Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Revidovaná smernica o pitnej vode môže presunúť povinnosti znečisťovateľa k spotrebiteľovi

V prípade snahy o neprekročenie limitných hodnôt jednej konkrétnej skupiny zlúčenín sa zásada „znečisťovateľ platí“ zmení na princíp „spotrebiteľ platí“.

Revidovaná smernica o pitnej vode môže presunúť povinnosti znečisťovateľa k spotrebiteľovi

Foto: Depositphotos

V článku sa dozviete:

  • čo sú to PFAS,
  • prečo predstavujú problém,
  • aký vplyv môžu mať nové pravidlá na spotrebiteľov,
  • aké účinné sú jednotlivé metódy úpravy, čo sa týka znižovania hladiny PFAS v pitnej vode,
  • aké ďalšie vplyvy môžu priniesť tieto novozavedené pravidlá.

Na jeseň v roku 2018 schválil Európsky parlament návrh smernice o sprísnení štandardov kvality pitnej vody. Chce tiež zabezpečiť univerzálny prístup k pitnej vode a znížiť tvorbu plastového odpadu. Podrobnejšie sme o tom písali v tomto článku.

Text smernice je zameraný na sprísnenie limitov pre určité znečisťujúce látky vrátane olova. Týka sa však aj istých endokrinných disruptorov, medzi ktoré môžeme zaradiť perfluóralkylované a polyfluóralkylované zlúčeniny (PFAS), ale aj ďalších škodlivých baktérií.

Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services – EurEau), ktorý zastupuje národných poskytovateľov služieb v oblasti pitnej a odpadovej vody z 29 krajín zo súkromného aj verejného sektora, však vo svojej najnovšej správe poukazuje na niekoľko problémov v súvislosti s prijatými povinnosťami (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

PFAS sú rôznorodou skupinou syntetických fluórovaných zlúčenín. Vďaka jedinečným povrchovo aktívnym vlastnostiam a veľmi vysokej chemickej a tepelnej stabilite, ktorú poskytujú väzby C-F, boli v minulosti tieto látky využívané v mnohých aplikáciách v priemysle a vo výrobkoch, ktoré používame v každodennom živote.

Nájdeme ich v mnohých výrobkoch v domácnosti vrátane pleťových krémov a kozmetiky, využitie nájdu aj v leštidlách na autá a podlahu, ale aj v baleniach potravín, panviciach či obuvi.

Podobne majú veľmi rozšírené použitie v priemysle, najmä v hasiacej pene. Trvalý charakter týchto látok spôsobuje, že sú veľmi odolné voči biologickému odbúravaniu a v súčasnosti sú v životnom prostredí všadeprítomné.

Sú potenciálne toxické

Podľa OECD je v súčasnosti známych asi 4 730 látok, ktoré patria do veľkej rodiny PFAS. Najviac využívané molekuly v rôznych priemyselných odvetviach sú PFOA (kyselina perfluóroktánová) a PFOS (perfluoroktansulfonan).

PFAS ako skupina znečisťujúcich látok v životnom prostredí si získala zvýšenú pozornosť z dôvodu ich potenciálu bioakumulácie, ich perzistencie v životnom prostredí, potenciálnej toxicity a vysokej rozpustnosti vo vode.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Vedcom sa zo sedimentov podarilo získať údaje o teplote oceánu spred takmer troch tisícročí. V inej štúdii zaznamenávali teplotu vody v kotviskách a zistili, že oceán sa otepľuje aj vo veľkých hĺbkach.

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

Bratislavská vodárenská spoločnosť tiež nastavuje nové procesy obstarávania tovarov a služieb.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Rezort financií navrhuje využiť plán obnovy aj na budovanie vodárenskej infraštruktúry či adaptačné opatrenia. Zuzany Vranayovej, Martiny Paulíkovej, Igora Bodíka a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.