Balená voda má 3 500-krát väčšie environmentálne dopady ako voda z vodovodu | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Balená voda má 3 500-krát väčšie environmentálne dopady ako voda z vodovodu

Barcelonskí vedci porovnávali vplyvy na zdravie a životné prostredie, ktoré má voda v PET fľaši oproti vode z kohútika a filtrovanej vode. Voda z vodovodu je v mnohých častiach sveta stále nepopulárna a ľudia jej nedôverujú, hoci je nezávadná.

Balená voda má 3 500-krát väčšie environmentálne dopady ako voda z vodovodu

Foto: Pexels

Aká voda má najviac výhod?

ISGlobal, barcelonský inštitút pre globálne zdravie, sa zaoberal otázkou, aká je najlepšia možnosť individuálnej spotreby vody, ak sa vezmú do úvahy vplyvy na zdravie a životné prostredie. Podľa novej štúdie je minimálne v meste Barcelona voda z vodovodu alternatívou, ktorá ponúka najviac výhod.

Spotreba balenej vody v posledných rokoch celosvetovo prudko rastie. Predchádzajúce výskumy naznačujú, že tento trend možno čiastočne vysvetliť subjektívnymi faktormi, akými sú chuť, zápach, nedôvera v kvalitu verejnej vody z vodovodu a marketing spoločností vyrábajúcich balenú vodu.

Cieľom novej štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Science of the Total Environment, bolo poskytnúť objektívne údaje o troch rôznych možnostiach spotreby vody: balenej vode, vode z vodovodu a filtrovanej vode z vodovodu.

foto: Pexels

Skombinovali dve metódy

Vplyvy na životné prostredie a vplyvy na zdravie sa zvyčajne posudzujú oddelene, keďže sa na ich vyhodnotenie používajú rozdielne metodiky, ktoré podávajú odlišné výsledky. Vplyvy na životné prostredie možno odhadnúť pomocou metodiky nazývanej „posudzovanie životného cyklu“.

Dôsledky na ľudské zdravie sa odhadujú pomocou postupu, ktorý sa nazýva „hodnotenie dopadov na zdravie“. V novej štúdii sa vedci pokúsili po prvýkrát prekonať túto metodologickú bariéru a v jednej analýze skombinovali obe analytické metódy.

Kvalita vody z vodovodu sa môže v rôznych mestách alebo krajinách líšiť a výskumný tím sa pre účely štúdie zameral na mesto Barcelona, kde popularita balenej vody stále rastie napriek tomu, že sa v posledných rokoch zvýšila kvalita vody tečúcej z vodovodného kohútika.

Životný cyklus posudzovali pomocou špecifického softvéru a metódy nazývanej ReCiPe, ktorá im umožnila odhadnúť škody na ekosystémoch a dostupnosti zdrojov, ako aj nepriame vplyvy na ľudské zdravie vyplývajúce z výrobných procesov balenej vody a vody z vodovodu.

Pri hodnotení dopadov na zdravie boli použité údaje o spotrebe vody a o hladinách chemických zlúčenín v dodávkach vody, ktoré poskytol barcelonský úrad verejného zdravotníctva.

Balená voda má veľa negatívnych dopadov

Výsledky ukázali, že ak by sa všetci obyvatelia Barcelony rozhodli na svoju spotrebu využívať iba balenú vodu, zvýšenie produkcie by ročne malo za následok vyhynutie 1,43 živočíšneho druhu a náklady 83,9 milióna amerických dolárov na ťažbu surovín.

Ide o približne 1 400-krát väčší dopad na ekosystémy a 3 500-krát vyššie náklady na ťažbu surovín v porovnaní so scenárom, v ktorom by celá barcelonská populácia začala spotrebovávať výlučne vodu z vodovodu.

„Kvalita vody z vodovodu sa v Barcelone so zavedením moderných metód úpravy za posledné roky výrazne zvýšila. Tento veľký posun sa však neodzrkadlil na zvýšení spotreby vody z vodovodu, čo naznačuje, že spotreba vody môže byť motivovaná inými subjektívnymi faktormi, nielen kvalitou,“ hovorí Cristina Villanueva, výskumná pracovníčka ISGlobal, ktorá je hlavnou autorkou štúdie.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.