INISOFT
BELIMO

Kapskému Mestu hrozí, že zostane bez pitnej vody

Druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky zmieta najväčšie sucho za posledných sto rokov. Ak obyvatelia neznížia svoju spotrebu vody, dvanásteho apríla im už z kohútikov nebude mať čo potiecť.

Kapskému Mestu hrozí, že zostane bez pitnej vody

Foto: Fotolia

Splachujú tým, čím sa osprchovali

Dom plný vedier špinavej vody – tak opisuje NBC každodennú realitu väčšiny obyvateľov Kapského Mesta. Z dôvodu akútneho nedostatku vody sú nútení zbierať vodu, ktorou sa osprchujú, aby ňou mohli následne spláchnuť záchod či zaliať rastliny. Rovnaký princíp uplatňujú na vodu z práčky. 

Úrady upozorňujú na fakt, že do troch mesiacov sa s najväčšou pravdepodobnosťou situácia v meste natoľko zhorší, že prívod vody domácnostiam úplne odstavia. Deň, kedy sa tak stane, nazvali „dňom nula“ a predbežne spadá na dvanásty apríl. 

Ak k nemu naozaj dôjde, z Kapského Mesta sa stane prvé veľkomesto na svete, ktoré zostane bez tečúcej pitnej vody. 

50 litrov na deň

Informácia vyvolala v meste veľký rozruch, keďže bez vody majú zostať takmer štyri milióny ľudí. Obyvatelia zatiaľ dostali nariadenie, podľa ktorého nesmú od prvého februára spotrebovať viac ako päťdesiat litrov vody denne. 

Na porovnanie môžeme uviesť, že priemerný Američan podľa prieskumu denne spotrebuje tristo až tristoosemdesiat litrov vody.

Ak k uzavretiu vodovodných kohútikov skutočne dôjde, obyvateľom bude pridelená denná dávka dvadsaťpäť litrov vody na hlavu, pre ktorú si budú musieť každý deň prísť na určené miesto, ktoré budú strážiť bezpečnostné sily.

Budú aj výnimky

Aj v prípade, že dôjde ku „dňu nula“ však voda stále potečie v nemocniciach a mesto sľubuje zásoby aj školám, z ktorých niektoré môžu vodu čerpať z vrtov.

Od odstávky by s najväčšou pravdepodobnosťou boli ušetrené aj verejné kohútiky v chudobných štvrtiach a neoficiálnych osadách a to z dôvodu, aby sa predišlo šíreniu chorôb. V záujme turizmu a podnikania by výnimku mohli dostať aj niektoré časti centra mesta.      

Dvanásty apríl

K tomuto dátumu mesto dospelo, keď spočítalo, koľko vody zostáva v šiestich priehradách, ktoré zásobujú Kapské Mesto vodou. Taktiež prihliadlo na spotrebu svojich obyvateľov, na spotrebu v poľnohospodárstve a na to, koľko vody sa z hrádzí odparí. 

„Deň nula“ predstavuje najhorší možný scenár, ktorý však v posledných týždňoch nadobúda čoraz reálnejšie kontúry. Dvadsiateho druhého januára boli hrádze plné na 27,2% a ak obyvatelia budú pokračovať v súčasnej spotrebe, dvanásteho apríla už im voda z kohútikov nepotečie. 

S posledným 13,5% vody v hrádzi sa totiž hýbať nedá a žiadnym iným zdrojom vody mesto do tohto dátumu disponovať nebude.

Čo presne sa v „deň nula“ stane?

Organizácia WWF obyvateľov Kapského Mesta upovedomuje, že v prípade, že ku „dňu nula“ dôjde, domácnosti, kancelárske priestory aj podniky budú odstavené od prívodu vody. Každá osoba bude mať nárok na dvadsaťpäť litrov vody na deň.

Väčšina škôl sa bude musieť zavrieť, pokiaľ nebudú mať prístup k bezpečnému zdroju vody. Rovnaký osud čaká aj firmy – zamestnanci budú môcť ísť do práce len ak im zamestnávateľ zabezpečí pitný režim a dočasnú toaletu.

Ak k úplnému vyčerpaniu zásob vody dôjde, momentálne nevie nikto s určitosťou povedať, ako dlho tento stav potrvá. Organizácia WWF ľuďom oznámila, aby sa pripravili, že s obmedzeným množstvom vody budú pravdepodobne musieť žiť po dobu troch až šiestich mesiacov – všetko záleží od množstva zrážok. 

Proces opätovného naplnenia hrádzí môže trvať celé mesiace. Ak bude úroveň zrážok rovnaká ako minulý rok, je celkom možné, že hladina vody v hrádzach sa zdvihne až v auguste.

Dažďová voda nad zlato

Organizácia WWF v každom prípade ľuďom odporúča inštaláciu nádrže na zber dažďovej vody, keďže aj po zrážkach bude ešte nejaký čas trvať, kým bude voda zase tiecť z kohútikov.

Obyvatelia, ktorí budú mať kam dažďovú vodu zachytiť, budú tým pádom vo výhode. Mesto im na internete poskytuje rôzne rady, ako s ňou nakladať, prípadne ako ju môžu sami čistiť. 

WWF tiež radí, aby sa ľudia obzreli po suchých toaletách, keďže ak dôjde k vyčerpaniu hrádzí, pravdepodobne nebudú mať čím splachovať.

Organizácia navyše po meste rozšírila informačné letáky, ktoré celú situáciu vysvetľujú a majú pomôcť obyvateľom pochopiť, prečo je dôležité, aby vodou najmä v týchto dňoch šetrili.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.