Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.
V článku sa dozviete:
- na čo si posvietil NKÚ vo svojej najnovšej analýze,
- v ktorých prípadoch zistil najvyššie cenové rozdiely v kontexte analyzovaných stavebných položiek,
- aká suma sa mohla podľa NKÚ ušetriť,
- aký objem peňazí ušetril SVP podľa analýzy NKÚ,
- prečo sa SVP nestotožňuje so závermi analýzy,
- prečo podľa SVP nie je konštatovanie NKÚ objektívne ani v prípade možných, ani realizovaných úspor podniku.
Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR) tvrdí, že existujú značné rezervy v dosahovaní čo najvyššej hospodárnosti pri využívaní verejných prostriedkov v rámci realizovaných projektov protipovodňovej ochrany, pričom analýzou prístupných dát zistil významné cenové rozdiely pri obstaraní stavebných prác aj materiálov.
Na tieto skutočnosti poukázal v najnovšej Analýze výdavkov použitých na realizáciu preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý bol tiež podrobený analýze, sa však so závermi analýzy nestotožňuje. Argumentuje viacerými skutočnosťami.
Využívali databázu CENEKON
NKÚ SR posudzoval dáta v rámci 137 realizovaných projektov. Medzi posudzovanými desiatimi kategóriami položiek boli napríklad zemné práce, kompletné konštrukcie, debnenie či odvádzanie vody potrubím.
Analýzu uskutočnil na vzorke stavebných položiek, ktoré boli vybrané na základe dvoch kritérií, a to najvyššej celkovej ceny obstarania a najpočetnejšieho výskytu v rámci projektov preventívnych protipovodňových opatrení.
Kritériami na posúdenie hypotézy boli priemerné ceny a smerné orientačné ceny vybraných stavebných položiek.
„Úrad pri rozsiahlej analýze aktívne využíval databázu CENEKON, ktorá ponúka odborným auditóriom rešpektovaný systém pre oceňovanie stavebných prác. Ceny uvádzané v databáze sú získavané pravidelným prieskumom v polročných intervaloch u výrobcov a predajcov“, vysvetlil podpredseda úradu Ľubomír Andrassy.
Efektívne zabezpečenie protipovodňovej ochrany je základný pilier
NKÚ v tomto kontexte zdôrazňuje, že Slovensko patrí k regiónom s najvyšším rizikom povodní, pričom podľa údajov OECD je ohrozenie obyvateľov a ich majetku druhé najvyššie v Európe.
Zároveň je presvedčený, že ochrana a prevencia pred povodňami je nielen z hľadiska ochrany života a majetku ľudí, ale aj z hľadiska negatívnych vplyvov na verejné financie oveľa efektívnejšia ako odstraňovanie dôsledkov.
„Pre spoločnosť je tiež dôležité, aby verejné financie boli použité maximálne hospodárne a transparentne,“ vysvetľuje podpredseda kontrolórov.
Na druhej strane si však NKÚ uvedomuje, že analýza vybraných cien stavebných položiek protipovodňových projektov reprezentuje model, ktorý nemôže zohľadniť všetky objektívne faktory. Je to z toho dôvodu, že vodné stavby reprezentujú pomerne zložité diela, na stavbu ktorých vplýva viacero významných faktorov, ako sú napríklad hydrologické, geotechnické, ale aj klimatické či urbanistické limity.
Pripomína však, že takáto analýza vytvára priestor na dosiahnutie úspor a získanie uistení, že peniaze boli využité maximálne hospodárne.
Najvyšší cenový rozdiel zistili v Hervartove
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.