Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

NKÚ v tomto roku skontroluje hospodárenie vodární či manažment sucha

Kontrola sa bude týkať dvoch vodárenských spoločností. Úrad tiež zverejní výsledky kontroly so zameraním na kvalitu monitorovania podzemných zdrojov pitnej vody.

NKÚ v tomto roku skontroluje hospodárenie vodární či manažment sucha

Foto: Depositphotos

Kontrolóri si v tomto roku posvietia na hospodárenie v dvoch vodárenských spoločnostiach, ale aj na manažment sucha zo strany štátnych orgánov. Vyplýva to z Plánu kontrolnej činnosti NKÚ na rok 2021, ktorý si môžete stiahnuť pomocou odkazu na konci článku.

Tohtoročný plán kontrolnej činnosti pozostáva z 21 akcií vo viac ako 60 subjektoch. V minulosti Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR) vykonal viacero kontrol v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva a identifikoval niekoľko problémov:

Na čo si NKÚ posvieti v tomto roku?

„Kontroly preveria, ako sa na Slovensku prideľujú dotácie na vedu a výskum či na rozvoj športu, pozrú sa aj na rozdeľovanie príjmov štátnej spoločnosti TIPOS, efektívnosť využívania zdrojov z Environmentálneho fondu alebo na to, ako Finančná správa vymáha daňové nedoplatky. Na kontrolu Sociálnej poisťovne nadviaže tohtoročná kontrola projektu UNITAS, ktorý mal zjednotiť výber daní, cla a odvodov,“ konštatuje NKÚ.

Podľa kontrolórov budú však viaceré akcie nadväzovať na doterajšie kontroly, ktoré identifikovali nové riziká, a pôjdu viac do hĺbky, prípadne sa zamerajú na špecifický problém.

NKÚ tak vykoná opätovnú kontrolu vo Vojenských lesoch so zameraním na ich hospodárenie s lesmi, ako aj kontrolu procesov verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti. Okrem toho na základe podnetu poslancov parlamentu preverí zmluvné vzťahy v RTVS.

„Národná autorita pre oblasť externej kontroly reaguje tiež na environmentálne výzvy v súvislosti s klimatickými zmenami a preto preverí, ako je Slovenská republika pripravená do budúcnosti čeliť následkom sucha,“ dodáva ďalej. Zameria sa aj na kontroly vo vodárenstve.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.