Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Poradíme vám, čo musíte zohľadniť pri výbere materiálu pre vašu novú nádrž na dažďovú vodu. Zameriame sa na ceny, odolnosť, náklady na prepravu aj údržbu.

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

  • Téma |  06.10.2018 |  Diana Motúzová

Dažďová voda začína byť na vzostupe aj na Slovensku. Vedeli ste, že vám môže ušetriť aj viac ako polovicu výdavkov za vodu?

Nie je to však úplne jednoduché. Výber správnej podzemnej nádrže veľakrát potrápil mnohých záujemcov o túto metódu využívania vody.

My vám však poradíme, ako na to. Taktiež sa zameriame na hlavné skutočnosti, ktorým by ste sa pri nákupe mali vyvarovať. Vďaka tomu vaša peňaženka rozhodne pocíti viditeľnú úľavu.

Nadzemné či podzemné nádrže?

Dažďovú vodu pomerne často uchovávame v sezónnych nadzemných nádržiach. Je to najmä z toho dôvodu, že k vode tak získame jednoduchý prístup a nemusíme ani inštalovať žiadne čerpadlo. Ďalšou výhodou je ich jednoduchá údržba.

Uvedomte si však, že voda v takýchto nádržiach ľahko podlieha zníženiu kvality v dôsledku zmeny teplôt či intenzity svetla. V období sucha jej tiež nie je poväčšine dostatok.

Ak chcete mať poruke kvalitný a vždy prístupný zdroj dažďovej vody, v tomto prípade sa určite oplatí zainvestovať do podzemnej nádrže. Tú nainštalujete do nezamŕzajúcej hĺbky. Vďaka tomu budete môcť vodu využívať v každom mesiaci, pričom jej kvalita bude rozhodne zachovaná.

Kombinácia akumulácie a retencie

V prípade nádrží na dažďovú vodu môžete skombinovať akumuláciu aj retenciu v jednej nádobe. Výhody sú rozsiahle – šetríte objem, ale aj vaše rodinné financie.

Takýto systém funguje tak, že jedna časť objemu slúži na akumuláciu, pričom zvyšok zdržiava prívalový dážď a chráni stokovú sieť pred preťažením.

Reguláciu odtoku z retencie môžete uskutočniť za pomoci škrtiaceho otvoru. Variantom je aj čerpanie v prípade, že výškové pomery nedovolia gravitačné napojenie na dažďovú kanalizáciu.

Materiál nádrže

Obrovskou výhodou podzemných nádrží je skutočnosť, že výrazne šetria miesto na záhrade a nekazia estetický dojem, keďže voľným okom uvidíte len poklop.

Po poklope môžu dokonca prechádzať aj osobné automobily. Samozrejme, všetko závisí od materiálu.

V súčasnosti je trh s týmito produktmi pomerne pestrý. Môžete si vybrať medzi oceľovými, betónovými, sklolaminátovými či plastovými (najmä polyetylénovými) prevedeniami.

Spočítajte si náklady

Ak ste sa rozhodli zakúpiť objemovo menšiu nádrž, zvládnete ju pod zem uložiť aj ručne. Stačí, ak budete mať k dispozícii niekoľkých ľudí, ktorí vám s tým pomôžu.

Ak ste sa však rozhodli pre väčšiu nádrž, na jej inštaláciu budete potrebovať stavebnú mechanizáciu. Najzložitejšia inštalácia vás čaká, ak ste si zakúpili sklolaminátové, zvárané nádrže alebo také, ktoré sú vyrobené z polypropylénových dosiek na obetónovanie.

Práve z tohto dôvodu vám odporúčame dopredu si spočítať náklady na armovanie, debnenie, betonáž, ale aj na cenu práce a stavebnej mechanizácie.

Betónové nádrže

Betónové nádrže rozhodne nepotešia vaše peňaženky. Napriek tomu sú však pomerne obľúbené, keďže ich môžete použiť aj pri vysokej hladine spodnej vody.

V tomto prípade však nevýhody sčasti prevažujú potenciálne benefity. Sú veľmi ťažké a náklady na ich zaobstaranie sa môžu vyšplhať do obrovských súm.

Rátajte s tým, že pri kúpe budete mať vysoké náklady na dopravu. Všetko závisí od vzdialenosti, ale pripravte sa, že do samotnej dopravy zainvestujete stovky eur, nehovoriac o tom, že do nákladov musíte zarátať aj žeriav, ktorým nádrž uložia do zeme.

Práve z tohto dôvodu vám odporúčame siahnuť po plastových nádržiach. Môžete si vybrať medzi viacerými variantmi.

V obchodoch nájdete prevedenia určené na menšie objemy, ale aj také nádrže, ktoré majú objem až do 18-tisíc litrov. Samozrejme, musíte sa pripraviť na to, že s narastajúcim objemom vzrastajú aj ceny.

