Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Izrael vyhráva boj s vodnou krízou aj vďaka týmto technológiám

Izrael je pod značným vodným tlakom už niekoľko rokov. Odoláva však vďaka moderným technológiám, efektívnemu vodnému manažmentu a aktívnym startupom.

Izrael vyhráva boj s vodnou krízou aj vďaka týmto technológiám

Foto: Mekorot

Tlak na vodné zdroje každým rokom narastá. Priamo úmerne s tým narastá aj počet krajín, ktoré čelia vodnej kríze.

Ako jej však úspešne odolávať? Je to vôbec možné? Izrael je jasným príkladom toho, že vodná kríza zatiaľ nepredstavuje vopred prehratý zápas.

A nie je to vďaka využitiu jednej čarovnej technológie. Táto krajina totiž rozvíja niekoľko zásadných stratégií, ktoré výrazne znižujú tlak na jej vodné zdroje.

Samozrejme, za všetkými týmito technológiami sa skrývajú obrovské množstvá peňazí a ľudského kapitálu, ktoré sú do takýchto projektov vložené.

Nezaprší a nezaprší

V dôsledku klimatických zmien je izraelské obdobie dažďov, ktoré bežne trvá od októbra do marca, zredukované na niekoľko dravých dažďových dní.

Väčšina tejto vzácnej kvapaliny sa tak stratí v odtokoch. Vodné zásoby na severe už nie sú hojným zdrojom pre väčšinu krajiny, pričom Galilejské jazero pomaly dosahuje svoju najnižšiu hladinu za celú históriu.

Foto: IDE Technologies

Práve z tohto dôvodu sa Izraelčania už viac nemôžu spoliehať na dážď. A tu prichádzajú na rad prvotriedne izraelské technológie.

Od roku 2005 sa rekultivácia odpadových vôd a odsoľovanie morskej vody stali kľúčovými pri zabezpečovaní primeranej dodávky vody pre izraelské domácnosti, priemysel aj poľnohospodárstvo. Priemerný ročný objem týchto dodávok dosahuje hodnotu až 2,1 miliardy kubíkov.

Izraelčania upravujú brakickú vodu

Asi najznámejšou izraelskou spoločnosťou zaoberajúcou sa úpravou vody je Mekorot, ktorá dodáva približne 90 percent celého objemu vody pre domácnosti.

Asi 31 percent závlahovej vody pochádza z odpadovej vodu, ktorú Izraelčania upravujú vo viac ako 150 zariadeniach.

Foto: IDE Technologies

Upravovaná brakická voda, teda zmes sladkej a slanej vody, je dodávaná z 45 zariadení pre poľnohospodárske aj nepoľnohospodárske potreby.

Šesťdesiat až osemdesiat percent vody v mestách prúdi z veľkých pobrežných závodov na odsoľovanie.

Odsoľovanie so stále nižšími nákladmi

Izraelskí odborníci odhadujú, že do roku 2025 budú získavať až 1,1 miliardy kubických odsolenej vody. Okrem toho sa táto krajina môže pýšiť s najväčším odsoľovacím zariadením na báze reverznej osmózy na svete.

Je ním úpravňa vody Sorek, ktorá funguje od roku 2013. Toto vysoko automatizované zariadenie pokrýva 100-tisíc štvorcových metrov a dokáže vyrobiť až 624-tisíc kubických metrov vody denne, čo predstavuje 20 % spotreby vody pre domácnosti.

IDE Technologies, svetový líder v riešeniach na úpravu vody, sa špecializuje na vývoj, navrhovanie, výstavbu a prevádzku moderných zariadení na odsoľovanie a čistenie priemyselných vôd.

Spoločnosť využíva metódy, ktoré umožňujú minimalizovať náklady na daný proces, ale aj potenciálne environmentálne riziká.

Sorek / Foto: IDE Technologies

Na odsoľovanie bežné zariadenia najčastejšie využívajú chemikálie, ktoré predstavujú environmentálny problém pri vypúšťaní soľanky späť do mora. IDE ale stavilo na biologické a fyzikálne procesy bez chemikálií prispôsobené pre každú inštaláciu.

Na odstránenie baktérií, bahna, rias a iných suspendovaných tuhých látok spoločnosť používa biologické filtre. Nezabíja tak nič, dokonca ani baktérie.

Odsolenie 500 litrov vody si vyžaduje asi 1,5 kilowattu elektrickej energie, čo je podobné spotrebe elektrickej energie v chladničke.

Spoločnosť Sorek preto vyrába väčšinu svojej vody v noci, aby nezaťažovala národnú sieť. Každá úpravňa má pritom iný zdroj energie, pričom niektoré majú svoje vlastné elektrárne.

ČOV produkujú vodu na zavlažovanie púští

Zariadenie Shafdan je najväčšou čistiarňou odpadových vôd v krajine, ktorá recykluje približne 85 až 90 percent celkového národného objemu.

Shafdan / Foto: Mekorot

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Zatiaľ čo priame emisie zaznamenali pokles, nepriame emisie vytvárajú tlak na komunálne čistiarne odpadových vôd po celej Európe. Problémom môžu byť aj menšie prevádzky, na ktoré sa nevzťahujú právne predpisy.

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Európska komisia identifikovala šesť hlavných problémových oblastí súvisiacich s ohrozovaním kvality životného prostredia liečivami z ČOV, na ktoré by sa mala Únia zamerať.

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Okrem Veolie je to aj Suez či Xylem. Akým technológiám a prístupom dávajú prednosť?