Považská vodárenská spoločnosť už stabilne hospodárila so ziskom. Darilo sa jej čerpať aj z eurofondov. Svoju investičnú činnosť by však mala intenzívnejšie zamerať na budovanie kanalizácií v okrese Púchov.
Považská vodárenská spoločnosť vlani značne investovala. Napriek tomu, že veľká časť investícií smeruje aj do rozšírenia kanalizačnej siete v okrese Púchov, táto oblasť za ostatnými okresmi výrazne zaostáva. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2017, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).
Spoločnosť spravuje a prevádzkuje verejné vodovody a kanalizácie pre okresy Ilava, Považská Bystrica a Púchov.
V minulom roku bolo z celkového počtu 166 666 obyvateľov zásobovaných pitnou vodou 136 355 obyvateľov, čo predstavuje 81,8 %.
Nárast oproti predchádzajúcemu roku je však len minimálny, a to konkrétne o 0,2 %. Spoločnosť prevádzkovala 579 kilometrov vodovodnej siete.
Okres Púchov zaostáva
V minulom roku bolo z celkového počtu 166 666 obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu 110 932 obyvateľov, čo predstavuje 65 % a medziročný nárast o jedno percento. Spoločnosť spravovala a prevádzkovala 330,3 km stokovej siete.
Foto: POVS, a. s.
Za posledných 10 rokov tak spoločnosť zaznamenala nárast počtu obyvateľov zásobovaných pitnou vodou o 5 198. Čo sa týka miery odkanalizovania, tu je nárast ešte markantnejší – oproti roku 2007 došlo k navýšeniu počtu obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu o viac ako 15-tisíc.
Napriek tomu, že zásobovanosť pitnou vodou aj miera odkanalizovania každoročne narastá, okres Púchov dlhodobo „kazí“ celkový priemer. V porovnaní so zvyšnými dvoma okresmi je tu rozdiel aj o 10 percent v oblasti zásobovanosti a až o 25 percent vo sfére napojenia na verejnú kanalizáciu.
Mierny pokles odpadových vôd
Vodu vyrobenú zabezpečuje spoločnosť z podzemných vodných zdrojov. Jej podiel z celkového objemu dodávaného do vodovodnej siete tvorí 89,2 %. Voda čerpaná z vrtov a studní zase predstavuje zvyšnú časť.
Foto: Výročná správa POVS, a. s.
Rozdiel medzi vodou čistenou a vodou odkanalizovanou predstavujú odpadové vody, ktoré vtečú do kanalizácie.
Ide o nefakturované vody z povrchového odtoku z verejných priestranstiev, komunikácií, o balastné vody vnikajúce do verejnej kanalizácie cez jej netesnosti, ako aj nepovolené (neevidované) zaústenia kanalizačných prípojok, rigolov či potôčikov.
Ich množstvo v roku 2017 dosiahlo 4,7 milióna metrov kubických, čo predstavovalo až 48,6 % z celkového množstva čistených vôd. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to mierny pokles.
Spoločnosť čerpá z eurofondov
Spoločnosť stanovila celkový investičný plán na rok 2017 v hodnote 1,7 milióna eur. Projekty spolufinancované zo zdrojov Európskej únie vo výške viac ako 1,4 milióna eur tak predstavovali z celého ročného rozpočtového nákladu až 42 %.
Medzi najväčšie investície zo zdrojov EÚ môžeme zaradiť projekt zásobovania vodou a odkanalizovania v okrese Ilava v celkovej výške 707-tisíc eur.
Foto: POVS, a. s.
Investície financované z vlastných zdrojov spoločnosti smerovali hlavne do rekonštrukcií už existujúcich vodovodov a kanalizácií alebo do hygienizácie vodárenských objektov. Ich hodnota dosiahla takmer dva milióny eur.
Najnákladnejšou investíciou bol projekt Považská Bystrica, Dolný a Horný Moštenec – rozšírenie kanalizácie, ktorého cena predstavovala viac ako 323-tisíc eur.
Na MŽP SR je aktuálne podaný projekt Odkanalizovanie Pruské – kanalizácia a ČOV, ktorý však podľa slov spoločnosti bol z dôvodu nulovej alokácie finančných prostriedkov zaradený do zásobníka žiadostí.
Foto: POVS, a. s.
V príprave je projekt aglomerácie Lednické Rovne-Dolná Breznica – kanalizácia a ČOV II. etapa. Realizácia projektu odkanalizovania Marikovskej doliny na spoločnosť ešte len čaká.
Zisk takmer 100-tisíc eur
Vedenie Považskej vodárenskej spoločnosti takisto zdôrazňuje, že finančný plán a rozpočet pre rok 2017 stanovil dosiahnuť kladný hospodársky výsledok vo výške 3 302 eur. Skutočný hospodársky výsledok však predstavoval zisk po zdanení v hodnote 95 939 eur.
Spoločnosť tak už štvrtý rok po sebe hospodári so ziskom, ktorý po zdanení predstavuje každoročne priemernú hodnotu 90-tisíc eur.
Foto: POVS, a. s.
Jedinú výnimku predstavoval rok 2016, kedy bol zisk výrazne nižší, a to konkrétne necelých 18-tisíc eur. V roku 2013 dokonca spoločnosť hospodárila stratovo, keďže dosiahla záporný hospodársky výsledok v hodnote 490-tisíc eur.
Valné zhromaždenie rozhodlo, že disponibilný zisk spoločnosť rozdelí do zákonného rezervného fondu, do sociálneho fondu a na nerozdelený zisk minulých rokov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.