Plastové nádrže

Hlavnou výhodou plastových nádrží je nenáročná manipulácia s nimi. Okrem toho ich montáž vám taktiež nezaberie veľa času. Údržba je takisto jednoduchá a životnosť pomerne dlhá.

Monolitické samonosné nádrže nemusíte obetónovať a oproti zváraným nádržiam prinášajú značnú úsporu.

Takýto typ je vyrobený z jedného kusu plastu, čo eliminuje riziko poškodenia zvarov, popraskania či netesnosti. Rebrovaná konštrukcia slúži jednak na spevnenie nádrže, ale aj ako ochrana proti pretlačeniu stien.

Napriek tomu, že cena akumulačných nádrží z odolného polyetylénu je vyššia, ich montáž vás nebude stáť takmer nič, keďže v tomto prípade si nevyžadujú betónovanie.

Nájdete ich v rôznych objemových variantoch. Za veľkosť 500 litrov zaplatíte približne 250 až 300 eur, ale pripravte sa, že za veľkosť nádrže s objemom 12 metrov kubických zaplatíte aj viac ako 3-tisíc eur.

Zvárané nádrže

Teraz sa pozrime na zvárané nádrže z polyetylénových dosiek. Medzi ich najväčšiu výhodu patrí nízka cena. Tu si však dajte pozor na to, že náklady určené na osadenie sú zase pomerne vysoké, takže investovať budete musieť tak či tak.

Tieto prevedenia musíte zložitým spôsobom obetónovať, a to aj napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia pravý opak.

Keby ste sa rozhodli túto skutočnosť ignorovať, existuje veľká pravdepodobnosť, že nádrž vo zvaroch praskne. A nezabudnite na to, že oprava taktiež nie je zadarmo.

Zvárané nádrže sú cenovo dostupnejšie, pričom v tomto prípade máte aj možnosť výroby na mieru. To sa týka, samozrejme, aj prepážok a iných prvkov.

Primárne ich využívame na akumuláciu dažďových vôd a ich využitie, ale môžete ich prispôsobiť aj tak, že sa stanú komplexným riešením hospodárenia s dažďovou vodou. Ponúkajú taktiež možnosť rozšírenia o retenčnú schopnosť s regulovaným odtokom.

Nádrže zo sklolaminátu

Na trhu však nájdete aj nádrže na dažďovú vodu z odolnejšieho, pružnejšieho a ľahkého sklolaminátu. Asi najväčšou nevýhodou tohto typu je úzky vstup do nádrže.

Dajte si však pozor aj pri manipulácii, keďže ostré sklolaminátové črepy vnútri nádrže vás môžu poraniť. Tento materiál je takisto náchylnejší na popraskanie, čo predstavuje zbytočné ďalšie náklady na opravu. Výhodou je však ich ľahkosť a flexibilita.

Samonosné nádrže

Ak máte ideálny pozemok bez ílovitej pôdy a spodných vôd, môžete zainvestovať aj do samonosnej nádrže. Jej hlavnou výhodou je skutočnosť, že ju pomerne ľahko usadíte a jej inštalácia je naozaj jednoduchá.
Spočíva v tom, že ju len postavíte na základovú dosku a obsypete zeminou alebo štrkom. Nezabudnite však na to, že hladina vody v nádrži musí byť vždy na úrovni obsypu.

Výber správnej veľkosti nádrže na vodu závisí od veľkosti odvodňovanej plochy, ale aj od výdatnosti zrážok v danej lokalite. Na internete však nájdete rôzne druhy kalkulačiek, ktoré po zadaní niekoľkých základných parametrov spočítajú odporúčaný objem nádrže.

Typy plastových nádrží

Plastové nádrže môžeme rozdeliť na viaceré typy. Okrem samonosných nádrží nájdete na trhu aj dvojplášťové prevedenia.

Tie odporúčame použiť predovšetkým na miestach s výskytom vyššej hladiny spodnej vody. Ich hlavnou výhodou je pomerne jednoduchá montáž a obsluha, nenáročná údržba a dlhá životnosť. Sú tiež vhodnou alternatívou do záplavových oblastí.

Nájdete však aj nádrže určené na obetónovanie. Tie sú zase vhodné pre miesta, ktoré sa nachádzajú v blízkosti príjazdových ciest a komunikácií s vyšším statickým zaťažením. Ich najväčšou výhodou je stopercentná vodotesnosť a nižšia cena.


Mohlo by vás zaujímať

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

Liptovské vodárne vlani opäť potrápila zastaraná vodovodná sieť, na výmenu ktorej však chýbajú finančné prostriedky.

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

S tlakovou kanalizáciou môžete ušetriť na výkopových prácach a odkanalizovať aj oblasti, kde by gravitačná kanalizácia nefungovala. Moderné systémy naviac dokážu ovládať celý systém automaticky a odhaliť rôzne závady.

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.