Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako šetriť vodu pri splachovaní WC

Vďaka týmto radám budete ekologicky nakladať s pitnou vodou a súčasne ušetríte stovky eur ročne. Predstavíme vám niekoľko systémov, ktorých cena nie je obzvlášť vysoká, zato návratnosť investície je zaručená.

Ako šetriť vodu pri splachovaní WC

  • Téma |  17.08.2018 |  Diana Motúzová

Počas splachovania nám každý deň odtečú nespočetné litre vody. Keďže ide o vodu pitnú, logicky z toho vychádza, že by sme mali hľadať riešenia, vďaka ktorým aspoň trošku minimalizujeme túto neekonomickú aj neekologickú skutočnosť.

Moderné systémy ponúkajú viacero zariadení a pomôcok, s pomocou ktorých zabezpečíte, že vaším WC preteká výrazne nižší objem vody.

Ich zaobstaranie nie je až takou obrovskou stratou pre vašu peňaženku, návratnosť je zato vysoká. Pozrite sa na to, ako najlepšie ušetriť pri splachovaní.

Zvážte druh toalety

Viete, koľko vody spotrebujú bežné toalety počas spláchnutia? Je to až osem litrov, pričom staršie typy, ktoré sú stále pomerne rozšírené, môžu dokonca spotrebovať aj o dva až štyri litre viac. Práve z tohto dôvodu je inštalácia úsporných zariadení nevyhnutnosťou.

Vo všeobecnosti delíme splachovacie systémy podľa typu toalety. Tá môže byť stojacia či závesná. Závesné toalety majú splachovací systém zvyčajne zabudovaný v predstene. Nájdete však aj prevedenia so samostatnou nádržkou.

Naopak stojacia toaleta má závesnú nádržku. V prípade, že ide o model kombi, je misa s nádržkou spojená v jeden celok.

Takúto nádržku môžete podľa typu umiestniť do rozličnej výšky. Kvalitné modely majú výhodu v tom, že ich môžete umiestniť aj priamo k toalete.

Existujú však aj také prevedenia, ktoré majú takisto zabudovaný splachovací systém v predstene, ako je tomu v prípade závesných toaliet.

Ako šetriť vodu

Samozrejme, okrem zakúpenia systémov, ktoré zabezpečia, že budete výraznejšie šetriť vodu, môžete zabrániť zbytočnému plytvaniu aj iným spôsobom.

Stačí, ak budete priebežne kontrolovať, či toaleta nepreteká. Ak áno, problém sa snažte vyriešiť čo najrýchlejšie, keďže takáto porucha môže spôsobiť, že mesačne prídete aj o 3 500 litrov vody naviac.

Poďme však už k samotným zariadeniam. V tomto prípade sa určite oplatí investovať do moderného splachovacieho systému. Najnovšie systémy oproti klasickým prevedeniam totiž výrazne šetria vodu.

V prípade, že klasický systém na jedno spláchnutie spotrebuje 9 litrov vody, ide o ušetrenie troch až šiestich litrov. To, samozrejme, závisí od toho, aké spláchnutie zvolíte. Na veľké spláchnutie zvyčajne spotrebujte 6 litrov vody, zatiaľ čo na malé potrebujete len tri litre. A to je teda už podstatný rozdiel.

Trend vývoja dokonca smeruje k spotrebe len vo výške 4,5 litra. Duálny systém splachovania tak ušetrí priemernej štvorčlennej rodine až 40 percent ročnej spotreby vody. Neoplatí sa zainvestovať?

Start stop a Dual Flush

V podstate v súčasnosti rozlišujeme dva základné typy ventilov, a to Start stop a Dual flush. V prípade Start top jedným stlačením dôjde k spláchnutiu, pričom v prípade potreby je možné behom splachovania druhým stlačením tento proces zastaviť. Svoju spotrebu si tak budete regulovať sami.

Ďalšou pozitívnou skutočnosťou je, že aj keby ste zabudli toto tlačidlo stlačiť, maximálny objem, ktorý môže pretiecť, je len šesť litrov vody. Oproti klasickým systémom je to opäť výrazná úspora.

Pripravte sa však, že už samotné tlačidlo nie je najlacnejšie. V obchode zaň v priemere zaplatíte 100 až 180 eur. Keď si však predstavíte sumu na ročnom zúčtovaní, investícia sa určite oplatí.

Dual flush funguje na odlišnom princípe. Takýto systém chce šetrne hospodáriť s vodou tým spôsobom, že umožňuje zvoliť si medzi 4,5 alebo 3 litrami vody na spláchnutie.

Ide tak o dodržiavanie tých najprísnejších noriem, ktoré značne prevyšujú aj tie, ktoré nariadila Európska únia.

