Uhlíkové emisie rapídne zvyšujú kyslosť oceánov | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Uhlíkové emisie rapídne zvyšujú kyslosť oceánov

Vedci zistili, že ak bude ľudstvo pokračovať v súčasnom trende emisií uhlíka, oceány na Zemi by mohli dosiahnuť úroveň kyslosti, akú nemali už 14 miliónov rokov.

Uhlíkové emisie rapídne zvyšujú kyslosť oceánov

Foto: Pbs.org

Portál IFL Science včera informoval, že podľa výskumu publikovaného v časopise Earth and Planetary Science Letters tím z Cardiffskej univerzity vo Walese zrekonštruoval úrovne kyslosti oceánu a atmosférického CO2 počas posledných 22 miliónov rokov. Zistili, že sa blížia k úrovniam, aké na Zemi neboli už milióny rokov.

„Náš nový geologický záznam okysľovania oceánov nám ukazuje, že za súčasnej “emisnej trajektórie" na Zemi morské ekosystémy čelia oceánskym podmienkam, aké tu neboli posledných 14 miliónov rokov," uviedla doktorka Sindia Sosdian, vedúca autorka štúdie vo vyhlásení.

Okysľovanie oceánov je výsledkom absorbcie CO2 z atmosféry morskou vodou, čím sa znižuje pH vody. Podľa vedcov asi tretina CO2, ktorý sa rozpúšťa v oceáne, pochádza zo spaľovania fosílnych palív. Od začiatku priemyselnej éry to činí približne 525 miliárd ton, resp. 22 miliónov ton za deň.

Pozorovaním skamenených schránok malých morských živočíchov dokázal tím vysledovať úroveň kyslosti v morskej vode. Zistili, že pH dnešnej oceánskej vody je okolo 8,1. Avšak ak by sa úroveň CO2 zvýšila z dnešných 400 dielov na milión na 930 a ak by súčasný trend pokračoval, do roku 2100 by pH kleslo len na na 7,8. Každý pokles o 0,1 pH zodpovedá 25-percentnému zvýšeniu kyslosti.

Foto: Climatechangenews

Posledným obdobím, kedy boli oceány takto kyslé bola klimaticky optimálna perióda stredného miocénu, čo bolo pred 14 miliónmi rokov. Zem bola vtedy kvôli prirodzeným zmenám o 3° C teplejšia.

„Súčasné pH je už pravdepodobne nižšie ako kedykoľvek za posledné 2 milióny rokov," uviedla vo vyhlásení profesorka Carrie Learová, spoluautorka štúdie. "Pochopenie toho, čo to znamená pre morské ekosystémy, vyžaduje dlhodobé laboratórne a terénne štúdie, rovnako ako aj ďalšie pozorovania fosílnych záznamov."

Okysľovanie oceánov priamo ovplyvňuje koralové útesy – spôsobuje ich pomalší rast, alebo sa dokonca rozpúšťajú. V minulom roku osemročná štúdia zistila, že všetok morský život bude ovplyvňovaný okyslením oceánov, a to buď priamo, alebo ako dôsledok vplyvu na ich biotop či potravu.

Foto: Oceanacidification.com

Štúdia uverejnená ešte v roku 2013 uviedla, že znečistené ovzdušie zásadne potláča rast koralových útesov. Vedci z Austrálie, Panamy a Veľkej Británie pracovali s koralovými záznamami od roku 1880 až do roku 2000 z oblasti Karibiku. Spaľovanie uhlia a emisie vyprodukované sektorom dopravy, vedúce k okysľovaniu oceánov boli uvedené ako kľúčové, ktoré sa podieľajú na vymieranie koralových útesov.

Iné odhady uvádzajú, že nielen v oceánoch, ale i v riekach a jazerách sa rozpustí až 30-40% oxidu uhličitého vytvoreného ľudskou aktivitou. Aby bola dosiahnutá chemická rovnováha, dochádza k reakcii medzi CO2 a vodou, ktorá má za následok vznik kyseliny uhličitej. Niektoré molekuly kyseliny uhličitej sa následne separujú na ióny bikarbonátu a vodíkové ióny, čím sa zvyšuje kyslosť vôd.


problematike okysľovania oceánov sa diskutuje prevažne posledných 10 rokov. Vedci sa ňou začali podrobnejšie zaoberať až od konferencie v Paríži v roku 2004, kedy sa prvýkrát diskutovalo o téme oceánov s vysokým obsahom CO2. Pred týmto dátumom sa o danej téme hovorilo len veľmi okrajovo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
oceán

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Riečnu vodu premieňajú na pitnú. Česi darovali Ukrajine zariadenie na úpravu vody

Riečnu vodu premieňajú na pitnú. Česi darovali Ukrajine zariadenie na úpravu vody

Úpravňa vody v Kyjeve zásobuje pitnou vodou tisíce ľudí denne.

Emisie z odpadových vôd sú pomerne nízke. Situáciu komplikujú žumpy, vysvetľuje Igor Bodík

Emisie z odpadových vôd sú pomerne nízke. Situáciu komplikujú žumpy, vysvetľuje Igor Bodík

Odpadová voda má na celom balíku fosílnych emisií pomerne zanedbateľný podiel.

Andrej Juris: O dvojzložkovej cene treba diskutovať. Tri oblasti však majú vyššiu prioritu

Andrej Juris: O dvojzložkovej cene treba diskutovať. Tri oblasti však majú vyššiu prioritu

Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom aktuálne nepatrí medzi priority vo vodárenstve. Najskôr treba riešiť tri naliehavé problémy, hovorí predseda ÚRSO Andrej Juris vo veľkom rozhovore pre Voda-portal.sk.