Cena vodného a stočného medziročne vzrástla o 1,7 % | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla o 1,7 %

Za vodné si najviac zaplatili na východe, najvyššia cena stočného zase platila pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť.

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla o 1,7 %

Foto: Fotolia

Cena vodného a stočného každým rokom mierne rastie. Zatiaľ čo v roku 2017 bol medziročný nárast menší ako jedno percento, vlani dosiahol 1,7 %. Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (odkaz nájdete na konci článku).

Vlani bolo zaregistrovaných celkovo 655 regulovaných subjektov prevádzkujúcich verejné vodovody a verejné kanalizácie.

Z tohto počtu bolo 14 vodárenských spoločností, 41 miest a obcí, 82 menších spoločností, prevádzkujúcich verejný vodovod alebo kanalizáciu I. a II. kategórie. Zvyšok boli vlastníci verejného vodovodu alebo kanalizácie III. kategórie. Išlo o 518 malých miest a obcí.

Vlani vydal ÚRSO len 7 cenových rozhodnutí. Je to z toho dôvodu, že rozhodnutia a potvrdenia o cene boli vydávané v roku 2017 a podľa legislatívy platia do konca regulačného obdobia 2017 – 2021, ak úrad neschváli zmenu cenového rozhodnutia.

Vodárne podávali návrhy na zmenu cien

Vlani bolo podaných 11 návrhov na zmenu cenového rozhodnutia, z toho šesť návrhov podali vodárenské spoločnosti. Išlo napríklad o Turčiansku vodárenskú spoločnosť, Trnavskú vodárenskú spoločnosť, Považskú vodárenskú spoločnosť, Oravskú vodárenskú spoločnosť či Severoslovenské vodárne a kanalizácie.

Vydané cenové rozhodnutia / Foto: Výročná správa ÚRSO

ÚRSO vo svojej výročnej správe uvádza, že priemerné vodné a stočné spolu, bez dane z pridanej hodnoty, vo vodárenských spoločnostiach predstavovalo 2,0521 eur za kubický meter a medziročne vzrástlo o 1,7 %.

Najvyššie ceny vodného má tradične VVS

A aké boli ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom v jednotlivých vodárenských spoločnostiach? Všetky ceny sú uvedené bez DPH.

Za túto službu si opäť najviac zaplatili obyvatelia žijúci na východe Slovenska. Cena vody vo výške 1,3362 eur za kubický meter výrazne prekračuje celoslovenský priemer a oproti roku 2017 opäť zaznamenala mierny nárast.

Za Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS) vlani platili najvyššie ceny za vodné pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť (1,2010 eur/m3).

Cenu za vodné zvýšila len VVS, Trenčianske vodárne a kanalizácie, Severoslovenské vodárne a kanalizácie a Turčianska vodárenská spoločnosť.

Naopak, najmenej si vlani za vodu zaplatili odberatelia z Trnavskej vodárenskej spoločnosti, keďže tu platila cena 0,7286 eur za kubický meter.

Podobná cena platila aj pre Turčiansku vodárenskú spoločnosť (0,7427 eur/m3) a Vodárenskú spoločnosť Ružomberok (0,7460 eur/m3).

Najvyššie stočné v StVPS

Čo sa týka cien za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou, tu je situácia mierne odlišná. V porovnaní s rokom 2017 došlo k jej zvýšeniu v rámci až piatich vodárenských spoločností.

Cenu za stočné zvýšila Považská vodárenská spoločnosť (z 1,0700 eur/m3 na 1,1235 eur/m3), SeVaK (z 1,0483 eur/m3 na 1,0669 eur/m3), Turčianska vodárenská spoločnosť (z 0,9591 eur/m3 na 0,9907 eur/m3), Oravská vodárenská spoločnosť (z 1,0570 eur/m3 na 1,1416 eur/m3) a Východoslovenská vodárenská spoločnosť (z 0,9000 eur/m3 na 0,9870 eur/m3).

Vývoj priemernej ceny vodného a stočného / Foto: Výročná správa ÚRSO

Severoslovenské vodárne a kanalizácie pritom postupne zvyšujú cenu stočného už od roku 2016. Najvyššia cena stočného za rok 2018 však platila pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť (1,1615 eur/m3) a Oravskú vodárenskú spoločnosť (1,1416 eur/m3).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.