Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Pred hrozbou šírenia koronavírusu by mohol varovať test odpadových vôd

Včasné odhalenie prítomnosti COVID-19 v splaškoch môže účinne prispieť k predchádzaniu šírenia nákazy v komunitách.

Pred hrozbou šírenia koronavírusu by mohol varovať test odpadových vôd

Foto: Pixabay

Markery zo stolice a moču

Vedci z Cranfield University v Spojenom Kráľovstve pracujú na novom teste na odhalenie prítomnosti SARS-CoV-2 v odpadových vodách v komunitách infikovaných vírusom.

Z epidemiologického prístupu založeného na odpadovej vode by mohol vzísť rýchly a efektívny spôsob ako predpovedať potenciálne šírenie nového koronavírusu: zachytením biomarkerov, ktoré do kanalizačného systému prenikajú v stolici a moči prenášačov ochorenia.

Súpravy na rýchle testovanie, ktoré obsahujú papierové zariadenia, by sa mohli používať priamo v čistiarňach odpadových vôd. Dalo by sa pomocou nich odhaliť zdroj vírusu a určiť, či sa v konkrétnej oblasti nachádzajú potenciálni prenášači ochorenia COVID-19.

Odhalí aj prenášačov bez príznakov

Dr. Zhugen Yang, prednášajúci na Cranfield Water Science Institute, hovorí: „Keďže v každej komunite sa môžu vyskytnúť asymptomatickí infikovaní jednotlivci a mnohí ľudia si zároveň nie sú istí, či sú infikovaní alebo nie, preskúmaním odpadových vôd v takejto komunite v reálnom čase pomocou papierových analytických zariadení by sme mohli zistiť, či sa v danej oblasti vyskytujú prenášači ochorenia COVID-19, vďaka čomu by sa rýchlo mohla zaviesť karanténa a ďalšie preventívne opatrenia.“

„Ak sa koronavírus dá v komunite sledovať už od počiatočného štádia prostredníctvom epidemiologického prístupu založeného na odpadovej vode, umožňuje to čo najskôr efektívne zasiahnuť obmedzením pohybu miestneho obyvateľstva, čím sa zminimalizuje šírenie patogénov a ohrozenie verejného zdravia,“ vysvetľuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.