INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočná, tvrdí NKÚ

Problémom je napríklad nezavedený systém včasného varovania zo strany envirorezortu, ako aj nejednotný systém ochrany zásob pitnej vody.

Kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody je nedostatočná, tvrdí NKÚ

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík / Foto: NKÚ SR

Národný systém monitorovania nie je riadený tak, aby zabránil súčasným či budúcim hrozbám znečistenia podzemných zdrojov pitnej vody a aby sa eliminovali riziká súvisiace so zdravím obyvateľov. Vyplýva to z najnovšej správy o výsledku kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), v ktorej si kontrolóri posvietili na kvalitu monitoringu podzemných zdrojov pitnej vody na Slovensku (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Podzemné zdroje pritom tvoria až 80 % zásob pitnej vody na Slovensku. Do týchto zdrojov však prenikajú nebezpečné látky, ktoré pochádzajú z priemyselnej a poľnohospodárskej činnosti, ako aj zo skládok komunálnych odpadov či nelegálnych skládok.

Kontrolóri v rámci kontroly hľadali tiež odpoveď na otázku, či je monitoring vôd systematický, dobre nastavený a účinne riadený zodpovednými štátnymi inštitúciami.

Systém monitoringu nefunguje tak, ako by mal

Za politiku ochrany vôd je zodpovedné Ministerstvo životného prostredia SR, pričom špecifické úlohy plnia jeho tri podriadené organizácie, a to Výskumný ústav vodného hospodárstva, Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Preverený bol aj Ústredný kontrolný skúšobný ústav poľnohospodársky, ktorý plní odborné úlohy v systéme ochrany vôd na Slovensku.

Kontrolná akcia bola spustená už v roku 2020. Kontrolovaným obdobím boli roky 2015 až 2020 a súvisiace obdobia. Výsledky kontroly podľa NKÚ poukázali na viaceré nedostatky v nastavení a bežnom riadení monitoringu znečistenia podzemných vôd. Kontrolóri tvrdia, že ciele ochrany životného prostredia a prírodného bohatstva sa Slovensku nedarí napĺňať.

Podľa NKÚ je kvalita podzemných zdrojov pitnej vody nedostatočne kontrolovaná. Štátne orgány v pôsobnosti rezortu životného prostredia, ktoré zodpovedajú za monitoring kvality vodných zdrojov, nemajú dostatočné a presné informácie.

Kontrolóri tvrdia, že takisto nefunguje systém včasného varovania, pretože informácie o možných zdrojoch znečistenia nie sú, prípadne databázy nie sú prepojené, takže sa v reálnom čase nedostanú k tým subjektom, ktoré ich majú mať.

Slovensku takisto chýba centrálny register bodových (fabriky, ČOV) a taktiež plošných zdrojov znečistenia (poľnohospodárske, veľké sídelné aglomerácie), ktorý je kľúčovým nástrojom v účinnom systéme ochrany vôd.

Neuplatňujeme medzinárodne akceptovaný princíp

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.