Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla o 1,7 %

Za vodné si najviac zaplatili na východe, najvyššia cena stočného zase platila pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť.

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla o 1,7 %

Foto: Fotolia

Cena vodného a stočného každým rokom mierne rastie. Zatiaľ čo v roku 2017 bol medziročný nárast menší ako jedno percento, vlani dosiahol 1,7 %. Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (odkaz nájdete na konci článku).

Vlani bolo zaregistrovaných celkovo 655 regulovaných subjektov prevádzkujúcich verejné vodovody a verejné kanalizácie.

Z tohto počtu bolo 14 vodárenských spoločností, 41 miest a obcí, 82 menších spoločností, prevádzkujúcich verejný vodovod alebo kanalizáciu I. a II. kategórie. Zvyšok boli vlastníci verejného vodovodu alebo kanalizácie III. kategórie. Išlo o 518 malých miest a obcí.

Vlani vydal ÚRSO len 7 cenových rozhodnutí. Je to z toho dôvodu, že rozhodnutia a potvrdenia o cene boli vydávané v roku 2017 a podľa legislatívy platia do konca regulačného obdobia 2017 – 2021, ak úrad neschváli zmenu cenového rozhodnutia.

Vodárne podávali návrhy na zmenu cien

Vlani bolo podaných 11 návrhov na zmenu cenového rozhodnutia, z toho šesť návrhov podali vodárenské spoločnosti. Išlo napríklad o Turčiansku vodárenskú spoločnosť, Trnavskú vodárenskú spoločnosť, Považskú vodárenskú spoločnosť, Oravskú vodárenskú spoločnosť či Severoslovenské vodárne a kanalizácie.

Vydané cenové rozhodnutia / Foto: Výročná správa ÚRSO

ÚRSO vo svojej výročnej správe uvádza, že priemerné vodné a stočné spolu, bez dane z pridanej hodnoty, vo vodárenských spoločnostiach predstavovalo 2,0521 eur za kubický meter a medziročne vzrástlo o 1,7 %.

Najvyššie ceny vodného má tradične VVS

A aké boli ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom v jednotlivých vodárenských spoločnostiach? Všetky ceny sú uvedené bez DPH.

Za túto službu si opäť najviac zaplatili obyvatelia žijúci na východe Slovenska. Cena vody vo výške 1,3362 eur za kubický meter výrazne prekračuje celoslovenský priemer a oproti roku 2017 opäť zaznamenala mierny nárast.

Za Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS) vlani platili najvyššie ceny za vodné pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť (1,2010 eur/m3).

Cenu za vodné zvýšila len VVS, Trenčianske vodárne a kanalizácie, Severoslovenské vodárne a kanalizácie a Turčianska vodárenská spoločnosť.

Naopak, najmenej si vlani za vodu zaplatili odberatelia z Trnavskej vodárenskej spoločnosti, keďže tu platila cena 0,7286 eur za kubický meter.

Podobná cena platila aj pre Turčiansku vodárenskú spoločnosť (0,7427 eur/m3) a Vodárenskú spoločnosť Ružomberok (0,7460 eur/m3).

Najvyššie stočné v StVPS

Čo sa týka cien za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou, tu je situácia mierne odlišná. V porovnaní s rokom 2017 došlo k jej zvýšeniu v rámci až piatich vodárenských spoločností.

Cenu za stočné zvýšila Považská vodárenská spoločnosť (z 1,0700 eur/m3 na 1,1235 eur/m3), SeVaK (z 1,0483 eur/m3 na 1,0669 eur/m3), Turčianska vodárenská spoločnosť (z 0,9591 eur/m3 na 0,9907 eur/m3), Oravská vodárenská spoločnosť (z 1,0570 eur/m3 na 1,1416 eur/m3) a Východoslovenská vodárenská spoločnosť (z 0,9000 eur/m3 na 0,9870 eur/m3).

Vývoj priemernej ceny vodného a stočného / Foto: Výročná správa ÚRSO

Severoslovenské vodárne a kanalizácie pritom postupne zvyšujú cenu stočného už od roku 2016. Najvyššia cena stočného za rok 2018 však platila pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť (1,1615 eur/m3) a Oravskú vodárenskú spoločnosť (1,1416 eur/m3).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.