aká je cena za odborné krtkovanie? Odpovede nájdete v článku.

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

  • Téma
  • 03.12.2018
  • Diana Motúzová

Už asi každého neraz potrápilo upchaté potrubie v domácnosti. Určite to poznáte – voda z umývadla každým dňom odteká pomalšie a pomalšie a ak včas nezakročíte, nakoniec sa odtok upchá úplne. A to prináša viaceré nepríjemnosti.

Čo môžeme zaradiť medzi hlavné „upchávače“ odtoku či kanalizácie? Väčšinou ide o rôzne mastnoty, vlasy, zvyšky jedla či mydla, ktoré na povrchu postupne vytvárajú nánosy špiny.

Dokým nedôjde k havarijnému stavu, kedy je vaše potrubie úplne nefunkčné a komplikuje vám každodennú prácu v kuchyni, kúpeľni či v inej miestnosti, môžete použiť najrôznejšie domáce triky a čistiace prostriedky.

Ak si však neviete poradiť, ako ďalej, odporúčame vyhľadať služby profesionálnych pracovníkov, ktorí za vás takzvané krtkovanie vykonajú.

Ako predísť upchatiu potrubia

Dnes sa pozrieme na to, v akých prípadoch je dobré siahnuť po krtkovaní. Predstavíme si, v čom tento proces spočíva a ako prebieha.

Taktiež ponúkame niekoľko účinných rád a tipov, ako sa tomuto problému vyhnúť. Na akom princípe teda funguje krtkovanie?

Aké sú jeho hlavné výhody? Kedy je nevyhnutné, aby ste siahli po profesionálnej pomoci? Aká je cena za takúto službu? To sa dozviete v tomto článku.

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že ideálna situácia je taká, kedy sa upchatým odpadom nemusíte zaoberať vôbec.

Ak teda nechcete volať odborníkov alebo sami siahať po najrozličnejších chemických prostriedkoch na čistenie, je nevyhnutné, aby ste dodržali niekoľko zásadných pravidiel.

Je jasné, že údržba sifónu aj potrubia je náročná a zaberie aj značný čas. Ak chcete znížiť riziko zanesenia, ušetriť si starosti aj obsah svojej peňaženky, nezabudnite dodržiavať nasledujúce rady.

Základom je určite typ sitiek. Odporúčame vám používať také druhy, ktoré dokážu zachytiť aj väčšie nečistoty.

Do drezu rozhodne nevylievajte vodu, ktorá obsahuje zvyšky jedál alebo dokonca kuchynský olej. Ten je dokonalým príkladom toho, ako naoko „nevinná“ tekutina dokáže narobiť vo vašej domácnosti obrovské problémy.

Taktiež sa pokúste zabrániť vnikaniu vlasov či fúzov do odpadu. Do záchodu zase nesplachujte hygienické potreby.

Príklady čistenia potrubia

V prípade, že vám neprinesie úspech ani inštalatérske pero, ani domáce tlakové čistenie, môžete siahnuť po strojnom čistení odpadu.

Motorové pero je najúčinnejšie na čistenie práve najmenších profilov odpadov (od DN 40 mm v kúpeľniach a kuchyniach, kde je hlavným problémom zanesenie mastnotou a vodným kameňom).

Čistenie tlakovou vodou je zase najvhodnejšie použiť pre upchané domové stúpačky, odpady a kanalizáciu, kde je DN minimálne 50 mm a viac.

Čistenie odpadu pomocou strojov je spoľahlivým riešením najmä pre upchatý odpad umývadla. Môžete ho však využiť aj na neodtekajúcu sprchu či upchatý záchod.

Jeho využitie je však pestrejšie. V prípade, že máte problém so zaneseným zvislým a vetracím potrubím či nepriechodným pripojovacím potrubím, taktiež môžete siahnuť po tomto prístroji.

Frézovanie vodovodného potrubia odporúčame využiť zase v prípade, ak potrebujete spoľahlivo odstrániť vodný kameň či vápenec.

Frézovanie stúpačiek a domových odpadov využite vtedy, ak hľadáte spoľahlivé riešenie na odstránenie usadenín a naplavenín, prípadne ak máte problém so zatukovaným potrubím.

Krtkovanie strojným čistením

Strojné čistenie je teda ideálnou pomôckou práve pre upchatý odpad umývadla, drezu, čo predstavuje asi najväčší problém pre domácnosti.

Na motor je cez spojku pripojená ohybná pružina. Tá dosahuje dĺžku až niekoľko desiatok metrov, pričom je ukončená hrotom. Hroty sú však vymeniteľné podľa profilu potrubia a spôsobu jeho upchatia.

Ide o prenosnú elektrickú čističku, ktorá má naozaj univerzálne použitie. Výkon rotujúcej špirály v hrúbke 8 až 22 milimetrov totiž uľahčí aj to najnáročnejšie čistenie vodovodného potrubia a upchatých odpadov, akými sú práve spomenuté kuchynské drezy, odtoky od umývadiel a WC či odpadové potrubia spŕch a vaní.

A ako teda prebieha samotný proces krtkovania? Základom je rotačná špirála, ktorá má rôzne nástavce.

