INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Izraelská technológia dodáva Juhoafričanom pitnú vodu zo vzduchu

Viac ako 3 000 juhoafrických domácností používa izraelský systém výroby vody zo vzduchu s názvom Watergen.

Izraelská technológia dodáva Juhoafričanom pitnú vodu zo vzduchu

Foto: Youtube/Watergen

V posledných rokoch vzniklo množstvo viac, či menej úspešných projektov a startupov, ktorých zakladatelia sa usilujú preraziť na trhu s technológiami výroby vody zo vzduchu.

Mnohé zaujali svojou nízkou cenou, jednoduchosťou, výkonom, či absenciou potreby pripojenia do elektrickej siete. Vo veľkom množstve prípadov sa však jedná o technológie, ktoré zatiaľ nenašli širšie komerčné využitie.

Izrael práve nepatrí medzi krajiny, ktoré by boli známe svojimi obrovskými vodnými zdrojmi. Otázka zásobovania vodou a jej dostupnosti je preto v mysliach mnohých Izraelčanov na dennom poriadku, čo vedie k mnohým technologickým inováciám v tejto oblasti.


Jednou z hlavných inovácií v posledných rokoch bola technológia vytvorená spoločnosťou Watergen , ktorá produkuje čistú pitnú vodu zo vzduchu prostredníctvom kondenzačných generátorov, čo výrazne pomáha oblastiam postihnutým prírodnými katastrofami a znečistením vody.

Minulý rok vo svetových médiách zarezonovala správa o tom, že juhoafrickému Kapskému mestu dochádza pitná voda. Nedostatok vody však netrápi len druhé najväčšie mesto v krajine, ale i mnohé ďalšie oblasti.


V súčasnosti zavádza asistenčná organizácia World Vision South Africa v spolupráci s nadáciou Ford Motor Company Fund technológiu Watergen v juhoafrickej provincii Východný mys, informoval portál Israel 21c.

Vďaka tejto spolupráci je čerstvá a bezpečná pitná voda dodávaná tisícom obyvateľov v provincii, ktorá zahŕňa približne 3 400 domácností, ako aj desiatky materských škôlok a škôl.

Prístroj GEN-350, ktorý je jedným z niekoľkých typov, ktoré spoločnosť vyrába je generátor atmosférickej vody, ktorý dokáže zo vzduchu vypracovať až 900 litrov vody čistením atmosférickej vlhkosti pomocou vnútorného systému úpravy vody.

Foto: Wikimedia Commons

Prenosná jednotka nevyžaduje infraštruktúru okrem elektriny, ktorú je možné zabezpečiť buď z elektrickej siete alebo z generátora, ako je to v prípade Južnej Afriky. Voda je počas procesu výroby obohatená o minerály.

Propagačné materiály spoločnosti tvrdia, že ich generátory dokážu s rovnakou spotrebou energie vyprodukovať 5x viac vody, než akýkoľvek iný podobný prístroj na trhu.

Ďalšie typy generátorov s výkonom 600 - 5000 litrov vody denne možno inštalovať na domáce, verejné použitie, či dokonca do auta.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.