Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Štát by mal získať vplyv na riadenie a hospodárenie vodární, navrhuje NKÚ

Podľa kontrolórov je tiež potrebné zreálniť hodnotu akcií vodárenských spoločností.

Štát by mal získať vplyv na riadenie a hospodárenie vodární, navrhuje NKÚ

Foto: Fotolia

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) navrhuje, aby právnou úpravou došlo k vymedzeniu zodpovednostného vzťahu vodárenských spoločností voči štátu. Vyplýva to zo vznesenej pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) k návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, v ktorej sa kontrolóri odvolávajú na závery svojej kontrolnej činnosti z minulosti (odkaz na celé MPK nájdete na konci článku).

NKÚ už totiž koncom roka 2019 konštatoval, že vzhľadom na existujúcu právnu formu vodárenských spoločností môže dôjsť k ohrozeniu verejného záujmu.

„Kontrola na príklade uvedených vodárenských spoločností, najmä však Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, poukazuje na viaceré problémy a riziká napĺňania verejného záujmu v pôsobení vodárenských spoločností. Niektoré zistenia sú špecifické pre kontrolované spoločnosti, ale viaceré problémy sú aktuálne pre celý vodárenský sektor,“ uviedol ešte v roku 2019 NKÚ s tým, že na Slovensku neexistuje právna úprava hospodárenia vodárenských spoločností, ktoré vykonávajú činnosti vo verejnom záujme.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že prejavom a nedostatkom právnej úpravy vlastníctva verejnej vodárenskej infraštruktúry a jej prevádzky je možná privatizácia vodárenských spoločností.

Reagovali poslanci aj ministerstvo

(Aj) na závery tejto správy reagovali koaliční poslanci, ktorí začiatkom tohto roka schválili novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, na základe ktorej tak nebude možný prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií do súkromných rúk, s cieľom zabrániť možnej privatizácii vodárenských spoločností.

Podľa Petra Cmoreja (SaS) týmto zákonom skupina poslancov za SaS a OĽANO reagovala na veľmi závažný problém, ktorý súvisí s tým, že do vodárenských spoločností sa dlhodobo snažia dostať súkromníci.

„Avšak, bohužiaľ, nie za účelom skvalitnenia poskytovaných služieb alebo za účelom skvalitnenia vodovodnej siete, ale ukazuje sa, že väčšinou je to skôr za účelom paratizovania na vodovodnej službe,“ zdôraznil ešte v januári P. Cmorej.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.