Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vodovod zo skla? V Ozdíne nič výnimočné

Vodovod dodáva čistú vodu svojim obyvateľom už takmer 60 rokov. Je absolútne nezávadný, no napriek tomu je raritou.

Vodovod zo skla? V Ozdíne nič výnimočné

Foto: Pixabay

Obec Ozdín. Na prvý pohľad typická malebná slovenská dedinka, ktorá sa nachádza v okrese Poltár. Táto obec je však niečím výnimočná, a to svojím vodovodným potrubím. Našej redakcii ho predstavil starosta Ozdína Dušan Vývlek.

Obyvatelia obce získavajú vodu z vlastných zdrojov. Voda je čerpaná z dvoch horských prameňov a cez potrubie sa dostáva do vodojemu. Odtiaľ preteká ďalej do obce rozvodovým potrubím k jednotlivým spotrebiteľom.

Takmer kilometer

Čím je však toto rozvodové potrubie výnimočné? Odpoveď sa skrýva v materiáli. Jeho časť je totiž vybudovaná zo skla. Takmer jeden kilometer skleneného potrubia prináša čistú a ekologickú vodu svojim obyvateľom.

Konkrétne ide o 825 metrov dlhý úsek, ktorý tvoria sklenené rúry DN 80. Každá má dĺžku dva metre a hrúbku steny 10 mm.

Tieto sklenené rúry na seba napájali pomocou výmerových spojok. Vďaka ním nedochádza k priamemu dotyku čiel rúr rebra v profilovej gumenej manžete.

„Manžeta sa zdeformuje dotiahnutím troch liatinových segmentov, v ktorých je uložená sponami na klin. Tesniaci tlak sa ešte zvýši pôsobením pretlaku vody v záreze manžety. Na prípojky boli použité liatinové tvarovky, ktoré sú tiež spájané týmito spojkami,“ popisuje konštrukciu starosta obce.

Vodovod má už svoju históriu. Je z neho „zrelý pán“, ktorý bude o rok sláviť svoje okrúhle 60. narodeniny. V máji 1959 sa začalo s kopaním priekop pre vodovodné potrubie a na jeseň robotníci pokladali samotné vodovodné rúry.

Priezračná voda

A v čom spočíva jeho hlavná výhoda? Podľa starostu obce je to predovšetkým skutočnosť, že voda, ktorá preteká takýmito sklenenými rúrami, je absolútne čistá a bez akýchkoľvek zanietení.

Zaujímalo nás, či vodovod stále dobre funguje a sklenené potrubie drží. Dušan Vývlek bez zaváhania zdôraznil jeho dlhú životnosť a dlhodobú spokojnosť obyvateľov obce s kvalitou získavanej vody. S problémom hrdzavej vody sa preto Ozdínčania ešte nestretli.

Aby sa sklenené rúry v žiadnom prípade nepoškodili, pri inštalácii takéhoto vodovodu sa museli použiť jemné podkladové a zásypové materiály. Takýto prístup prináša predovšetkým výhodu v oblasti odolnosti voči akýmkoľvek prevádzkovým poruchám.

Jedine mechanický zásah dokáže poškodiť alebo narušiť integritu tohto inštalovaného systému. Ako dôkaz slúži skutočnosť, že vodovod bude onedlho oslavovať 60 rokov života, ale žiadne jeho poruchy v obci nezaznamenali.

Prečo sa však takýto vodovod nepoužíva vo veľkom a stále slúži len ako určitý experiment? Odpoveďou je pravdepodobne jeho značne vysoká výrobná cena a náklady spojené s inštaláciou.

Kratší úsek aj inde na Slovensku

Dnes už vieme, že takýto sklenený vodovod nie je úplnou svetovou raritou. Nachádza sa aj napríklad v obci Hermanovce nad Topľou. Avšak podľa Vývleka takýto typ vodovodu tvoril len veľmi malý segment celkového potrubia.

Starosta obce Ján Krivák nás informoval o tom, že toto potrubie v obci uložili do zeme na začiatku 50. rokov minulého storočia. Dnes je však vodovod už po rekonštrukcii, a teda sklenené potrubie viac nedodáva pitnú vodu pre obyvateľov. V obci dali prednosť klasickým materiálom.

„Potrubie často praskalo, lebo je tu kamenistá zemina, pričom v zemi sú aj veľké balvany. Tak sa sklenené potrubie postupne vymieňalo za liatinové,“ objasňuje redakcii Voda-portal.sk Krivák. Obec Ozdín práve preto vyniká značnou dĺžkou potrubia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rastú odbery podzemných vôd, ukazujú nové dáta. Väčšinu odoberajú vodárne, ale spotreba stúpa aj inde

Rastú odbery podzemných vôd, ukazujú nové dáta. Väčšinu odoberajú vodárne, ale spotreba stúpa aj inde

Z využiteľných množstiev podzemných vôd sa stále odoberá len menšia časť, konštatuje envirorezort pri výročnej štatistike.

Bez kanalizácie je stále väčšina obcí. Nová správa MŽP SR hodnotí odkanalizovanie

Bez kanalizácie je stále väčšina obcí. Nová správa MŽP SR hodnotí odkanalizovanie

Napojenosť slovenských obcí na vodovody a kanalizácie sa zlepšuje len pomaly, ukazujú najnovšie čísla.

Hodnota vodárenského majetku klesla, ukazuje štatistika. Vodárne málo investujú, tvrdí ÚRSO

Hodnota vodárenského majetku klesla, ukazuje štatistika. Vodárne málo investujú, tvrdí ÚRSO

Dotácie smerujú hlavne do kanalizácií a čistiarní odpadových vôd.