Podľa kontrolórov je tiež potrebné zreálniť hodnotu akcií vodárenských spoločností.
Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) navrhuje, aby právnou úpravou došlo k vymedzeniu zodpovednostného vzťahu vodárenských spoločností voči štátu. Vyplýva to zo vznesenej pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) k návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, v ktorej sa kontrolóri odvolávajú na závery svojej kontrolnej činnosti z minulosti (odkaz na celé MPK nájdete na konci článku).
NKÚ už totiž koncom roka 2019 konštatoval, že vzhľadom na existujúcu právnu formu vodárenských spoločností môže dôjsť k ohrozeniu verejného záujmu.
„Kontrola na príklade uvedených vodárenských spoločností, najmä však Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, poukazuje na viaceré problémy a riziká napĺňania verejného záujmu v pôsobení vodárenských spoločností. Niektoré zistenia sú špecifické pre kontrolované spoločnosti, ale viaceré problémy sú aktuálne pre celý vodárenský sektor,“ uviedol ešte v roku 2019 NKÚ s tým, že na Slovensku neexistuje právna úprava hospodárenia vodárenských spoločností, ktoré vykonávajú činnosti vo verejnom záujme.
Zároveň vyjadril presvedčenie, že prejavom a nedostatkom právnej úpravy vlastníctva verejnej vodárenskej infraštruktúry a jej prevádzky je možná privatizácia vodárenských spoločností.
Reagovali poslanci aj ministerstvo
(Aj) na závery tejto správy reagovali koaliční poslanci, ktorí začiatkom tohto roka schválili novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, na základe ktorej tak nebude možný prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií do súkromných rúk, s cieľom zabrániť možnej privatizácii vodárenských spoločností.
Podľa Petra Cmoreja (SaS) týmto zákonom skupina poslancov za SaS a OĽANO reagovala na veľmi závažný problém, ktorý súvisí s tým, že do vodárenských spoločností sa dlhodobo snažia dostať súkromníci.
„Avšak, bohužiaľ, nie za účelom skvalitnenia poskytovaných služieb alebo za účelom skvalitnenia vodovodnej siete, ale ukazuje sa, že väčšinou je to skôr za účelom paratizovania na vodovodnej službe,“ zdôraznil ešte v januári P. Cmorej.
Zostáva vám 61% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.