Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Vodárenské spoločnosti opäť ponúknu bezplatné rozbory vody

V rámci Svetového dňa vody poskytnú vodárenské spoločnosti bezplatné analýzy vzoriek vody z domácich studní. Niektoré dokonca sprístupnia verejnosti svoje objekty či demonštrujú vodárenskú techniku.

Vodárenské spoločnosti opäť ponúknu bezplatné rozbory vody

Foto: ÚVZ SR

Svetový deň vody sa každoročne koná 22. marca. Tento rok je inšpirovaný šiestym cieľom trvalo udržateľného rozvoja, v rámci ktorého chce OSN zabezpečiť čistú a bezpečnú vodu pre všetkých.

Práve z tohto dôvodu sa OSN rozhodla, že 22. marec 2019 bude dňom, ktorý poukáže na nevyhnutnosť riešiť vodnú krízu. Samotná organizácia si dala za cieľ do roku 2030 zabezpečiť dostupnosť a udržateľné riadenie vody pre všetkých.

V súčasnosti totiž na svete žijú miliardy ľudí bez bezpečnej pitnej vody – či už ide o domácnosti, školy, pracoviská, farmy a továrne, ktoré sa snažia prežiť a prosperovať. „Ktokoľvek si, kdekoľvek sa nachádzaš, voda je tvoje ľudské právo,“ pripomína organizácia.

OSN zároveň zdôrazňuje, že viac ako 700 detí vo veku menej ako päť rokov zomrie každý deň z dôvodu hnačkových ochorení, ktoré súvisia s prijímaním nebezpečnej pitnej vodou a zlou hygienou. Dôraz na kvalitu pitnej vody sa tak stáva nevyhnutnosťou.

Zapojené je aj Slovensko

Slovensko sa taktiež pridalo do osláv Svetového dňa vody. Viaceré organizácie tak budú v tento deň ponúkať bezplatné služby alebo možnosť navštíviť najrozličnejšie zariadenia, ktoré šíria osvetu ohľadom pitnej vody.

Výnimkou nie je ani Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý bude 21. marca, teda deň pred oficiálnymi oslavami, bezplatne poskytovať orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany. Ide teda len o analýzu vzoriek zo studní, nie z verejných vodovodov.

Foto: Pixabay

Okrem toho v tento deň poskytne odborné poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov, ochrany vlastných vodných zdrojov, ako i ďalších problémov týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka.

Možnosť pre študentov

K oslavám sa pripojí aj Výskumný ústav vodného hospodárstva ako organizátor ôsmeho ročníka súťaže stredných umeleckých škôl na Slovensku, ktorú vyhlasuje Združenie zamestnávateľov vo vodnom hospodárstve na Slovensku a Asociácia vodárenských spoločností.

Témou pre inšpiráciu tohtoročnej súťaže je Voda pre všetkých a vybranou technikou fotografia. Práce študentov budú vystavené v Átriu MŽP SR.

DOD na viacerých vodných stavbách

Slovenský vodohospodársky podnik zase v rámci osláv Svetového dňa vody pripravil DOD na vodných stavbách Kráľová, Nová Bystrica, Klenovec, Málinec, Ružín a Domaša.

Foto: SVP

Organizované skupiny aj široká verejnosť tak budú mať možnosť sa na vlastné oči presvedčiť, ako tieto veľké vodné stavby v skutočnosti fungujú.

Vodárne zanalyzujú dusičnany aj tvrdosť vody

Bezplatnú analýzu vzoriek vody z domácich studní budú ponúkať aj viaceré vodárenské spoločnosti. Bratislavská vodárenská spoločnosť a Trnavská vodárenská spoločnosť sa zamerajú na prítomnosť dusičnanov a celkovú tvrdosť vody.

Bezplatnú analýzu vzoriek vody v ukazovateli dusičnany zase ponúka Oravská vodárenská spoločnosť a Východoslovenská vodárenská spoločnosť.

„Brány vybraných vodárenských objektov pre školy budú otvorené v termíne 28. – 29. marca a 1. apríla 2019. V ponuke sú aj s odborným výkladom pre organizované skupiny zo základných či stredných škôl prehliadky úpravní vôd (ÚV), čistiarní odpadových vôd (ČOV), chemických laboratórií či Environmentálneho vodárenského vzdelávacieho zariadenia v Michalovciach,“ dodáva VVS.

Mesto Nitra v spolupráci zo ZSVS budú v tento deň vystavovať monitorovaciu techniku, ktorá bude sprístupnená verejnosti.

Vodárenskí pracovníci demonštrujú opravu poruchy, napájanie potrubia, vybudovanie vodovodnej prípojky, ako aj vyčistenie kanalizácie kanalizačným vozidlom. Súčasťou bude, samozrejme, aj bezplatná analýza vzoriek vody zo studní.

Zľavy aj na minimálne rozbory

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X