Populácia rýb vo svetových oceánoch klesá rýchlym tempom. Nedávny výskum naznačuje potenciálny negatívny dopad úbytku rýb v oceánoch na živočíchy, ktoré stoja na vyšších priečkach potravinového reťazca - vrátane ľudí.
Údaje zozbierané od roku 1930 do roku 2010 ukázali, že udržateľná populácia rýb v tomto období klesla v priemere o 4,1%. V niektorých regiónoch, vrátane Východočínskeho mora a Severného mora bol tento pokles až 15-35%, informoval Science Alert.
Na vine je klimatická zmena a nadmerný rybolov, tvrdí výskumný tím. Zistili tiež, že malý počet druhov rýb sa v skutočnosti zvýšil vďaka tomu, že vody, ktoré boli predtým chladnejšie sa pre ne stali viac obývateľnými.
„Tieto populácie rýb však znesú len istú mieru otepľovania. Mnohé z druhov, ktoré stúpajúce teploty doteraz využívali s ďalším nárastom pravdepodobne začnú ustupovať," povedal pre univerzitný portál Olaf Jensenz Rutgersovej univerzity v New Jersey.
Vedci skúmali, ako otepľovanie oceánov zasiahlo 235 populácií rýb na celom svete. Ich výskum zahŕňa 124 druhov v 38 ekologických regiónoch. Okrem rýb medzi ne zaradili aj niektoré kôrovce a mäkkýše.
Foto: Free Stock Photos
Otepľujúce sa vody majú zvyčajne na ryby negatívny dopad. Príkladom sú letné horúčavy, kedy dochádza k hromadným úhynom aj v európskych riekach. Teplejšia voda obsahuje menej kyslíka a tiež zhoršuje telesné funkcie rýb.
Zistená hodnota 4,1 % predstavuje podľa vedcov maximálny udržateľný výnos - množstvo rýb, ktoré môžeme loviť bez vyčerpania ich populácie v dlhodobom časovom horizonte.
„Tento pokles o 4 percentá sa javí ako malý, ale od roku 1930 do roku 2010 to znamená 1,4 milióna ton rýb," povedal pre The New York Times vedúci výskumník Chris Free z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare.
Tento trend je znepokojivý najmä pre populácie rýb, ktoré dodávajú významnú časť živočíšnych bielkovín do stravy po celom svete - najmä v pobrežných rozvojových krajinách. Situácia vyzerá bezútešne aj pre 56 miliónov ľudí, ktorí pracujú v odvetví rybného hospodárstva, alebo sa naň spoliehajú.
Foto: Pxhere
Najväčšie straty boli zaznamenané v oblasti Japonského mora, Severného mora, pobrežia Iberského poloostrova, prúdu Kuroshio, Keltského mora a Biskajského zálivu. K najvýraznejšiemu nárastu populácií došlo v oblastiach Labrador-Newfoundland, Baltského mora, Indického oceánu a severovýchodného pobrežia USA.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.