Macro Components
INISOFT
BELIMO

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani investovali 3,3 milióna eur do infraštruktúry

Ďalších päť miliónov eur chcú preinvestovať do konca roka 2018. Najväčšie investičné akcie smerujú do Trenčína.

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani investovali 3,3 milióna eur do infraštruktúry

ČOV Nové Mesto nad Váhom / Foto: Výročná správa TVK, a. s.

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani hospodárili so ziskom. Investovali najmä do rekonštrukcií vodovodnej siete, ale aj do kanalizácií.

Väčšie problémy spôsobili vyššie straty v potrubnej sieti a s tým spojený nárast nákladov na opravy a údržbu. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2017, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Predsedom predstavenstva vodárenskej spoločnosti je Richard Rybníček, bývalý riaditeľ TV JOJ a STV. V súčasnosti je primátorom Trenčína a hlavným hýbateľom spoločnosti, a to aj napriek tomu, že už v roku 2014 ho poslanci mestského zastupiteľstva chceli z funkcie odvolať.

Dôvodom mala byť skutočnosť, že s nimi Rybníček dlhodobo odmietal komunikovať a informovať ich o tom, čo sa v TVK dialo.

Akcionármi spoločnosti sú výhradne mestá a obce z okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. Samotná spoločnosť teda nevlastní žiaden podiel. Najväčším akcionárom je mesto Trenčín so 40 % podielom, za ktorým nasleduje Nové Mesto nad Váhom (10 %).

Investície do vodovodov, menej do ČOV

„Po rokoch ekonomickej a personálnej stabilizácie spoločnosti sme sa v tomto roku sústredili najmä na plánované rozsiahlejšie opravy vodárenskej infraštruktúry, a taktiež na konečné kolaudácie čistiarní odpadových vôd v rámci projektu Intenzifikácia ČOV, odkanalizovanie a zásobovanie pitnou vodou v trenčianskom regióne,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Gajdoš.

Foto: TVK, a. s.

Celkovo tak Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani preinvestovali okolo 3,3 milióna eur. Vedenie spoločnosti zároveň zdôrazňuje, že ďalších 5 miliónov eur plánujú preinvestovať tento rok.

Najväčší podiel predstavovali práve nedokončené investičné akcie v celkovej hodnote 2,3 milióna eur, ktoré prešli do roku 2018. Najviac z nich bolo realizovaných v Trenčíne a ich hlavným zámerom bola rekonštrukcia vodovodov a kanalizácií.

Z celkového počtu 27 investičných akcií bolo len 5 projektov zameraných na akcie v oblasti rekonštrukcie či intenzifikácie ČOV.

Straty vody sú pomerne vysoké

V roku 2017 TVK zásobovali 127-tisíc obyvateľov, čo je nárast o tisíc obyvateľov v porovnaní s rokom 2016. Dĺžka vodovodnej siete sa predĺžila zo 741 kilometrov na 743 kilometrov.

V oblasti čistenia a odvádzania odpadových vôd spoločnosť celkovo odkanalizovala 6,18 milióna metrov kubických odpadovej vody, čo je mierny pokles v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Mapa prevádzkovania / Foto: Výročná správa TVK, a. s.

Počet odkanalizovaných obyvateľov sa však zvýšil z 95-tisíc na 100-tisíc. Dĺžka kanalizačnej siete sa predĺžila o 8 kilometrov, pričom vlani dosahovala 354 kilometrov.

Objem vody fakturovanej vlani dosiahol 5,5 milióna metrov kubických, pričom objem nefakturovanej vody bol o 3 milióny metrov kubických nižší.

Väčšinu z tejto položky tvorili straty v potrubnej sieti (takmer 2,1 milióna metrov kubických). Oproti predchádzajúcemu roku tak ide o nárast o 100-tisíc metrov kubických.

Rok 2017 bol ziskový

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani hospodárili so ziskom, ktorý bol pred zdanením vo výške 111-tisíc eur. Po zdanení je kladný hospodársky výsledok spoločnosti v hodnote 89-tisíc eur, čo je o 4-tisíc eur menej ako v predchádzajúcom roku.

„Výnosy za vodné a stočné boli naplnené na 100%, ostatné prevádzkové výnosy a výnosy z vody odvádzanej a čistenej boli naplnené až na 134%, pričom prekročené boli najmä výnosy za služby externým zákazníkom, služby špeciálnej dopravy a služby vývozu odpadových vôd,“ konštatuje Gajdoš.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom vlani stúpla hodnota majetku o viac ako milión eur. V roku 2017 tak bola vo výške 102,6 milióna eur.

Foto: Výročná správa TVK, a. s.

Väčšinu tvoril neobežný majetok (94 miliónov eur), ktorého výška však oproti roku 2016 klesla. Z obežného majetku tvorili najväčšiu časť finančné účty v hodnote 5,2 milióna eur.

Vlastné imanie spoločnosti taktiež zaznamenalo nárast o viac ako milión eur, keďže vlani dosiahlo výšku 43,7 milióna eur.

Oproti predchádzajúcemu roku však vzrástli aj celkové záväzky spoločnosti, napriek tomu, že bankové úvery zaznamenali opačný trend.

ČOV Trenčín, ľavý breh / Foto: Výročná správa TVK, a. s.

Zvýšila sa najmä hodnota dlhodobých a krátkodobých záväzkov a rezerv. Najväčší podiel na záväzkoch majú však stále bankové rezervy v hodnote viac ako 9,6 milióna eur.

Vysoké náklady na opravu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.