Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Koronavírus musíme odstrániť z celého vodného cyklu, upozorňujú vedci

Podľa výskumníkov je nevyhnutné uskutočniť viaceré výskumy toho, ako sa nový koronavírus správa v odpadových vodách, prípadne či sa dokáže dostať do systémov pitnej vody kolonizáciou biofilmov.

Koronavírus musíme odstrániť z celého vodného cyklu, upozorňujú vedci

Foto: Pixabay

Vedci si uvedomujú, že koronavírusy vrátane vírusu SARS-CoV-19 zodpovedného za pandémiu COVID-19 môžu pretrvať v odpadových vodách a pitnej vode aj celé dni.

Predchádzajúce štúdie totiž ukázali, že koronavírusy si môžu udržať svoju životaschopnosť v odpadových vodách z ČOV a nemocníc ako pozostatok fekálií infikovaných pacientov.

Prežitie koronavírusov vo vode závisí od mnohých faktorov vrátane teploty (koronavírusy sú veľmi citlivé na teplotu), vystavenia svetlu (slnečná alebo UV inaktivácia), organických látok (vírusy sa môžu adsorbovať na častice organickej hmoty, čo ovplyvňuje správanie pri usadzovaní) a prítomnosti antagonistických mikroorganizmov (zvýšenie rozsahu inaktivácie).

Neustály výskyt prípadov spojených s najagresívnejšími vírusmi zdôraznil potrebu získať viac informácií o ich potenciálnom prenose environmentálnymi trasami vrátane infraštruktúry vody a odpadových vôd.

Ďalší výskum je nevyhnutnosťou, tvrdia vedci

Dvaja vedci, Haizhou Liu, docent chemického a environmentálneho inžinierstva na Kalifornskej univerzite v Riverside, a profesor Vincenzo Naddeo, riaditeľ odboru sanitárneho environmentálneho inžinierstva na univerzite v Salerne, vyzvali na ďalšie testovanie s cieľom určiť, či sú metódy úpravy vody účinné pri usmrcovaní SARS-CoV-19 a koronavírusov vo všeobecnosti.

Vírus sa môže prenášať v mikroskopických kvapôčkach vody alebo aerosóloch, ktoré vstupujú do vzduchu pomocou odparovania alebo rozprašovania, napísali vedci v editoriáli pre Environmental Science: Water Research & Technology, čo je popredný environmentálny časopis Kráľovskej chemickej spoločnosti vo Veľkej Británii.

„Prebiehajúca pandémia COVID-19 zdôrazňuje naliehavú potrebu dôkladného vyhodnotenia osudu a kontroly tohto nákazlivého vírusu v životnom prostredí," uviedol H. Liu.

Problémom môže byť aj kolonizácia biofilmov

Počas vypuknutia SARS v Hongkongu v roku 2003 spôsobil únik splaškov viacero prípadov prostredníctvom aerosolizácie.

Aj keď v dôsledku netesností z odpadových vôd zatiaľ neboli preukázané žiadne prípady COVID-19, nový koronavírus úzko súvisí s koronavírusom, ktorý spôsobuje SARS, a infekcia týmto spôsobom by mohla byť možná, upozorňujú vedci.

Nový koronavírus by tiež mohol kolonizovať biofilmy, ktoré lemujú systémy pitnej vody, čím by sa sprchové hlavice stali možným zdrojom aerosólového prenosu.

Táto prenosová dráha sa považuje za hlavný zdroj vystavenia baktériám, ktoré napríklad spôsobujú legionársku chorobu. Miera, do akej môžu vírusy kolonizovať biofilmy, ešte nie je známa.

Lepší monitoring koronavírusov v biofilmoch je tak pravdepodobne nevyhnutný na to, aby sa zabránilo prepuknutiu choroby.

Našťastie sa vo všeobecnosti predpokladá, že väčšina postupov úpravy vody účinne zabíja alebo odstraňuje koronavírusy v pitnej aj odpadovej vode.

Existujú tiež predpoklady, že oxidácia kyselinou chlórnou alebo kyselinou peroctovou a inaktivácia ultrafialovým žiarením, ako aj chlór, zabíjajú koronavírusy.

Dôležitosť investícií do účinných systémov

V čistiarňach odpadových vôd, ktoré používajú membránové bioreaktory, synergické účinky prospešných mikroorganizmov a fyzikálna separácia suspendovaných tuhých látok odfiltrujú vírusy koncentrované v čistiarenských kaloch.

Liu a Naddeo však varujú, že väčšina týchto metód sa neskúmala špecificky na SARS-CoV-19 a iné koronavírusy. Práve z tohto dôvodu sú presvedčení, že by mali byť vykonané ďalšie výskumy.

Navrhujú tiež modernizáciu existujúcej infraštruktúry na úpravu vody a odpadových vôd v ohniskách výskytu nákazy, ktoré pravdepodobne prijímajú koronavírus z miest, ako sú nemocnice, komunitné kliniky a opatrovateľské ústavy.

Podľa nich napríklad energeticky účinné systémy v mieste použitia, ktoré emitujú svetlo a sú založené na ultrafialových LED diódach, by mohli dezinfikovať vodu skôr, ako vstúpi do systému úpravy vody.

Monitoring treba vykonávať počas celého vodného cyklu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.