INNOGY
INNOGY
INISOFT

Čo spôsobuje hrdzavé zafarbenie pitnej vody

Počas opráv vodovodných sietí hrozí riziko hrdzavého zafarbenia pitnej vody. Často ho spôsobujú aj samotní nájomníci, ktorí vykonávajú rekonštrukčné práce na vnútornom domovom rozvode.

Čo spôsobuje hrdzavé zafarbenie pitnej vody

Foto: Pixabay

  • Téma
  • 06.08.2018
  • Diana Motúzová

Železo je pre fungovanie organizmu nevyhnutné. Jeho nadlimitnú koncentráciu v pitnej vode však odborníci neodporúčajú.

Prerušenie dodávok pitnej vody často spôsobí, že odberateľom z kohútika tečie hrdzavá voda. Čo to spôsobuje a aká miera železa v pitnej vode je vlastne prípustná?

Obsah železa v pitnej vode každá vodárenská spoločnosť pravidelne kontroluje tak, ako aj ostatné ukazovatele kvality pitnej vody. Vychádzajú z nariadení vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodu. Podľa vyhlášky je tak limitná hodnota obsahu železa v pitnej vode 0,20 mg/l.

Vyhláška jasne stanovuje, že prekročenie koncentrácie do 0,50 mg/l je prípustné len v takom prípade, ak ide o železo z geologického podložia a ak nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody, teda teplotu, farbu, zákal, priehľadnosť, pach či chuť. 

Pomôže filtrácia

Na otázky denníka Voda-portal.sk ohľadom hlavných problémov vodárenských spoločností so železom odpovedal Marián Studenič, vedúci oddelenia kvality vôd a štandardov kvality Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

„V niektorých oblastiach obsahuje čerpaná surová voda z podzemných vodárenských zdrojov vyššie hodnoty obsahu železa. V týchto prípadoch vodárenské spoločnosti znižujú obsah železa technologickými úpravami surovej vody v úpravniach vody,“ vysvetľuje Studenič.

Najčastejšie sa používa jednostupňová úprava, a teda filtrácia. Takto upravená voda už obsahom železa vyhovuje požiadavkám na kvalitu pitnej vody v zmysle spomenutej vyhlášky ministerstva zdravotníctva.

Ako zistiť mieru železa

Dokáže však človek vôbec zistiť voľným okom, že je jeho voda príliš železitá? Marián Studenič zdôrazňuje, že ak sa železo nachádza v dvojmocnej forme, je rozpustné vo vode a nie je viditeľné. Hrdzavé zafarbenie vzniká až oxidáciou dvojmocného železa.

Takéto zafarbenie pitnej vody vzniká v prípadoch, ak dôjde k prerušeniu dodávky pitnej vody. Ide teda o rôzne opravy vodovodnej siete alebo vo vnútornom domovom rozvode.

„K zafarbeniu dôjde v dôsledku uvoľnenia inkrustov, ktoré vznikajú na vnútorných stenách oceľového potrubia alebo uvoľnenia sedimentov z týchto inkrustov. Inkrusty sú zväčša tvorené oxidmi železa, respektíve uhličitanom vápenatým,“ dodáva kontrolór kvality pitnej vody.

Za zafarbenie môžu aj zákazníci

Ako sa však dostáva nadmerné železo až ku koncovému odberateľovi? Podľa Studeniča sa po každej oprave na verejnej vodovodnej sieti pracovníci vodárenskej spoločnosti snažia tomuto problému predísť.

Vykonávajú preplachy verejného vodovodu v okolí opravovanej poruchy tak, aby zabezpečili, že sa zakalená voda nedostane k odberateľovi pitnej vody.

V niektorých prípadoch však môže nastať situácia, kedy si zákazník pustí do vodovodnej prípojky vodu skôr, ako dôjde k uskutočneniu preplachu v celej dotknutej oblasti.

„Často sa stáva, že v bytových domoch niektorý z nájomcov uzatvorí hlavný uzáver vody a vykonáva rekonštrukčné práce na vnútornom domovom rozvode. Znovu teda dôjde k prerušeniu dodávky vody a pri následnom pustení vody do systému dôjde k jej zakaleniu a zafarbeniu,“ tvrdí Studenič.

Je však dôležité rozlišovať medzi zakalením a hrdzavým zafarbením studenej pitnej vody a teplej úžitkovej vody. Hrdzavé zafarbenie teplej vody totiž často zapríčiňujú odstávky v teplárňach.

Napriek tomu, že samotné zlúčeniny železa nie sú pre zdravie ľudí škodlivé, jeho odstránenie je pri úprave vody nevyhnutným krokom, pretože inak vzniká riziko hygienických a technologických porúch.

A čo biela farba

Mnohí zákazníci sa však často sťažujú na príliš biele zafarbenie pitnej vody. Ide o problém, ktorý by mal znepokojovať? Marián Studenič vysvetľuje, že biele zafarbenie vody vytekajúcej z vodovodného kohútika je vo väčšine prípadov spôsobené zavzdušnením dodávanej pitnej vody.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Aká je v súčasnosti cena nádrží na dažďovú vodu? Aký objem zvoliť pre klasickú rodinu? Aké ďalšie príslušenstvo je nevyhnutné? Odpovede nájdete v článku.

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Slovenskí predajcovia nádrží radia, na čo nesmie zákazník pred ich samotnou kúpou zabudnúť. Ako zvoliť vhodný materiál či technológiu? Je vhodnejšia nadzemná či podzemná alternatíva?

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Kedy je vhodné využiť profesionálne služby? Ako prebieha celý proces? Aká je cena za odborné krtkovanie? Odpovede nájdete v článku.