Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Východoslovenská vodárenská spoločnosť podpísala spoluprácu s izraelskou spoločnosťou Aqwise, ktorá je svetovým lídrom v oblasti vývoja technológií na čistenie odpadových vôd.

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Facebook/VVS

Konferencia WATEC, ktorá sa koná každé dva roky v izraelskom Tel Avive je zameraná na prezentáciu trendov a moderných technológií v oblasti vodného hospodárstva, odsoľovania morí, kvapkovej technológie, recyklácie vody a zavlažovacích systémov.

Tento ročník sa konal 18.-21. novembra a zúčastnil sa ho aj Andrew Wheeler z americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia, ktorý prezentoval dlhodobý výskum nepriaznivého vývoja stavu zásob svetovej vody na základe údajov zo satelitov.

Paralelne s konferenciou sa konala aj výstava viac ako 70 etablovaných firiem a startupov z rozličných oblastí vodárenstva, ktoré prezentovali rôzne technologické riešenia týchto problémov.


Vývoj smeruje k tomu, že hrozba nedostatku vody a jej následky si budú vyžadovať masívne investície. Z technologického hľadiska je viac než žiaduce, aby sa budúci vývoj vodárenstva uberal smerom k 100 % recyklácii vody.

Práve Izrael, ktorý sa radí k svetovej špičke v manažmente vody ponúka inšpiráciu pre všetkých kľúčových aktérov v akejkoľvek krajine sveta. Už dnes sa tu napríklad recykluje viac než 80% odpadovej vody.

Aj keď Slovensko zatiaľ nečelí vážnemu nedostatku vody, stále sa tu vyskytujú problémy s jej čistením. Výzvou je najmä recyklácia odpadovej vody, digitálne monitorovanie stavu a zásob vody a ochrana vodných zdrojov.


V panelovej diskusii WATEC 2019 sa aktívne prezentovala aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá je najväčšou svojho druhu na Slovensku.

Jej generálny riaditeľ Stanislav Hreha podpísal na pôde Veľvyslanectva SR v Tel Avive memorandum o spolupráci s izraelskou spoločnosťou Aqwise, ktorá je svetovým lídrom v oblasti vývoja, a zavádzania inovácií na čistenie odpadových vôd.


Tieto moderné technológie môžu podľa VVS pomôcť Slovensku zlepšiť situáciu s recykláciou odpadovej vody. Na východnom Slovensku ešte stále nemá približne 700 malých obcí pripojenie na verejnú kanalizáciu a ČOV.

„Na východnom Slovensku sme už v rámci predchádzajúcej spolupráce realizovali štyri inštalácie najmodernejších izraelských technológií pre čistenie odpadových vôd. Ide o jedinečný patent AGAR. Malá kompaktná jednotka - kontajner ukrýva nízkonákladovú technológiu, ktorá je ekonomicky oveľa efektívnejšia, ako tradičné veľkokapacitné čistiarne. Dokáže sa sama zaktivovať aj po prípadnom odstavení a samotný proces čistenia je jednoduchý. Skúsenosti z obcí Bžany - Valkov na Domaši, Kladzany, Kvakovce či Strážske sme prezentovali aj na izraelskej konferencii. Vďaka podpísanému memorandu o spolupráci môžeme v tejto spolupráci pokračovať intenzívnejšie,“ uviedol v tlačovej správe Stanislav Hreha, ktorý je zároveň prezidentom Asociácie vodárenských spoločností na Slovensku (AVS).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.