Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Na veľtrhu sa predstavil aj VANEX, zariadenia má umiestnené vo viac ako 520 lokalitách vrátane Ruska

VANEX má za sebou takmer tri dekády praxe a ponúka kvalitné zariadenia pre ČOV aj priemysel.

Na veľtrhu sa predstavil aj VANEX, zariadenia má umiestnené vo viac ako 520 lokalitách vrátane Ruska

Foto: Voda-portal.sk

Na výstave VODOVODY-KANALIZACE 2019 predstavila svoje produkty aj slovenská firma VANEX, ktorá má dlhoročnú skúsenosť s výrobou zariadení na odvodňovanie kalov.

Denník Voda-portal.sk bližšie oboznámil s technológiou a produktmi, ktoré VANEX ponúka, Róbert Vyšný.

Spoločnosť VANEX má sídlo v Liptovskom Hrádku a za sebou už viac ako 26-ročné pôsobenie na slovenskom trhu.

Od svojho vzniku v roku 1992 sa na základe skúseností z dlhoročnej praxe zaoberá vývojom a sústavným zdokonaľovaním pásových lisov a ostatných doplňujúcich komponentov liniek.

Záujem majú ČOV aj priemysel

Svoje produkty ponúka najmä čistiarňam odpadových vôd, záujem o ne však prejavuje aj priemysel. Zhotovuje pásové lisy vrátane kompletných liniek, ktoré slúžia na spracovanie kalov.

To prebieha na čistiarňach odpadových vôd v niekoľkých etapách. Poslednou etapou je odvodňovanie kalu, ktorého cieľom je oddeliť vodu od tuhej zložky.

Foto: VANEX

Tradičnou, ale efektívnou možnosťou odvodňovania je ich lisovanie práve na pásových lisoch, pričom predpokladaná výstupná sušina z lisu je 18 až 30 %.

Odvodňovacia linka funguje tak, že pásový lis zabezpečí odvodňovanie kalu v linke. Kal do lisu vstupuje cez flokulačné zariadenie priamo na horné sito, ktoré slúži ako zahusťovač s tým, že pri prepade na čisté spodné sito je kal zároveň preklápaný. Riešenie tak umožňuje lisovanie nehomogénnych kalov s nízkou vstupnou sušinou až pod 1 %.

Súčasťou flokulačného zariadenia je miešadlo. Kal je dávkovaný do lisu zvyčajne objemovým šnekovým čerpadlom.

Spolupracujú s oceliarňami a papierňami

Klientmi sú okrem slovenských vodárenských spoločností aj podniky z Čiech, Poľska, Maďarska či Nemecka.

„My tie produkty sami vyrábame. Máme aj konštrukčnú zložku, je to firma do 50 zamestnancov,“ vysvetľuje pre denník Voda-portal.sk R. Vyšný.

Róbert Vyšný / Foto: Voda-portal.sk

Okrem vodárenských spoločností však firma aktívne spolupracuje aj s priemyslom. Naposledy dovážali produkty košickému US Steelu.

O produkty tak majú záujem všetky priemyselné podniky, ktoré potrebujú vyseparovať tuhý podiel. „Záujem majú aj papierne, dodávali sme napríklad do Harmanca,“ konštatuje ďalej.

Zariadenia majú aj v Rusku

„Máme teraz nejakých 526 lokalít, kde máme umiestnené naše zariadenia,“ vysvetľuje R. Vyšný s tým, že svoje linky majú v Rusku, na Ukrajine, ale aj v Bulharsku či v Srbsku.

Vo veľkom množstve prípadov majú umiestnené kompletné linky s pásovými lismi, inde zase napríklad samostatné komponenty liniek či kompletné linky so zahusťovačmi.

Výhody týchto zariadení sa skrývajú najmä v ich technologickom prevedení. Sú to zariadenia z nehrdzavejúcej ocele, pomerne unikátny je aj účinný systém zmiešavania kalu s roztokom flokulantu.

Spoločnosť VANEX tiež v rámci dodávky optimalizuje jednotlivé parametre a zabezpečuje vytypovanie vhodného druhu flokulantu.

Ponúkajú aj zahusťovače

Okrem spomínaných pásových lisov VANEX vyrába aj pásové zahusťovače. Ide o zariadenia používané na plynulé zahusťovanie kalu a iných médií pred ich vstupom do vyhnívacích veží, pásových lisov či odstrediviek.

Zahusťovaný kal je do zariadenia čerpaný objemovým kalovým čerpadlom, ktorého výkon je plynulo regulovateľný prostredníctvom frekvenčného meniča.

Foto: VANEX

Technologický proces odvodňovania prebieha v dvoch základných zónach. Prvou je homogenizačná zóna, v ktorej dochádza k premiešavaniu kalu s roztokom organického flokulantu, vyzrážaniu kalu a uvoľneniu filtrátu.

Na ňu nadväzuje gravitačná odvodňovacia zóna, kde je kal unášaný pohybujúcim sa filtračným sitom, ktoré je poháňané motorom s prevodovkou.

Trvácne materiály

VANEX však ponúka aj rôzne doplnky, ako sú napríklad pásové dopravníky, teda zariadenia, ktoré slúžia hlavne na dopravu vylisovaných kalov a iného materiálu na čistiarňach odpadových vôd.

Výhodou je, že rám dopravníka je vyrobený z nerezovej ocele, pričom aj ostatné časti sú zhotovené z materiálov určených pre agresívne podmienky ČOV.

Diana Motúzová, Radovan Kazda


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.