INNOGY
INNOGY
INISOFT

Z oceánov zmizlo v priebehu osemdesiatich rokov 1,4 milióna ton rýb

Populácia rýb vo svetových oceánoch klesá rýchlym tempom. Nedávny výskum naznačuje potenciálny negatívny dopad úbytku rýb v oceánoch na živočíchy, ktoré stoja na vyšších priečkach potravinového reťazca - vrátane ľudí.

Z oceánov zmizlo v priebehu 80 rokov 1,4 milióna ton rýb

Foto: NOAA Photo Library

Údaje zozbierané od roku 1930 do roku 2010 ukázali, že udržateľná populácia rýb v tomto období klesla v priemere o 4,1%. V niektorých regiónoch, vrátane Východočínskeho mora a Severného mora bol tento pokles až 15-35%, informoval Science Alert.

Na vine je klimatická zmena a nadmerný rybolov, tvrdí výskumný tím. Zistili tiež, že malý počet druhov rýb sa v skutočnosti zvýšil vďaka tomu, že vody, ktoré boli predtým chladnejšie sa pre ne stali viac obývateľnými.

Tieto populácie rýb však znesú len istú mieru otepľovania. Mnohé z druhov, ktoré stúpajúce teploty doteraz využívali s ďalším nárastom pravdepodobne začnú ustupovať," povedal pre univerzitný portál Olaf Jensenz Rutgersovej univerzity v New Jersey.

Vedci skúmali, ako otepľovanie oceánov zasiahlo 235 populácií rýb na celom svete. Ich výskum zahŕňa 124 druhov v 38 ekologických regiónoch. Okrem rýb medzi ne zaradili aj niektoré kôrovce a mäkkýše.

Foto: Free Stock Photos

Otepľujúce sa vody majú zvyčajne na ryby negatívny dopad. Príkladom sú letné horúčavy, kedy dochádza k hromadným úhynom aj v európskych riekach. Teplejšia voda obsahuje menej kyslíka a tiež zhoršuje telesné funkcie rýb.

Zistená hodnota 4,1 % predstavuje podľa vedcov maximálny udržateľný výnos - množstvo rýb, ktoré môžeme loviť bez vyčerpania ich populácie v dlhodobom časovom horizonte.


Tento pokles o 4 percentá sa javí ako malý, ale od roku 1930 do roku 2010 to znamená 1,4 milióna ton rýb," povedal pre The New York Times vedúci výskumník Chris Free z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare.

Tento trend je znepokojivý najmä pre populácie rýb, ktoré dodávajú významnú časť živočíšnych bielkovín do stravy po celom svete - najmä v pobrežných rozvojových krajinách. Situácia vyzerá bezútešne aj pre 56 miliónov ľudí, ktorí pracujú v odvetví rybného hospodárstva, alebo sa naň spoliehajú.

Foto: Pxhere

Najväčšie straty boli zaznamenané v oblasti Japonského mora, Severného mora, pobrežia Iberského poloostrova, prúdu Kuroshio, Keltského mora a Biskajského zálivu. K najvýraznejšiemu nárastu populácií došlo v oblastiach Labrador-Newfoundland, Baltského mora, Indického oceánu a severovýchodného pobrežia USA.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

Investícia bola v celkovej sume 85 479 925 eur. Spoločnosť vlani investovala aj do iných projektov, avšak len z vlastných zdrojov.

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 definuje, ako by mala krajina o 10 rokov vyzerať. Oboznámte sa s najdôležitejšími cieľmi a plánmi v oblasti vodného hospodárstva.

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Vlani VVS investovala celkovo 42,4 milióna eur. Najväčšia časť investičných projektov putovala z vlastných zdrojov vodární, výrazne narástla aj miera čerpania eurofondov.