Macro Components
INNOGY
INECS

Gawaplast Slovakia predstavila na veľtrhu vodárenské produkty a zahraničnú skúsenosť

Spoločnosť Gawaplast Slovakia pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. Na výstave VOD-KA 2019 priblížila svoje produkty aj dôvody, prečo sú vo vodárenstve a kanalizáciách také obľúbené.

Gawaplast Slovakia predstavila na veľtrhu vodárenské produkty a zahraničnú skúsenosť

Foto: Voda-portal.sk

Na výstave VODOVODY-KANALIZACE 2019 predstavila produkty aj slovenská spoločnosť Gawaplast Slovakia, s. r. o. Denník Voda-portal.sk zaujímalo, čo firma ponúka pre slovenský trh v oblasti vodárenstva a kanalizácií. Na otázky odpovedal obchodný manažér spoločnosti Ľuboš Packo.

Spoločnosť zastupuje talianskeho výrobcu Nupi Industrie Italiane. Je to globálny výrobca HDPE elektrotvaroviek, tvaroviek a polyetylénových rúr, ktorý expanduje do celého sveta. Má výrobne v Amerike, Brazílii, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku, Veľkej Británii, Spojených Arabských Emirátoch. Sídlo materskej firmy je v Taliansku.

„My s nimi pracujeme na Slovensku už viac než 15 rokov a pozná nás veľa zákazníkov z oblasti budovania inžinierskych sietí, vodovodov, plynovodov, kanalizácií,“ vysvetľuje Ľ. Packo pre denník Voda-portal.sk.

Vstúpili aj na český trh

Predávajú elektrotvarovky a tvarovky, teda komponenty, s ktorými sa spájajú potrubia. Tento výrobca v susednom Česku až donedávna zastúpenie nemal. 

Práve z tohto dôvodu sa spoločnosť rozhodla, že sa s výrobcom Nupi Industrie Italiane presadí aj na českom trhu. 

„Výrobcu poznáme už veľa rokov a sme s ním spokojní. Pôsobí celosvetovo a má mimoriadne kvalitné portfólio výrobkov, preto sme sa rozhodli, že to skúsime aj pre náročný český trh,“ dodáva obchodný manažér spoločnosti.

Na Slovensku však Gawaplast zastupuje aj iné značky, ako sú napríklad WavinPipelife, Gascontrolplast, PSI Products, Baenninger, Star a iné.

Ľuboš PackoĽuboš Packo | Foto: Voda-portal.sk

Gawaplast pôsobí už viac ako dve dekády

Firma Gawaplast Slovakia funguje na slovenskom trhu už 25 rokov. Začalo to predávaním elektrofúznych zváračiek, ktorými sa spájajú elektrotvarovky.

Neskôr prišla veľká plynofikácia s použitím HDPE potrubí. „Tým sa začala novodobá história Gawaplastu s predajom HDPE potrubí, HDPE elektrotvaroviek a iných komponentov na výstavbu inžinierskych sietí,“ konštatuje Ľ. Packo.

Spoločnosť má na Slovensku prevádzku v Bernolákove.

Ponúkajú HDPE potrubia

V oblasti kanalizácií sa predáva najmä HDPE tlakové potrubie a elektrotvarovky, ktorými sa toto potrubie spája v prípade, že je potrebné vybudovať výtlačné potrubie z bodu s nižšou nadmorskou výškou do bodu s vyššou nadmorskou výškou. PVC potrubie, ktoré je známe v oblasti budovania kanalizácií, totiž na toto použitie nie je vhodné, keďže je beztlakové a funguje na gravitačnom princípe (tok splaškov je vždy z vyššieho bodu do nižšieho).

V súčasnej dobe je na Slovensku ako aj v iných krajinách strednej Európy plynofikácia v úzadí a do popredia sa dostáva budovanie kanalizácií a verejných vodovodov.

Na Slovensku sú najväčšími odberateľmi najmä stavebné spoločnosti, ktoré tento materiál zabudovávajú, ale aj veľkoobchodné spoločnosti, keďže Gawaplast Slovakia zastrešuje viacerých výrobcov, pričom má priamy kontakt s dodávateľmi, takže vie poskytnúť aj kvalitnú technickú podporu.

„Taktiež realizujeme aj školenia pre projektantov, ktorým dávame informácie o novinkách v oblasti budovania inžinierskych sietí. Školenia vykonávame v sídle našej firmy, kde si projektanti vedia produkty pozrieť naživo, ale aj mimo firmu priamo v ich projekčných kanceláriách,“ konštatuje Ľ. Packo.

Plast oproti liatine či oceli prináša viaceré výhody

Obchodný manažér Gawaplast Slovakia predstavil aj technológiu, vďaka ktorej môže spoločnosť garantovať, že predávaný produkt je kvalitný a trvácny.

„Každá elektrotvarovka má v sebe zabudovaný odporový drôt, ktorý po napojení na elektrofúzny zvárací stroj a spustení zváracieho procesu roztaví HDPE materiál v elektrotvarovke a HDPE potrubí,“ vysvetľuje Ľ. Packo.

Laicky povedané, roztavením rovnakého materiálu v HDPE elektrotvarovke a HDPE potrubí roztaví materiál dôjde k prepojeniu týchto dvoch produktov. Výsledkom následného zachladnutia zvaru je kompaktný materiál. Najpevnejším miestom na vedení je tak zvar, lebo práve tam sa nachádza najviac materiálu.

Vďaka spomenutej technológii nevznikajú žiadne úniky. „Dá sa povedať, že takýto spoj je trvalý. Uvádza sa, že životnosť HDPE materiálu je 100 rokov,“ zdôrazňuje Ľ. Packo.

Ďalšou výhodou je, že HDPE materiály sú neutrálne voči životnému prostrediu. „Nekorodujú, sú ľahšie ako tvárna liatina alebo oceľ," dodáva.

Plast je tiež lacnejší, jednoduchší na prepravu, keďže liatina je pomerne ťažká. Liatinové spoje sú okrem toho mechanické, čiže nie vždy držia tak dôkladne ako v prípade plastových materiálov.

Diana Motúzová, Radovan Kazda


Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.