Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

V Únii budú platiť prísnejšie štandardy kvality pitnej vody

Európsky parlament schválil návrh smernice o sprísnení štandardov kvality pitnej vody. Chce tiež zabezpečiť univerzálny prístup k pitnej vode a znížiť tvorbu plastového odpadu.

V Únii budú platiť prísnejšie štandardy kvality pitnej vody

Foto: Pixabay

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili návrh smernice, ktorá má posilniť dôveru spotrebiteľov vo vodu z vodovodu (odkaz na smernicu nájdete na konci článku).

Cieľom navrhovanej legislatívnej úpravy je zvýšiť dôveru občanov v zásobovanie vodou, ako aj využívanie pitnej vody z kohútikov. Daný krok má podľa Únie zároveň viesť k menšiemu využívaniu plastov a k zníženiu objemu plastového odpadu, a to aj v moriach.

Európska únia zdôrazňuje, že voda z kohútika je výrazne lacnejšia a k životnému prostrediu šetrnejšia ako balená voda.

EÚ sprísňuje limity

Text smernice je zameraný na sprísnenie limitov pre určité znečisťujúce látky vrátane olova. V prípade tohto kontaminantu sa poslanci zhodli na tom, že medznú hodnotu je potrebné znížiť až o polovicu.

Sprísnenie limitov sa však týka aj istých endokrinných disruptorov, medzi ktoré môžeme zaradiť polyfluóralkylované látky (PFAS), ale aj ďalších škodlivých baktérií.

Endokrinné disruptory môžeme nájsť v mnohých každodenných produktoch, akými sú plastové fľaše, plechovky, kovové konzervy na jedlo, čistiace prostriedky, spomaľovače horenia, jedlo, hračky, kozmetika a pesticídy.

Ide o chemické látky, ktoré narúšajú endokrinný systém, pričom vyvolávajú nepriaznivé účinky vo vývojovej, reprodukčnej, nervovej aj imunitnej oblasti.

Znížiť mikroplasty vo vode

Okrem medzných hodnôt tiež návrh smernice určuje povinnosť monitorovať prítomnosť mikroplastov prítomných vo vode. Nové pravidlá majú takisto zvýšiť transparentnosť a prístup občanom k informáciám.

Napriek tomu, že drvivá väčšina obyvateľov Európy má prístup ku kvalitnej pitnej vode, Únia chce tieto štatistiky ešte viac vylepšiť. Okrem toho tvorcovia novej legislatívy veria, že vďaka jej presadeniu ľudia obmedzia nákup plastových fliaš.

V Európe je voda kvalitná

Podľa prieskumu Európskej environmentálnej agentúry približne 98,5 % pitnej vody spĺňa hranice mikrobiologických aj chemických parametrov, avšak najväčší problém spôsobuje nadmerný výskyt arzénu.

Vo väčšom množstve bol taktiež zistený výskyt koliformných baktérií. Na Slovensku je však podľa zistení EEA pitná voda vo veľmi dobrom stave.

Nie je žiadnou novinkou, že pitná voda predstavuje lacnejšiu aj environmentálne šetrnejšiu alternatívu k vode balenej v PET fľašiach.

Europoslanci chcú preto podporovať zavádzanie fontán s pitnou vodou na verejných miestach, akými sú napríklad letiská alebo nákupné centrá.

Okrem toho plánujú povzbudzovať reštaurácie, aby svojim zákazníkom ponúkali vodu priamo z kohútika. Táto voda im má byť poskytovaná zdarma alebo len za malý servisný príplatok.

Ekonomické aj environmentálne benefity

Európska komisia zároveň odhaduje, že nižšia konzumácia vody z fliaš môže pomôcť ušetriť domácnostiam naprieč Európou viac ako 600 miliónov eur ročne.

Novela smernice o pitnej vode je dôležitým medzníkom pri napĺňaní stratégie EÚ pre plasty, ktorá bola predstavená v januári 2018. Európska stratégia pre plasty v obehovom hospodárstve uvádza, že lepšia kvalita vody spôsobí zníženie spotreby balenej vody asi o 17 %.

Aktualizáciu smernice 98/83/ES o pitnej vode zaradila Komisia do svojho pracovného programu na vlaňajší rok v priamej nadväznosti na európsku občiansku iniciatívu Right2Water.

Návrhu predchádzalo posúdenie smernice v rámci programu REFIT, pričom jeho súčasťou sú zhodnotenia vplyvov a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.

Univerzálny prístup k vode

O tom, že kvalita pitnej vody nie je ľahostajná ani širokej verejnosti, svedčí počet ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu iniciatívy Right2Water. Do tejto výzvy sa totiž zapojilo viac ako 1,8 milióna občanov.

Smernica vyzýva k tomu, aby došlo k prijatiu opatrení na zaistenie univerzálneho prístupu k čistej vode v rámci Únie.

Poslanci EP však kladú dôraz tiež na to, aby bol prístup k vode uľahčený aj v obciach či vo verejných budovách. Práve v tomto druhom prípade majú pomôcť rôzne pitné fontánky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Podľa nového výpočtového modelu sa vo svetovom oceáne ukladá výrazne väčšie množstvo CO2, ako avizovali predošlé vedecké odhady. Britskí vedci zohľadnili rozdiely v teplote vody.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Povodne už ani na Slovensku nie sú ojedinelý jav. Kritické miesta môžu proti tomuto druhu nešťastia ochrániť aj malé vodné elektrárne. Ukladá im to dokonca zákon.