V prípade snahy o neprekročenie limitných hodnôt jednej konkrétnej skupiny zlúčenín sa zásada „znečisťovateľ platí“ zmení na princíp „spotrebiteľ platí“.
V článku sa dozviete:
- čo sú to PFAS,
- prečo predstavujú problém,
- aký vplyv môžu mať nové pravidlá na spotrebiteľov,
- aké účinné sú jednotlivé metódy úpravy, čo sa týka znižovania hladiny PFAS v pitnej vode,
- aké ďalšie vplyvy môžu priniesť tieto novozavedené pravidlá.
Na jeseň v roku 2018 schválil Európsky parlament návrh smernice o sprísnení štandardov kvality pitnej vody. Chce tiež zabezpečiť univerzálny prístup k pitnej vode a znížiť tvorbu plastového odpadu. Podrobnejšie sme o tom písali v tomto článku.
Text smernice je zameraný na sprísnenie limitov pre určité znečisťujúce látky vrátane olova. Týka sa však aj istých endokrinných disruptorov, medzi ktoré môžeme zaradiť perfluóralkylované a polyfluóralkylované zlúčeniny (PFAS), ale aj ďalších škodlivých baktérií.
Európsky zväz národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services – EurEau), ktorý zastupuje národných poskytovateľov služieb v oblasti pitnej a odpadovej vody z 29 krajín zo súkromného aj verejného sektora, však vo svojej najnovšej správe poukazuje na niekoľko problémov v súvislosti s prijatými povinnosťami (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).
PFAS sú rôznorodou skupinou syntetických fluórovaných zlúčenín. Vďaka jedinečným povrchovo aktívnym vlastnostiam a veľmi vysokej chemickej a tepelnej stabilite, ktorú poskytujú väzby C-F, boli v minulosti tieto látky využívané v mnohých aplikáciách v priemysle a vo výrobkoch, ktoré používame v každodennom živote.
Nájdeme ich v mnohých výrobkoch v domácnosti vrátane pleťových krémov a kozmetiky, využitie nájdu aj v leštidlách na autá a podlahu, ale aj v baleniach potravín, panviciach či obuvi.
Podobne majú veľmi rozšírené použitie v priemysle, najmä v hasiacej pene. Trvalý charakter týchto látok spôsobuje, že sú veľmi odolné voči biologickému odbúravaniu a v súčasnosti sú v životnom prostredí všadeprítomné.
Sú potenciálne toxické
Podľa OECD je v súčasnosti známych asi 4 730 látok, ktoré patria do veľkej rodiny PFAS. Najviac využívané molekuly v rôznych priemyselných odvetviach sú PFOA (kyselina perfluóroktánová) a PFOS (perfluoroktansulfonan).
PFAS ako skupina znečisťujúcich látok v životnom prostredí si získala zvýšenú pozornosť z dôvodu ich potenciálu bioakumulácie, ich perzistencie v životnom prostredí, potenciálnej toxicity a vysokej rozpustnosti vo vode.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.