Akčným zameraním svetového dňa oceánov sa na rok 2018 stala prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán.
Minulý rok OSN tematicky zamerala 25. Svetový deň oceánov na ich budúcnosť. V Rio de Janeiro sa pri tejto príležitosti uskutočnila konferencia OSN o oceánoch, zvolaná na podporu implementácie cieľov udržateľného rozvoja (SDG). V tomto roku znie téma "Prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán".
Svetový deň oceánov bol vyhlásený v roku 1992 na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji v Riu de Janeiro na návrh Kanady. Hoci nemal štatút oficiálneho svetového dňa pod záštitou OSN, nikdy to nezmenšovalo jeho význam. Od roku 1998 ho podporovala IOC-UNESCO.
Foto: Hammer.ucla.edu
Počnúc rokom 2003 sa rôzne organizácie (napr. Globálne fórum oceánov, Organizácia Svetový oceán a The Ocean Project) zasadzovali o to, aby sa 8. jún stal svetovým dňom oficiálne. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo od roku 2009 za Svetový deň v rezolúcii A/RES/63/111, Oceány a morské právo. Tento úspech bol výsledkom spoločného úsilia všetkých milovníkov morí a oceánov na celom svete za minulé roky.
Od roku 2014 Divízia pre záležitosti oceánu a morské právo tiež vyhlasuje 8. júna víťazov výročnej Svetovej oceánskej fotografickej súťaže Svetového dňa oceánov na podujatí v ústredí OSN.
Inšpiráciou pre tohotoročnú tému "Prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán" sa stal aj strhujúci dokument Sira Davida Attenborougha Blue Planet 2, ktorý motivoval napríklad aj britskú kráľovnú k tomu, aby v kráľovských prevádzkach zakázala všetky jednorázové plastové výrobky. Nasledovala ju aj britská verejnoprávna televízia BBC, ktorá tento dokument odvysielala.

Foto: Noaanews.noaa.gov
Znečistenie oceánov plastom je širokospektrálne - od malých čiastočiek v podobe mikroplastov až po tzv. makroplasty (viditeľné kúsky plastu väčšie ako 5 mm). Oceán je plný rôznych kusov odpadu od igelitových tašiek, cez rybárske siete až po celé obrovské plávajúce ostrovy odpadkov.
Množstvo plastov sa tiež nachádza v ľadovcoch v Severnom ľadovom oceáne a dokonca aj v najhlbšie položenom mieste na svete – na dne Mariánskej priekopy.
Okrem znečistenia plastovými odpadmi a inými ropnými produktmi je ďalším problémom decimovanie populácií morských živočíchov, najmä rýb a ničenie rozhodujúcich a nenahraditeľných biotopov.
Preto by sa nemalo zabúdať na to, že oceán je kľúčový v produkcii kyslíka a poskytuje ľudstvu potravu. Tiež reguluje klímu, čistí vodu, a v neposlednom rade je potenciálnou lekárňou.
Účelom Dňa oceánov je informovať verejnosť o vplyve ľudských činností na oceán, zmobilizovať a zjednotiť svetovú populáciu na projekte trvalo udržateľného manažmentu svetových oceánov. Je to taktiež príležitosť spoločne osláviť krásu, bohatstvo a nádej pre oceán.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.