Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočná, tvrdí NKÚ

Problémom je napríklad nezavedený systém včasného varovania zo strany envirorezortu, ako aj nejednotný systém ochrany zásob pitnej vody.

Kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočná, tvrdí NKÚ

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík / Foto: NKÚ SR

Národný systém monitorovania nie je riadený tak, aby zabránil súčasným či budúcim hrozbám znečistenia podzemných zdrojov pitnej vody a aby sa eliminovali riziká súvisiace so zdravím obyvateľov. Vyplýva to z najnovšej správy o výsledku kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), v ktorej si kontrolóri posvietili na kvalitu monitoringu podzemných zdrojov pitnej vody na Slovensku (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Podzemné zdroje pritom tvoria až 80 % zásob pitnej vody na Slovensku. Do týchto zdrojov však prenikajú nebezpečné látky, ktoré pochádzajú z priemyselnej a poľnohospodárskej činnosti, ako aj zo skládok komunálnych odpadov či nelegálnych skládok.

Kontrolóri v rámci kontroly hľadali tiež odpoveď na otázku, či je monitoring vôd systematický, dobre nastavený a účinne riadený zodpovednými štátnymi inštitúciami.

Systém monitoringu nefunguje tak, ako by mal

Za politiku ochrany vôd je zodpovedné Ministerstvo životného prostredia SR, pričom špecifické úlohy plnia jeho tri podriadené organizácie, a to Výskumný ústav vodného hospodárstva, Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Preverený bol aj Ústredný kontrolný skúšobný ústav poľnohospodársky, ktorý plní odborné úlohy v systéme ochrany vôd na Slovensku.

Kontrolná akcia bola spustená už v roku 2020. Kontrolovaným obdobím boli roky 2015 až 2020 a súvisiace obdobia. Výsledky kontroly podľa NKÚ poukázali na viaceré nedostatky v nastavení a bežnom riadení monitoringu znečistenia podzemných vôd. Kontrolóri tvrdia, že ciele ochrany životného prostredia a prírodného bohatstva sa Slovensku nedarí napĺňať.

Podľa NKÚ je kvalita podzemných zdrojov pitnej vody nedostatočne kontrolovaná. Štátne orgány v pôsobnosti rezortu životného prostredia, ktoré zodpovedajú za monitoring kvality vodných zdrojov, nemajú dostatočné a presné informácie.

Kontrolóri tvrdia, že takisto nefunguje systém včasného varovania, pretože informácie o možných zdrojoch znečistenia nie sú, prípadne databázy nie sú prepojené, takže sa v reálnom čase nedostanú k tým subjektom, ktoré ich majú mať.

Slovensku takisto chýba centrálny register bodových (fabriky, ČOV) a taktiež plošných zdrojov znečistenia (poľnohospodárske, veľké sídelné aglomerácie), ktorý je kľúčovým nástrojom v účinnom systéme ochrany vôd.

Neuplatňujeme medzinárodne akceptovaný princíp

 
 

Zostáva vám 78% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

Novela vyhlášky má platiť od roku 2025.

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Vodárne dali vlani na opravy desiatky miliónov eur, hodnota ich majetku stúpla

Pri investíciách vodární výrazne pomohli dotácie, ukazuje štatistika. NKÚ aj samosprávy však upozorňujú na mnohomiliardový investičný dlh.

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Vodohospodári chystajú nádrže na silné dažde. SVP má radu aj pre domácnosti

Na niektorých vodných nádržiach znižujú hladinu vody.

X
X
X
X