Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Zásobovanosť pitnou vodou z verejných vodovodov. Od západu k východu horšie

Napriek tomu, že zásobovanosť každým rokom narastá, na východe a severe Slovenska sú čísla stále nízke. My vám ponúkame celoslovenské porovnanie.

Zásobovanosť pitnou vodou z verejných vodovodov – ako je na tom váš okres?

Foto: Pixabay

Cez vodovody nám denne pretečú desiatky litrov vody, ktorú už považujeme za samozrejmosť. Mnohým z nás sa zdá, že nezáleží na tom, či zbytočne spotrebujeme liter-dva vody naviac.

Veľa ľudí však aj v súčasnosti nie je pripojených na verejné vodovody. A to je aj prípad samotného Slovenska. Zásobovanosť vodou má svoje hranice aj u nás.

My sme sa pozreli na to, ako sme na tom s číslami – koľko ľudí je pripojených na vodovody a v akej časti Slovenska je situácia najhoršia.

Sieť dlhšia ako priemer Zeme

Keďže ešte väčšina vodárenských spoločností nezverejnila svoje výročné správy za minulý rok, budeme vychádzať z informácií vo výročných správach za rok 2016.

Členovia Asociácie vodárenských spoločností, ktorá je združením celkovo 16 vodární na Slovensku, zásobujú 4 384 142 obyvateľov pitnou vodou, čo predstavuje takmer 93 % zo všetkých obyvateľov napojených na verejný vodovod.

Vodárne spolu prevádzkujú vodovody v celkovej dĺžke 25 178 kilometrov, čo je dvojnásobok priemeru Zeme.

A víťazom sa stáva...

Bratislavská vodárenská spoločnosť zásobovala celkovo 96,7 % obyvateľov v mestách a obciach, v ktorých prevádzkuje verejný vodovod. V porovnaní s rokom 2012 sa zvýšil počet zásobovaných obyvateľov o 28-tisíc.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť za rok 2016 celkovo evidovala viac ako 790-tisíc obyvateľov pripojených na verejný vodovod. V jednotlivých odštepných závodoch sa situácia líšila. Zatiaľ čo napríklad v OZ Galanta je zásobovanosť obyvateľov na úrovni 97 %, v Komárne je to len 77, 6 %.

Odštepný závod Topoľčany sa dokonca môže „pýšiť“ takmer plnou zásobovanosťou, a to konkrétne 99,4 %.

Vodárenská spoločnosť Ružomberok je jedna z mála vodární, ktoré zverejnili výročnú správu aj za minulý rok. Za rok 2016 na verejný vodovodov nebolo pripojených len 0,5 % z celkového počtu, čo je 27 obyvateľov. V tomto roku sa však číslo zvýšilo na 41 obyvateľov.

A kto je na chvoste?

Na východnom Slovensku sú čísla pomerne nižšie. Napriek tomu, že každoročne napojenosť na vodovody mierne narastá, v porovnaní so západným Slovenskom stále výrazne zaostáva. V roku 2016 bolo totiž zásobovaných pitnou vodou len 75,9 % obyvateľov.

Najväčší nárast počtu odberateľov za tento rok bol podľa údajov vo výročnej správe v regióne závodu Košice, Prešov a Michalovce z dôvodu realizácie vodovodných prípojok v rámci projektu „Napojme sa“, ktorý mal práve motivovať obyvateľov k pripojeniu sa na vodovody.

Je teda zrejmé, že značná časť obyvateľov využíva vodu zo studní. Merania vodárenskej spoločnosti však zároveň dosvedčujú, že miera nebezpečných dusičnanov na východe Slovenska je pomerne vysoká.

V okrese Trebišov sa čísla pohybujú niekde vo výške 66 %. Tu sa teda pitná voda z klasického vodovodu rozhodne vyplatí.

Podtatranská vodárenská spoločnosť zásobuje vyše 307-tisíc obyvateľov, neuvádzajú však, koľko percent z celkového počtu to predstavuje. Severoslovenské vodárne majú len o niečo vyššiu zásobovanosť ako Východoslovenská vodárenská spoločnosť.

Aj v tomto prípade môžeme vidieť každoročný nárast percent napojenia, stále je to však pomerne málo. Veď uznajte sami – za rok 2016 bolo podľa spoločnosti zásobovaných pitnou vodou z verejného vodovodu len 77,8 % obyvateľov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.