INNOGY
INNOGY
INISOFT

V Kalifornii v boji proti nedostatku vody pomáhajú technológie aj manažment

Pomáha účinná recyklácia, inteligentné technológie, ale aj špecifická politika cukru a biča.

V Kalifornii v boji proti nedostatku vody pomáhajú technológie aj manažment

Foto: Pixabay

Voda je vážnym problémom aj pre niektoré svetové veľkomestá. Dokonca aj v bohatej krajine, akou sú Spojené štáty, ľudia umierajú na následky užitia toxickej vody vo Flinte v Michigane, čelia obrovským suchám v Los Angeles či majú problém s výrazne slanou vodou v Miami.

The American Society of Civil Engineers (ASCE) pravidelne vo svojej výročnej správe o infraštruktúre udeľuje americkej pitnej vode známku D.

Problémy s vodou má aj Kalifornia. Južná časť je výrazne závislá od dodávok vody z rieky Colorado. Nedávne suchá spôsobili, že hladina vody v jazere Mead, najväčšej nádrže, klesla o viac ako 100 stôp.

Jazero teda v súčasnosti poskytuje len 38 % svojej možnej kapacity. Je to len 4 metre nad zákonnou núdzovou hladinou 1 075 stôp. Počas súch tak zase častejšie prichádzajú intenzívnejšie požiare.

Rozsiahla recyklácia

Ako sa však Kalifornii darí čeliť tomuto tlaku? V častiach ako Orange County, Anaheim, Santa Ana, Irvine vedenie podporuje regionálne inteligentné vodné hospodárstvo s rozsiahlou recykláciou a svetovou špičkovou technológiou pre prepojenie vodnej energie.

Predovšetkým Orange County Water District (OCWD) zohráva dôležitú úlohu pri zásobovaní 2,5 milióna obyvateľov regiónu.

Ide o recyklovanie viac ako 250 miliárd litrov čistej pitnej vody. Systém doplňovania podzemnej vody (GWRS) je najväčším mechanizmom čistenia vody na svete na účely nepriameho opätovného použitia.

Systém odoberá denne 200 miliónov galónov odpadových vôd, ktoré by inak boli vypustené do Tichého oceánu.

Následne túto vodu čistí mnohými procesmi, ktoré odstraňujú nečistoty a chemické látky. Potom využíva prirodzenú filtráciu nádrží, mikrofiltráciu, reverznú osmózu a ultrafialové svetlo s peroxidom vodíka.

V rámci poslednej fázy dopĺňa existujúce zásoby podzemných vôd. Obyvatelia Orange County tak pijú jednu z najčistejších vôd na svete.

Metóda cukru a biča

Podzemné zásoby sú plné len na 46 %, no aj napriek tomu ide o ročné zlepšenie vďaka zníženiu čerpania. Ako v Kalifornii docielili tento progres?

Po rokoch ťažkého sucha v Orange County dosiahli orgány zachovanie vody vďaka metóde cukru a biča. OCWD podporuje terénne úpravy tolerantné voči suchu. K dispozícii sú zariadenia na konzerváciu vody, ako aj zľavy na ich zakúpenie.

Ľudia zase bežne dostávajú pokutu za polievanie príjazdových ciest, prílišné zalievanie ich trávnikov alebo za to, že nepoužívajú uzatvárajúcu trysku pri umývaní auta.

Inteligentné technológie

Okrem centralizovanej recyklácie vody opätovné využívanie vody v Kalifornii zabezpečujú aj na úrovni budov podľa princípov nulovej energie.

Tomuto procesu napomáhajú aj takzvané AMI (pozn. redakcie: Advanced Metering Infrastructure, pokročilé merače), ktoré poskytujú vodárenským spoločnostiam pomôcky potrebné na to, aby zákazníci mohli lepšie spravovať svoje využívanie vody a šetriť tak peniaze aj zdroje.

Ďalšími pomôckami sú včasná detekcia únikov, skladovanie, vhodná infraštruktúra a internet vecí (IoT) so senzormi.

Uhoľné elektrárne končia

V suchami postihnutej Kalifornii centrálne elektrárne zvyčajne využívali rovnaký objem vody ako 40 miliónov obyvateľov vrátane všetkých majiteľov domov s bazénmi.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.