INISOFT
BELIMO

Ako vymeniť toaletu jednoducho a rýchlo?

Celý proces spočíva len v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Ako vymeniť toaletu jednoducho a rýchlo?

Foto: Depositphotos

Výmenu starej či pokazenej záchodovej misy môže zvládnuť každý, ak má správne náradie a postupuje podľa návodu. Odborníčka Marcela Bínová zo spoločnosti Hornbach radí, ako postupovať.

Dôležité je uvedomiť si, že toaletný systém má niekoľko častí a komponentov. Prvým krokom je, samozrejme, demontáž starej záchodovej misy. Postup pri montáži však bude závisieť od toho, či inštalujete závesné alebo stojace WC.

Pri demontáži postupujte nasledovne. Najskôr uzavrite rohový ventil a vypustite splachovaciu nádrž. Následne uvoľnite skrutky a rozrežte silikón. „Pri stojacom WC odmontujte splachovaciu trubicu a misu odpojte od pripojovacieho hrdla. Závesné WC stačí po uvoľnení skrutiek iba vytiahnuť. Nezabúdajte na dôkladné odstránenie zvyškov silikónu a odmastenie povrchov,“ vysvetľuje M. Bínová a dodáva, že stojace WC je najbežnejším typom toalety.

Tento typ sa montuje na podlahu. Z tohto dôvodu je dôležité dbať na to, aby boli skrutky a tesnenia počas inštalácie správne dotiahnuté, keďže chybné tesnenie by mohlo spôsobiť únik vody. Výmena stojaceho WC potrvá približne tri hodiny.

Ako na montáž klasického stojaceho WC?

 1. Začať treba so zabezpečením protihlukovej izolácie na podlahe, ktorú môžete dosiahnuť nalepením montážnej pásky na spodnú hranu záchodovej misy.
 2. Druhým krokom je pripevnenie novej prípojky splachovacej trubice na zadnú stranu misy. Dôležité je natrieť splachovaciu rúrku na konci mazadlom a zasunúť ju až na doraz do spojky.
 3. Tretím krokom je zmeranie výšky splachovacej rúrky. Tá sa meria od podlahy až do miesta napojenia na splachovaciu nádrž. Splachovaciu rúrku je potrebné skrátiť na požadovanú dĺžku, avšak len do tej miery, aby sa dala dobre otvárať WC doska.
 4. Ďalej priskrutkujte splachovaciu rúrku k splachovacej nádržke a WC na ňu následne napojte.
 5. Nasleduje výmena pripojovacieho hrdla odpadovej rúry.
 6. V tomto kroku je dôležité dobre vycentrovať WC Na podlahe nezabudnite spraviť ceruzkou vonkajší obrys. Môže sa stať, že nové WC nezapadá do otvorov po predošlom WC. V tomto prípade treba zasadrovať staré otvory a vyvŕtať nové. Následne do nich vložte hmoždinky a naskrutkujte upevňovacie uholníky.
 7. V ďalšej etape nasaďte WC na upevňovacie uholníky a pripojovacie hrdlo nasaďte na prípoj WC. Misu opätovne vycentrujte.
 8. V nasledujúcom kroku priskrutkujte toaletu na upevňovacie uholníky.
 9. Nasleduje kontrola. Ak všetko sedí, otvorte ventil splachovacej nádržky a spláchnite.
 10. Sú spojenia dobre utesnené? Nedochádza k úniku vody? Skontrolujte to.
 11. Záverečným krokom je nanesenie tesniaceho silikónu na miesto styku s podlahou.

A čo montáž závesného WC?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Jubilejný 25. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody sa uskutoční v dňoch 18. a 19. októbra 2021 v Piešťanoch.

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika nedávno predstavila krátke video, v ktorom pripomína, prečo je dôležité šetriť vodou a ako môže každý z nás prispieť k pozitívnej zmene.

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Nový produkt spoločnosti Softlink, s.r.o., ktorú na slovenskom trhu zastupuje Macro Components, s.r.o., prináša do problematiky diaľkových odpočtov novú kvalitu a nové možnosti.