Tento systém je výrazne lacnejší ako predchádzajúca alternatíva, ktorú sme predstavili. V obchodoch takéto dvojité tlačidlo zakúpite v približnej hodnote 20 až 40 eur.

Šetrí aj WC STOP

Ďalšou možnosťou je WC STOP. Ide o špeciálny nerezový prvok, ktorý funguje ako kyvné závažie, pričom ho nainštalujete na vypúšťací ventil do nádržky toalety.

Ako sme už uviedli, v bežnej situácii by používateľ len stlačil tlačidlo a odišiel, čím by v prípade úspornejších dvojtlačidlových toaliet pretieklo 3 až 6 litrov a u jednotlačidlových 10 až 12 litrov vody.

WC STOP však funguje na odlišnej báze. Vy rozhodujete, koľko vody odtečie. Jednoducho stlačíte tlačidlo a držíte ho tak dlho (jednu sekundu až päť sekúnd), dokiaľ nie ste spokojní s výsledkom vášho spláchnutia.

Tým získavate plnú kontrolu nad množstvom použitej vody, keďže pustenie tlačidla v akomkoľvek okamžiku spôsobí, že ihneď zapadne ventil vnútri toalety, ktorý je WC STOP-om trvalo zaťažený.

V prípade bežných toaliet tak môžete dosiahnuť až sedemdesiatpercentnú úsporu vody. Čo sa týka úsporných toaliet, tu je hodnota o niečo nižšia, a to na úrovni 40 až 50 percent.

Ďalšou nespornou výhodou takéhoto systému je skutočnosť, že vďaka vyššiemu tlaku zariadenia na tesniaci prvok zabraňujete pretekaniu vody vo vašej toalete.

Funkciu systému môžete regulovať. Na WC STOP-e sa totiž nachádza päť nerezových valčekov, ktorými regulujete jeho celkovú váhu. Keď odstránite jeden alebo viac z týchto valčekov, nastavíte takzvané minimálne spláchnutie.

Poďme si uviesť príklad. V prípade, že máte jednotlačidlovú toaletu, tak po stlačení tlačidla vždy pretečú dva litre vody. Potom dôjde k uzavretiu ventilu. Inú dávku vody až k plnému spláchnutiu regulujeme dĺžkou stlačenia splachovacieho tlačidla.

Napriek tomu, že celý návod vyzerá pomerne komplikovane, ide naozaj o jednoduchú záležitosť, na ktorú si zvyknete takmer okamžite. Najväčšou výhodou je, že nad týmto procesom máte plnú kontrolu.

Inštalácia je jednoduchá

Výhodou tohto systému je jeho nízka cena, ktorá sa pohybuje okolo desiatich eur. Okrem toho vás tiež zaiste poteší aj jeho pomerne jednoduchá inštalácia.

V prípade, že máte automatické WC, umiestnite ho do splachovacej nádržky. Zaviesť a zafixovať ho musíte do prepadovej trubice.

Postupujte nasledovne. Najskôr odstráňte závesný člen prepadovej trubice. Potom nezabudnite zahnúť zakončenie WC STOP-tu tak, aby boli hrany zaseknuté do trubice. Tým zabezpečíte, že jeho usadenie bude dostatočne upevnené.

Následne vložte a zaveste váš WC STOP do prepadovej trubice a nezabudnite nasadiť závesný člen do pôvodnej polohy. Ak ste postupovali podľa návodu, môžete začať splachovať a šetriť zároveň.

Dobrou správou je, že WC STOP jednoducho nainštalujete do splachovacích systémov s nádržou pod omietkou. Prečo by ste však mali zainvestovať do takéhoto zariadenia, keď už máte dvojtlačidlový systém, ktorý by mal dostatočne šetriť vodu?

Štatistiky totiž preukazujú, že až 75 % ľudí automaticky používa na spláchnutie tlačidlo na väčšie spláchnutie, čím zbytočne plytvá vodu aj v prípade, keď nemusí. Zbytočne pretečie celá nádrž a úspory sú nulové. WC STOP je tak istotou aj pre takéto systémy.

Najmodernejšie úsporné prevedenia

Jedným z ekonomickejších riešení sú aj infračervené splachovače, ktoré vďaka inteligentným a spoľahlivým infračerveným senzorom dokážu zistiť, kedy sa človek pohol zo stanoveného miesta. Po dvoch sekundách sa automaticky spustí splachovanie, ktoré je nastavené na šesť sekúnd.

Samozrejme, celý systém nefunguje striktne len na automatickej báze, keďže dostávate možnosť dodatočného ručného spláchnutia mechanickým tlačidlom. Ich najväčšou nevýhodou je však pomerne vysoká cena. Na trhu ich zakúpite v rozpätí od 300 do 400 eur.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X