INNOGY
INNOGY
INECS

Vodná kríza prináša výzvy, ale aj príležitosti. Príkladom je Singapur

Odkedy začali v Singapure vážnejšie problémy s nedostatkom vody, roztrhlo sa vrece s najrozličnejšími startupmi. Tie prinášajú nové riešenia pre efektívne nakladanie s vodou pre celý svet.

Vodná kríza prináša výzvy, ale aj príležitosti. Príkladom je Singapur

Foto: Wateroam

S nedostatkom vody nebojuje len Kapské Mesto, Čína či Kalifornia. V poslednom čase má vážne problémy aj Singapur. Tam, kde narastá kríza, však zároveň vzniká aj priestor pre nové riešenia a technológie. A Singapur je toho skvelým príkladom.

Uhlíková „špongia“

Singapurský startup uvádza na trh produkt, ktorý pozostáva zo superabsorpčnej špongie. Ide o filter z uhlíkových vlákien vyrobený z recyklovaného papiera a bavlny, ktorý dokáže odsať olejnaté alebo iné priemyselné nečistoty z vody.

Spoločnosť EcoWorth, ktorá rozbehla svoju prevádzku len pred troma rokmi na National University of Singapore, zvýšila prostriedky o 1 milión dolárov prostredníctvom rôznych grantov, aby pomohla komercializovať svoju technológiu aerogélu z uhlíkových vlákien (CFA).

Foto: EcoWorth

Je to vysoko absorpčný materiál, ktorý je netoxický, prírodný a recyklovateľný. Tento aerogél je schopný absorbovať širokú škálu organických materiálov z odpadových vôd. Môže byť vyrobený z rôznych materiálov na báze celulózy, ako je bavlna alebo odpadový papier.

Cenné vedľajšie produkty

„Náš patentovaný proces ohrieva surovinu na veľmi vysoké teploty v kontrolovaných podmienkach. CFA sa potom aplikujú začlenením materiálu do priemyselných kaziet a používajú sa ako filtre. CFA je možné regenerovať, čo umožňuje zákazníkom opakovane používať kazety CFA pred ich recykláciou,“ opisuje tento systém singapurský startup.

S týmito inovatívnymi filtrami sa odpadová voda premieňa z odpadu na vodu, ktorú je následne možné bezpečne opätovne použiť alebo vylúčiť v životnom prostredí.

Ďalšou výhodou je príležitosť na speňaženie týchto materiálov, ktoré vznikli v procese recyklácie, ako sú napríklad biopalivá.

Singapur trápi vodná kríza

Vynález uzrel svetlo sveta v čase, kedy singapurská vláda oznámila, že v máji bude musieť prevziať kontrolu nad najväčším odsoľovacím zariadením v Singapure, aby zabezpečila zásobovanie krajiny vodou.

K neľahkej situácii prispieva aj nezhoda s Malajziou ohľadom ceny dodávanej vody, ktorá zásobuje približne 40 percent potrieb vody v Singapure. V konečnom dôsledku tento patový stav priniesol Singapuru trvalé problémy s nedostatkom vody.

Foto: EcoWorth

„Singapur chce byť nezávislý od Malajzie a mať nezávislé hospodárenie s vodou,“ konštatuje André Stoltz a zároveň dúfa, že vláda bude klásť väčší tlak na podniky, aby šetrili a čistili svoje odpadové vody, čo zase vytvorí príležitosti pre začínajúcich podnikateľov, ako je EcoWorth.

Zvýšené náklady na vodu

Po minuloročných malajzijských voľbách premiér Mahathir Mohamad, ktorý má notoricky napätý vzťah so Singapurom, označil zmluvu z roku 1962 za morálne zlú.

Podľa nej má totiž Malajzia dodávať až 1,1 miliardy litrov vody za deň cez hranice, a to za menej ako 0,002 dolára na tisíc litrov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.