Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Poslanci odklepli zmeny pri vodovodoch. Na rade je infozákon

Chcú, aby sa občania mohli dozvedieť viac informácií o tom, ako sa hospodári vo vodárenských spoločnostiach. Podľa poslancov existujú indície, že v mnohých vodárňach sa šafári.

Poslanci odklepli zmeny pri vodovodoch. Na rade je infozákon

Tlačová konferencia koaličných poslancov

Vo štvrtok (28. januára) parlament schválil novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách z dielne koaličných poslancov.

Na základe novely tak nebude možný prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií do súkromných rúk. Cieľom zákona je tak zabrániť možnej privatizácii vodárenských spoločností.

„Reagujeme tak na udalosti, ktoré sa stali v posledných mesiacoch na východnom Slovensku, kde jedna právnická kancelária plánovala odkúpiť od jednej obce akcie vo vodárenskej spoločnosti,“ vysvetlil v rozprave poslanec Milan Potocký (OĽANO).

Takto by mohla potom postupne skupovať ďalšie akcie vo vodárni, čím by podľa poslanca došlo k skrytej privatizácii.

„My sme presvedčení o tom, že pitná voda je strategická surovina a má zostať pod kontrolou miest a obcí tak, ako je to doteraz. To znamená, že zabránime vstupu možných finančných skupín a oligarchov do našich vodárenských spoločností. Sme presvedčení, že distribúcia, výroba pitnej vody má byť pod kontrolou štátu, obcí a samosprávnych krajov,“ dodal M. Potocký.

Pripomína tiež, že ak by do vodárenských spoločností vstúpila nejaká finančná skupina, mohlo by to ohroziť aj získavanie eurofondov, ktoré sú kľúčové pre rozvoj vodárenskej infraštruktúry.

Aké zmeny prijali poslanci?

Poslanci pôvodne plánovali, aby akcie a majetkovú účasť vo vodárenských spoločnostiach mohol mať aj štát. V rámci pozmeňovacieho návrhu však poslanec M. Potocký vypustil slovo „štát“, keďže v súčasnosti majú vo vodárenských spoločnostiach akcie len samosprávne kraje a obce.

Zároveň sa mení aj účinnosť zákona od 15. marca 2021 z dôvodu natiahnutia legislatívneho procesu. Pôvodný termín bol 1. január 2021.

Poslanec M. Potocký vo svojom pozmeňujúcom návrhu tiež zakotvil, že majetková účasť samosprávnych krajov a obcí v týchto vodárenských spoločnostiach nemôže byť predmetom exekučného konania. Doteraz sa ochrana týkala len obce.

Po novom tak bude možné majetkovú účasť samosprávneho kraja alebo obce na podnikaní vlastníka verejného vodovodu, vlastníka verejnej kanalizácie, prevádzkovateľa verejného vodovodu a prevádzkovateľa verejnej kanalizácie previesť len na „právnickú osobu zriadenú podľa osobitného predpisu, na ktorej podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú iba obce alebo združenia obcí" alebo na samosprávny kraj, či obec v rámci územnej pôsobnosti právnickej osoby.

Právnickou osobou sú v tomto prípade napríklad veľké vodárenské spoločnosti, ktoré sú najväčšími vlastníkmi a prevádzkovateľmi verejných vodovodov a kanalizácií.

Zmenia aj infozákon

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.