Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Budovanie kanalizácií bude riešiť nová partnerská dohoda, nie plán obnovy

Hoci rezort financií neplánuje podporovať budovanie vodovodov a kanalizácií v rámci plánu obnovy, sľubuje, že tejto oblasti sa bude venovať nová partnerská dohoda, ktorá je v procese prípravy.

Budovanie kanalizácií bude riešiť nová partnerská dohoda, nie plán obnovy

Foto: Depositphotos

Ministerstvo financií SR ako zodpovedný predkladateľ Plánu obnovy a odolnosti SR zdôrazňuje, že dobudovanie vodovodov a kanalizácií nebude súčasťou predloženého materiálu. Dôvodom má byť fakt, že kanalizačné opatrenia nedosahujú stopercentný klimatický koeficient.

Vyplýva to z vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania (MPK) k plánu obnovy, ktoré prebiehalo od 23. marca do 23. apríla (odkaz na vyhodnotenie celého MPK nájdete na konci článku).

Proces prípravy plánu obnovy narážal z viacerých strán na kritiku, ktorá súvisela s údajne nedostatočným dialógom so zainteresovanými stranami zo strany štátu. O opodstatnenosti tohto tvrdenia môže svedčiť aj fakt, že v rámci MPK bolo celkovo vznesených 2529 pripomienok, z čoho 1489 bolo zásadných.

Ministerstvo akceptovalo 684 pripomienok a 370 pripomienok akceptovalo čiastočne. Celkovo tak neakceptovalo 1423 pripomienok.

Čo je plán obnovy?

Plán je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Do roku 2026 sa má prostredníctvom plánu preinvestovať vyše 6 miliárd eur. Hlavným ťažiskom má byť práve zelená ekonomika. Reformy a investície budú prebiehať od roku 2021 do roku 2026, a to v rámci 18 komponentov.

Ešte na jeseň rezort financií zdôrazňoval, že prostredníctvom plánu obnovy je nutné spraviť aj výrazný pokrok v dostupnosti a efektivite prevádzky infraštruktúry, ako sú vodovody či pripojenie na čistiarne odpadových vôd.

Investície do vodovodov a kanalizácií v pláne chýbajú

Verzia dokumentu, ktorá v marci poputovala do MPK, však tieto opatrenia neobsahovala. V rámci MPK bolo pritom vznesených niekoľko pripomienok týkajúcich sa absentujúcich investícií do dobudovania vodovodov a kanalizácií, čím podľa viacerých združení a inštitúcií chýba v pláne jeden z kľúčových prvkov na zabezpečenie dobrého stavu vôd a kvalitnej infraštruktúry na Slovensku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X