Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

8. jún - svetový deň oceánov

Akčným zameraním svetového dňa oceánov sa na rok 2018 stala prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán.

8. jún - svetový deň oceánov

Foto: Pixabay

  • Téma |  07.06.2018 |  Zuzana Žúžiová

Minulý rok OSN tematicky zamerala 25. Svetový deň oceánov na ich budúcnosť. V Rio de Janeiro sa pri tejto príležitosti uskutočnila konferencia OSN o oceánoch, zvolaná na podporu implementácie cieľov udržateľného rozvoja (SDG). V tomto roku znie téma "Prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán".

Svetový deň oceánov bol vyhlásený v roku 1992 na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji v Riu de Janeiro na návrh Kanady. Hoci nemal štatút oficiálneho svetového dňa pod záštitou OSN, nikdy to nezmenšovalo jeho význam. Od roku 1998 ho podporovala IOC-UNESCO.


Foto: Hammer.ucla.edu

Počnúc rokom 2003 sa rôzne organizácie (napr. Globálne fórum oceánov, Organizácia Svetový oceán a The Ocean Project) zasadzovali o to, aby sa 8. jún stal svetovým dňom oficiálne. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo od roku 2009 za Svetový deň v rezolúcii A/RES/63/111, Oceány a morské právo. Tento úspech bol výsledkom spoločného úsilia všetkých milovníkov morí a oceánov na celom svete za minulé roky.

Od roku 2014 Divízia pre záležitosti oceánu a morské právo tiež vyhlasuje 8. júna víťazov výročnej Svetovej oceánskej fotografickej súťaže Svetového dňa oceánov na podujatí v ústredí OSN.

Inšpiráciou pre tohotoročnú tému "Prevencia znečistenia plastmi a podpora riešení pre zdravý oceán" sa stal aj strhujúci dokument Sira Davida Attenborougha Blue Planet 2, ktorý motivoval napríklad aj britskú kráľovnú k tomu, aby v kráľovských prevádzkach zakázala všetky jednorázové plastové výrobky. Nasledovala ju aj britská verejnoprávna televízia BBC, ktorá tento dokument odvysielala.

Foto: Noaanews.noaa.gov

Znečistenie oceánov plastom je širokospektrálne - od malých čiastočiek v podobe mikroplastov až po tzv. makroplasty (viditeľné kúsky plastu väčšie ako 5 mm). Oceán je plný rôznych kusov odpadu od igelitových tašiek, cez rybárske siete až po celé obrovské plávajúce ostrovy odpadkov.

Množstvo plastov sa tiež nachádza v ľadovcoch v Severnom ľadovom oceáne a dokonca aj v najhlbšie položenom mieste na svete – na dne Mariánskej priekopy.

Okrem znečistenia plastovými odpadmi a inými ropnými produktmi je ďalším problémom decimovanie populácií morských živočíchov, najmä rýb a ničenie rozhodujúcich a nenahraditeľných biotopov.

Preto by sa nemalo zabúdať na to, že oceán je kľúčový v produkcii kyslíka a poskytuje ľudstvu potravu. Tiež reguluje klímu, čistí vodu, a v neposlednom rade je potenciálnou lekárňou.

Účelom Dňa oceánov je informovať verejnosť o vplyve ľudských činností na oceán, zmobilizovať a zjednotiť svetovú populáciu na projekte trvalo udržateľného manažmentu svetových oceánov. Je to taktiež príležitosť spoločne osláviť krásu, bohatstvo a nádej pre oceán.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X