Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

VSR vlani investovala z vlastných zdrojov

Vodárne preinvestovali sumu 730-tisíc eur.

VSR vlani investovala z vlastných zdrojov

ČOV Liptovská Osada / Foto: VSR, a. s.

Vodárenská spoločnosť Ružomberok (VSR) vlani hospodárila ziskovo a výnosy z hospodárskej činnosti dosiahli sumu 5,1 milióna eur. Vyplýva to z výročnej správy, v ktorej zhodnotila svoje ekonomické výsledky za rok 2018 (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú mestá a obce v okrese Ružomberok. Samotné mesto Ružomberok je pritom majoritným akcionárom, keďže vlastní takmer polovicu všetkých akcií.

Spoločnosť vlani zásobovala celkovo 52-tisíc obyvateľov a zabezpečila odkanalizovanie pre takmer 45-tisíc obyvateľov. V porovnaní s rokom 2017 narástol počet odkanalizovaných obyvateľov o tisíc.

VSR celkovo disponuje 308,2 km vodovodnej a 178,6 km kanalizačnej infraštruktúry v okrese Ružomberok.

Vlani mierne narástla cena stočného, vodné sa oproti roku 2017 nezmenilo (0,8952 eur za meter kubický). Zatiaľ čo v roku 2017 si domácnosti zaplatili 1,1074 eur za meter kubický dodanej vody, vlani táto suma narástla na 1,1524 eur za rovnaký objem.

Vývoj cien vodného a stočného / Foto: Výročná správa VSR, a. s.

Spoločnosť ceny vodného a stočného nezmenila od roku 2015. V porovnaní s ostatnými vodárenskými spoločnosťami sú jej ceny výrazne nižšie.

Investície z vlastných zdrojov

Vlani spoločnosť zrealizovala investičné akcie v celkovej hodnote 730-tisíc eur. Tento objem investícií bol financovaný z vlastných zdrojov VSR. Až 84 % všetkých investícií pritom smerovalo na realizáciu stavieb a technických zhodnotení.

VSR tiež participuje na investičných akciách, kde veľkú časť vynaložených prostriedkov tvoria eurofondy. Z najnovších projektov ide predovšetkým o investície do ČOV.

„Pri projekte „SKK a ČOV Liptovská Lúžna, Liptovská Osada a Liptovské Revúce“ môžeme s hrdosťou konštatovať, že záväzný hodnotiaci merateľný ukazovateľ – počet ekvivalentných obyvateľov (EO) napojených na vybudovanú verejnú kanalizáciu a ČOV Liptovská Osada je splnený,“ konštatuje predseda predstavenstva VSR Igor Čombor.

Pri projekte „Hubová, Ľubochňa, Švošov – kanalizácia a ČOV“, ktorý bol taktiež spolufinancovaný zo zdrojov EÚ a samotnej spoločnosti, je záväzný hodnotiaci merateľný ukazovateľ, a to počet EO napojených na vybudovanú verejnú kanalizáciu a ČOV Stankovany – Rojko, splnený už teraz.

Čerpanie dotácií úspešné len čiastočne

I. Čombor však zároveň pripomína, že realizácia kanalizácie v rámci projektov „SKK a ČOV Liptovská Lúžna, Liptovská Osada a Liptovské Revúce“ a „Hubová, Ľubochňa, Švošov – kanalizácia a ČOV“ nie je ukončená v obciach Liptovská Osada, Liptovské Revúce a Stankovany.

Foto: VSR, a. s.

„V predchádzajúcich rokoch obce neboli úspešné pri podávaní žiadostí na poskytnutie dotácií z Environmentálneho fondu a v programovom období 2014 – 2020 z relevantných operačných programov nie je reálny predpoklad získania nenávratnej finančnej pomoci,“ vysvetľuje ďalej.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.