Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Vedci odhalili súvislosť medzi topiacim sa arktickým ľadom a ničivými požiarmi v USA

Nadmerné teplo v Arktíde ovplyvňuje vzdušné prúdy, ktoré majú dosah na klimatické podmienky v oblastiach vzdialených tisíce kilometrov.

Vedci odhalili súvislosť medzi topiacim sa arktickým ľadom a ničivými požiarmi v USA

Foto: Pexels

Dochádza k efektu motýlích krídel

Tím vedcov z inštitúcie Pacific Northwest National Laboratory, ktorá patrí pod Ministerstvo energetiky USA, tento mesiac odprezentoval štúdiu, v ktorej sa opisuje súvislosť medzi ubúdaním ľadovej pokrývky z hladiny Severného ľadového oceánu a zhoršujúcimi sa požiarmi na západe Spojených štátov amerických.

Keď od júla do októbra dochádzka k topeniu arktického ľadu, slnečné žiarenie ohrieva okolie. To má na jeseň a začiatkom zimy za následok oteplenie a vznik podmienok, v ktorých je pravdepodobnejšie, že dôjde k požiaru, vo vzdialených štátoch, akými sú napríklad Kalifornia, Washington a Oregon.

Hoci už predtým bolo známe, že tento vzťah existuje, v novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom periodiku Nature Communications, je prvýkrát opísané, ako presne funguje. Výskumníci jeho vplyv prirovnávajú k južnému cyklu El Nino.

„Nie je to dokonalá analógia, ale takéto prepojenie sa trochu podobá efektu motýlích krídel,“ uvádza Hailong Wang, ktorý je spoluautorom štúdie. Týmto prirovnaním naráža na teóriu chaosu, v ktorej figuruje predpoklad, že mávnutie krídlami motýľa môže spôsobiť vznik tornáda na opačnej strane planéty.

„Klimatické podmienky v jednej časti sveta môžu mať časom za následok zmenu klímy v inej časti vzdialenej tisíce kilometrov. V našom prípade konštatujeme, že v takomto vzťahu je Arktída so západom Spojených štátov. Regionálne otepľovanie pevniny a morského povrchu spôsobené úbytkom ľadovej pokrývky oceánu na diaľku spúšťa neskôr v priebehu toho istého roka teplejšie a suchšie podmienky na západe USA,“ vysvetľuje vedec.

Následkom otepľovania vzniká vzdušný vír

Za normálnych okolností ľad odráža časť slnečného žiarenia, ktoré do Arktídy dopadá. Čím je ľadovej pokrývky menej, tým viac slnečného žiarenia absorbuje vodná hladina a oceán sa otepľuje. Teplo z oceánu potom stúpa a mení tlak vzduchu v atmosfére nad Arktídou.

Hailong Wang a jeho kolegovia zistili, že keď sa arktický ľad z morskej hladiny topí a okolitá pevnina a voda sa otepľujú, v atmosfére nad teplejšou oblasťou sa následkom rozdielov v tlaku vzduchu zosilňuje vzdušný vír, ktorý sa otáča proti smeru hodinových ručičiek ako cyklón.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stromy v mestách rastú pomalšie ako na vidieku. Trápia ich horúčavy, sucho aj znečistenie

Stromy v mestách rastú pomalšie ako na vidieku. Trápia ich horúčavy, sucho aj znečistenie

Americkí vedci zistili, že stromy v mestách reagujú na vysoké teploty a nedostatok vody citlivejšie ako vo vidieckych oblastiach.

Zvýšia ceny za vodné a stočné. ÚRSO odobril zdraženie ďalšej vodárenskej spoločnosti

Zvýšia ceny za vodné a stočné. ÚRSO odobril zdraženie ďalšej vodárenskej spoločnosti

Regulátor v septembri pokračuje vo zvyšovaní regulovaných cien.

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

ÚRSO chce vodárňam sprísniť štandardy. Kto ich nesplní, má platiť viac

Novela vyhlášky má platiť od roku 2025.

X
X
X
X