Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Z arktického permafrostu sa uvoľňuje viac CO2, ako sa odhadovalo

Celosvetovo narastajúce teploty majú za následok, že trvalo zamrznutá pôda na severnej pologuli sa topí, v dôsledku čoho sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý v nej bol uložený tisícky rokov.

Z arktického permafrostu sa uvoľňuje viac CO2, ako sa odhadovalo

Foto: Pexels

Výsledky výskumu medzinárodného tímu naznačujú, že pod vplyvom novoobjaveného javu sa z organickej hmoty permafrostu uvoľní ešte väčšie množstvo CO2, ako sa pôvodne predpokladalo. Ide o masu uhlíka, o ktorej si vedci predtým mysleli, že je pevne viazaná železom.

Množstvo uhlíka uloženého v pôde, ktorý je naviazaný na železo a uvoľnením sa premení na oxid uhličitý, sa odhaduje na zhruba dvojnásobok až päťnásobok množstva uhlíka uvoľneného ročne v emisiách fosílnych palív pochádzajúcich z ľudskej činnosti.

Zdá sa, že železo uhlík neviaže

Vedci si už dlhšiu dobu uvedomujú, že v procese uvoľňovania CO2 v súvislosti s topením permafrostu zohrávajú kľúčovú úlohu mikroorganizmy. Mikroorganizmy, ktoré sa aktivujú pri topení pôdy, premieňajú mŕtve rastliny a iný organický materiál na skleníkové plyny, akými sú metán, oxid dusný či oxid uhličitý.

Nové zistenie však vyvrátilo pôvodnú domnienku, že železo viaže uhlík aj pri topení trvalo zamrznutej pôdy. Výsledky výskumu totiž ukázali, že baktérie znemožňujú viazanie uhlíka železom, čo vedie k uvoľňovaniu veľkého množstva CO2.

„Zistili sme, že baktérie využívajú železo ako zdroj potravy. Pri konzumácii sa väzby, ktoré viazali uhlík, ničia a uhlík sa uvoľňuje do atmosféry v podobe skleníkového plynu,“ vysvetľuje docent Carsten W. Müller z Kodanskej univerzity.

„Zamrznutá pôda má vysoký obsah kyslíka, čo zachováva železo v stabilnom stave a umožňuje mu viazať uhlík. Akonáhle sa však ľad roztopí a premení sa na vodu, množstvo kyslíka klesá a stabilita železa sa narúša. Roztopený ľad zároveň umožňuje prístup baktériám. Týmto spôsobom sa uložený uhlík uvoľňuje v podobe oxidu uhličitého,“ vysvetľuje docent Müller.

Tento uhlík nefiguruje v klimatických modeloch

Hoci vedci sa v štúdii venovali iba jednému močarisku v oblasti Abisko na severe Švédska, svoje výsledky porovnali s údajmi z iných častí severnej pologule a očakávajú, že ich nové závery budú platiť aj pre iné oblasti permafrostu v rôznych častiach sveta.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.