Tá je spojená s elektromechanickým zariadením. Rotačný pohyb zabezpečí, že oceľová špirála sa postupne dostáva do nižších častí potrubia.

Okrem toho tento pohyb zaistí, že špirála účinne preráža všetky nánosy, ktoré postupne vytvoril nahromadený odpad.

Odpad sa následne dostáva cez vstup do potrubia von zo systému a vynáša sa do exteriéru. Samozrejme, účinok celého tohto procesu môžete zvýšiť jednoduchým spôsobom, a to pomocou chemických prostriedkov, ktoré sú špeciálne určené na starostlivosť o potrubia.

Pomôcky pri krtkovaní

Odpadové potrubie teda čistíme takzvaným motorovým perom. Toto pero otáča oceľovú špirálu, ktorá je ukončená rôznymi druhmi vrtákov, škrabákov či frézou.

Spomenuté nástroje zabezpečia spoľahlivé prečistenie potrubia od odpadov v celej jeho dĺžke. Tento prístroj sa využíva najmä na čistenie odpadového potrubia vnútri bytových či rodinných domov, kde hrozí vytopenie v prípade použitia tlakovej vody.

Okrem toho, že krtkovanie zaistí efektívne odstránenie odpadu, ide aj o šetrný proces, ktorý nemá žiadny negatívny vplyv na stav kanalizačných rúrok.

Krtkovanie a vhodná špirála

Krtkovanie je však hotovým umením. Pred samotným procesom je nutné zvážiť, aký typ špirály je najvhodnejší na odstraňovanie odpadu v danej domácnosti.

V tomto prípade je nutné zobrať do úvahy niekoľko základných faktorov, akými sú priemer potrubia, jeho kvalita, sila, ale aj dĺžka.

Ak je priemer potrubia v rozmedzí od 20 do 100 milimetrov, odporúčame využiť špirálu s hrúbkou 16 milimetrov.

V prípade, že priemer potrubia je v škále od 100 do 150 milimetrov, siahnite po špirále s hrúbkou 22 milimetrov.

Ak je priemer potrubia väčší (150 až 200 milimetrov), odporúčame zvoliť špirálu s hrúbkou 32 milimetrov.

Myslite aj na nadstavce a vrtáky

Okrem toho nezabudnite zvážiť parametre nadstavcov a vrtákov. Tie totiž tvoria rozhodujúcu súčasť každej špirály.

Na konáre a prírodný materiál je napríklad najvhodnejšie využiť drvič nánosov. Tvrdé nadstavce si zase spoľahlivo poradia s vodným kameňom.

Ak však máme odporučiť univerzálny typ pre takmer všetky potrubia v domácnosti, rozhodne je to lievikový či kužeľový vrták.

Pri problémoch s upchatým odpadom dokáže pomôcť aj kamera do kanalizácie, ktorá odhalí prípadný problém v potrubí.

Výhody krtkovania

Pozitíva tohto procesu sú naozaj rozmanité. V prvom rade ide o ekologický spôsob čistenia, ktorý žiadnym spôsobom nezaťažuje životné prostredie.

Okrem toho táto technika dokáže zdolať akúkoľvek prekážku a zhyby v potrubí, vďaka čomu si môžete byť istí, že investícia sa vám rozhodne vyplatí.

Ide tiež o relatívne rýchly proces, ktorý si nevyžaduje žiadne rozkopanie pozemku v miestach, kde sa zanesené potrubie nachádza.

Ak ste sa rozhodli, že využijete služby profesionálnych firiem, nájdite si také, ktoré ponúkajú služby non-stop. Nezabudnite na to, že havarijný stav môže nastať kedykoľvek.

Cena krtkovania je pomerne nízka

Ste skutočný domáci kutil? Veríte si, že by ste zvládli potrubie vyčistiť aj bez odbornej pomoci? V tomto prípade môžete využiť služby požičovní krtkovacích prístrojov.

Tie vám na určitý čas požičajú všetok potrebný aparát. Zvyšok je len na vás. Pripomíname, že pred požičaním budete musieť zaplatiť pomerne vysokú zálohu.

Tento krok odporúčame naozaj len pre skutočných domácich majstrov, ktorí majú s podobnou technikou už nejakú skúsenosť.

A aká je cena za krtkovanie? Všetko, samozrejme, závisí od lokality. Firma si do celkovej ceny väčšinou zaráta poplatky za výjazd, manipulačné náklady a samotné čistenie.

Lacnejšie firmy, ktoré ponúkajú krtkovanie, vám kompletne vyčistia upchaté potrubie za 40 eur.


Mohlo by vás zaujímať

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Poradíme vám, čo musíte zohľadniť pri výbere materiálu pre vašu novú nádrž na dažďovú vodu. Zameriame sa na ceny, odolnosť, náklady na prepravu aj údržbu.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Koreňové ČOV majú potenciál aj na Slovensku. Dôkazom je projekt ekočističiek

Koreňové ČOV majú potenciál aj na Slovensku. Dôkazom je projekt ekočističiek

Podľa projektových manažérov ekočističiek Adama Krakovského a Filipa Baďa ide o ekologickejšiu a efektívnejšiu alternatívu voči aktivačným ČOV alebo žumpám. Prečo však Slovensko v celosvetovom meradle stále zaostáva? Odpovede nájdete v článku.