Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Z oceánov zmizlo v priebehu osemdesiatich rokov 1,4 milióna ton rýb

Populácia rýb vo svetových oceánoch klesá rýchlym tempom. Nedávny výskum naznačuje potenciálny negatívny dopad úbytku rýb v oceánoch na živočíchy, ktoré stoja na vyšších priečkach potravinového reťazca - vrátane ľudí.

Z oceánov zmizlo v priebehu 80 rokov 1,4 milióna ton rýb

Foto: NOAA Photo Library

Údaje zozbierané od roku 1930 do roku 2010 ukázali, že udržateľná populácia rýb v tomto období klesla v priemere o 4,1%. V niektorých regiónoch, vrátane Východočínskeho mora a Severného mora bol tento pokles až 15-35%, informoval Science Alert.

Na vine je klimatická zmena a nadmerný rybolov, tvrdí výskumný tím. Zistili tiež, že malý počet druhov rýb sa v skutočnosti zvýšil vďaka tomu, že vody, ktoré boli predtým chladnejšie sa pre ne stali viac obývateľnými.

Tieto populácie rýb však znesú len istú mieru otepľovania. Mnohé z druhov, ktoré stúpajúce teploty doteraz využívali s ďalším nárastom pravdepodobne začnú ustupovať," povedal pre univerzitný portál Olaf Jensenz Rutgersovej univerzity v New Jersey.

Vedci skúmali, ako otepľovanie oceánov zasiahlo 235 populácií rýb na celom svete. Ich výskum zahŕňa 124 druhov v 38 ekologických regiónoch. Okrem rýb medzi ne zaradili aj niektoré kôrovce a mäkkýše.

Foto: Free Stock Photos

Otepľujúce sa vody majú zvyčajne na ryby negatívny dopad. Príkladom sú letné horúčavy, kedy dochádza k hromadným úhynom aj v európskych riekach. Teplejšia voda obsahuje menej kyslíka a tiež zhoršuje telesné funkcie rýb.

Zistená hodnota 4,1 % predstavuje podľa vedcov maximálny udržateľný výnos - množstvo rýb, ktoré môžeme loviť bez vyčerpania ich populácie v dlhodobom časovom horizonte.


Tento pokles o 4 percentá sa javí ako malý, ale od roku 1930 do roku 2010 to znamená 1,4 milióna ton rýb," povedal pre The New York Times vedúci výskumník Chris Free z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare.

Tento trend je znepokojivý najmä pre populácie rýb, ktoré dodávajú významnú časť živočíšnych bielkovín do stravy po celom svete - najmä v pobrežných rozvojových krajinách. Situácia vyzerá bezútešne aj pre 56 miliónov ľudí, ktorí pracujú v odvetví rybného hospodárstva, alebo sa naň spoliehajú.

Foto: Pxhere

Najväčšie straty boli zaznamenané v oblasti Japonského mora, Severného mora, pobrežia Iberského poloostrova, prúdu Kuroshio, Keltského mora a Biskajského zálivu. K najvýraznejšiemu nárastu populácií došlo v oblastiach Labrador-Newfoundland, Baltského mora, Indického oceánu a severovýchodného pobrežia USA.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X