Do výpočtu uhlíkovej stopy vstupuje viacero faktorov. U jednotlivých vodární sa jej hodnota rôzni.
Zatiaľ čo priemerná uhlíková stopa jedného litra vody v PET fľaši je 0,299 kg CO2e, pri rovnakom objeme pitnej vody z vodovodu ide o mnohonásobne menej. Ukazuje to analýza, ktorú v susednej Českej republike spracovali Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava.
Uhlíková stopa vody z vodovodu sa líši od lokality k lokalite podľa toho, kto a za akých podmienok vodu produkuje. V prípade SmVaK vyšla táto hodnota z porovnania oproti balenej vode 1980-krát nižšia.
Iné zisťovania dospeli aj vyšším číslam v prospech vodovodov. Napríklad výskum v Španielsku, ktorý v roku 2021 zohľadňoval celý životný cyklus pri produkcii a dodávke vody, ukázal, že voda z vodovodu má oproti balenej vode až 3 500-krát nižšiu celkovú environmentálnu stopu. Do úvahy sa pritom nielen emisie, ale napríklad aj produkcia odpadu.
Čo hovoria čísla z Ostravy
V SmVaK Ostrava sa rozhodli komplexne analyzovať, akým spôsobom ovplyvňuje činnosť vodární okolité životné prostredie z hľadiska emisií skleníkových plynov už v roku 2015. V súlade s normou STN ISO 14064-1 odvtedy detailne sleduje svoju uhlíkovú stopu. A tá podľa údajov vodárni postupne klesá.
Výpočet uhlíkovej stopy prvýkrát uskutočnili za obdobie roku 2014, ktorý zvolili za referenčný. Spoločnosť odvtedy realizovala viacero projektov, ktoré viedli k znižovaniu uhlíkovej stopy. Išlo napríklad o inštaláciu malých vodných elektrární, kogeneračných jednotiek, fotovoltických elektrární, využívanie efektívnejších dúchadiel alebo obnova vozového parku.
„Výpočet priemernej uhlíkovej stopy pre liter kvalitnej pitnej vody vyrobenej v našich úpravniach a dopravenej k spotrebiteľovi nie je jednoduchý,“ vysvetľuje generálny riaditeľ SmVaK Ostrava Anatol Pšenička. Vychádzajú pritom z údajov uvedených v certifikáte spoločnosti TŰV SŰV Czech, ktorý delí emisie na tie priame (pohonné hmoty, spotreba zemného plynu, spaľovanie biomasy atď.), nepriame pochádzajúce z výroby energie (nakúpená elektrická energia a teplo), a ostatné, ako sú napríklad nakupované chemikálie.
„Z našich údajov vyplýva, že uhlíková stopa jedného litra kvalitnej pitnej vody z produkcie našej spoločnosti dodanej koncovému odberateľovi je 0,0001463 kg CO2, oproti tomu údaje uvádzané pre priemernú litrovú fľašu vody v pet fľaši uvádzajú hodnotu o niekoľko rádov vyššiu – 0,299 kg CO2,“ hovorí A. Pšenička.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.