Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Mnohé studne na Slovensku sú plné dusičnanov

Na niektorých miestach prevyšovala miera dusičnanov povolený limit aj štvornásobne. Takáto voda môže z dlhodobého hľadiska spôsobovať vážne zdravotné problémy.

Mnohé studne na Slovensku sú plné dusičnanov

Foto: Pixabay

Počas osláv Svetového dňa vody jednotlivé vodárenské spoločnosti a iné subjekty poskytovali bezplatný rozbor vzoriek vody zo studní. Väčšina sa zameriavala na prítomnosť dusičnanov alebo prípadne na mieru tvrdosti vody.

My sme sa pozreli na to, aký trend môžeme na základe výsledkov analýz z viacerých špecializovaných laboratórií pozorovať.

Nie všade na Slovensku je možné zabezpečiť zásobovanie pitnou vodou prostredníctvom vybudovaných vodovodov. Práve v týchto miestach občania využívajú individuálne zdroje, a to predovšetkým vlastné studne.

Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR je zásobovanosť pitnou vodou v krajine na úrovni 88,69 %. Najvyšší počet zásobovaných obyvateľov je v Bratislavskom kraji (takmer 98 %).

Naopak na východe Slovenska je táto hodnota výrazne nižšia. Napríklad v Prešovskom kraji dosahuje len necelých 81 %.

Pozor na zdravotné ťažkosti

 „Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s. Poprad pravidelne pri príležitosti Svetového dňa vody vykonáva bezplatnú analýzu pitnej vody na stanovenie obsahu dusičnanov. Práve dusičnany bývajú najčastejšie prekročeným ukazovateľom kvality pitnej vody v domových studniach,“ uviedla pre redakciu Voda-portal.sk tlačová hovorkyňa Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a. s. Božena Dická.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 247/2017 Z. z. , ktorá ustanovuje podrobnosti o kvalite pitnej vody, stanovuje pre dusičnany najvyššiu medznú hodnotu 50 mg/l a pre dusitany 0,50 mg/l.

„Zdrojom dusičnanov v prírode je najčastejšie živočíšny odpad alebo poľnohospodárska pôda hnojená dusíkatými hnojivami,“ dodáva Dická.

Práve preto pre vašu studňu hľadajte také miesto, ktoré sa nachádza viac ako sto metrov od žumpy alebo chemického hnojenia.

Dôležité je, aby ste zaistili dobrý kryt studne. Tak zabránite kontaminácii vody. V blízkosti studne dávajte pozor na opatrné používanie hnojív.

Konzumácia vody s nadlimitným obsahom dusičnanov môže viesť k methemoglobinémii, ktorá je nebezpečná predovšetkým u malých detí. Rozšírený je práve takzvaný syndróm modrých rúk.

Dusitany sa tiež podieľajú na vzniku rakoviny celého zažívacieho traktu. Na odstránenie týchto zlúčenín sa využíva reverzná osmóza alebo filtračné systémy. Reverzná osmóza je schopná odstrániť 80 až 95 percent dusičnanov z pitnej vody.

Potrebná je komplexná analýza

„Teší nás, že táto služba má vzrastajúcu tendenciu, ale posúdenie, či je voda vhodná na pitné účely, si vyžaduje dôkladnejšiu analýzu, t. j. minimálny rozbor v zmysle vyhlášky MZ SR č. 247/2017,“ upozorňuje Dická.

Tá okrem dusičnanov a dusitanov zisťuje prítomnosť ďalších 24 prvkov, zlúčenín, ale aj iných zložiek. Sú nimi rôzne baktérie, mikroorganizmy, mangán či železo. Skúma sa aj prítomnosť mŕtvych organizmov.

Ide teda o komplexnejšiu analýzu mikrobiologických, biologických a ďalších fyzikálno-chemických ukazovateľov.

Miera dusičnanov narastá

Podtatranská vodárenská spoločnosť tiež upozorňuje na to, že závadnosť pitných vôd má tendenciu narastať. Z toho dôvodu je nevyhnutné, aby ľudia pravidelne kontrolovali kvalitu svojich podzemných zdrojov.

V porovnaní s rokom 2015 sa počet vzoriek viac ako strojnásobil (544 vzoriek za rok 2018.) Celková závadnosť však dosiahla hodnotu 23,5 %, pričom najväčšia nameraná hodnota dusičnanov bola vo výške 185 mg/l zo studne v obci Jamník. Limitná miera sa teda prekročila viac ako trikrát.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Otvorili zmodernizovanú plaváreň Pasienky. Rekonštrukcia trvala od roku 2023

Otvorili zmodernizovanú plaváreň Pasienky. Rekonštrukcia trvala od roku 2023

Hlavnou časťou rekonštrukcie bola výmena technológií. Mesto očakáva efektívnejšiu prevádzku aj menšiu spotrebu chémie pri výrobe bazénovej vody.

Nové cenové rozhodnutie od ÚRSO dostala ďalšia z veľkých vodárenských spoločností

Nové cenové rozhodnutie od ÚRSO dostala ďalšia z veľkých vodárenských spoločností

Sadzby za vodné a stočné museli prepočítať na dvojzložkové ceny.

Vyhrali rybníky. Grantový program Zelené oázy podporí ich revitalizáciu

Vyhrali rybníky. Grantový program Zelené oázy podporí ich revitalizáciu

V grantovom programe spojili sily spoločnosť Slovnaft a Nadácia Ekopolis.

X
X
X
X