INNOGY
INNOGY
INECS

Izrael predchádza vodnej kríze nákladnými opatreniami

Po niekoľkých rokoch sucha zavádza Izrael významné opatrenia, ktoré pomôžu krajine predchádzať kríze s vodou.

Izrael predchádza vodnej kríze nákladnými opatreniami

Ilustračné foto: Israel21c.org

Izraelské orgány pre vodné hospodárstvo nadviazali partnerstvo s vládnou vodárenskou spoločnosťou Mekorot. Spoločne vypracovali plán na zaistenie dostatku vody pre domácnosti a farmy v hodnote približne 1,7 miliardy eur (7,5 miliárd šekelov).

Balíček záchranných opatrení v stredno- a dlhodobom horizonte zahŕňa nové vrty do vodonosnej vrstvy, výstavbu ďalších desalinizačné jednotky, čerpanie vody do Tiberiadského jazera a znižovanie spotreby vody.

Pokiaľ ide o vodu, Izrael čelí viacerým závažným výzvam. Krajina je takmer z dvoch tretín pokrytá púšťou a miesta jej výskytu sú predmetom sporov so susednými štátmi.

Krajina však vynakladá ohromné úsilie pri odsoľovaní a opätovnom využívaní tohto vzácneho zdroja. Viac ako 80 percent odpadovej vody sa využíva na zavlažovanie, čo je najvyššie percento vo svete.

Foto: Huffingtonpost

Ak aj rok 2018 nebude poznačený suchom, ako tomu bolo počas posledných štyroch rokov, naďalej bude platiť krízový stav. Najväčšia izraelská zásobáreň vody, Tiberiadské jazero, „už o 20 rokov nebude vôbec existovať“ , uviedol zdroj blízky plánovaciemu procesu.

Hladina vody neustále v červených číslach

V roku 2017 poklesla hladina Tiberiadského jazera na historické minimum, aké v tejto oblasti zaznamenali naposledy pred takmer sto rokmi. Koncom mája 2017 dosiahla úroveň Tiberiadského jazera 213,135 metrov pod hladinou mora, čím prekročila tzv. dolnú červenú líniu.

Podľa ekológov pokles hladiny pod túto úroveň narúša ekologickú rovnováhu a znižuje kvalitu vody. Ak dosiahne hladina vody viac ako 213 metrov pod morom, začne platiť zákaz čerpať a používať vodu z Tiberiadského jazera. Aktuálne sa úroveň vody nachádza na úrovni 213,9 metrov pod hladinou mora.

Foto: forecast.israelinfo.co.il

Región západnej Galilei môže ostať bez vody

Vodná kríza by mohla odložiť developerský program ministerstva financií. Ten má za cieľ vybudovať v Herzliyi, meste na centrálnom pobreží Izraela, novú štvrť pre tisíc obyvateľov.

Ohrozené môžu byť však nielen plánované projekty, ale aj západná Galilea, ktorá čaká na výstavbu nového závodu na desalinizáciu morskej vody.

Ako informoval zdroj z pozadia firmy Mekorot, „v nasledujúcom roku môžeme zažiť situáciu, kedy v niektorých oblastiach, najmä v západnej Galilei, nebude tiecť voda z kohútika“.

Tento región sa totiž spolieha na prirodzené zásoby podzemnej vody, ktoré nebude možné v dôsledku klimatických zmien využívať dlhodobo.

Angažovať sa bude aj súkromný sektor

Okrem plánovaných vládnych investícií sa očakáva aj zapojenie súkromného sektora. Ten má z časti pomôcť s výstavbou ďalších troch desalinizačných zariadení, pričom ich napojenie do vodovodných sietí bude stáť ďalších približne 82 miliónov eur (350 miliónov šekelov).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.