Snehu bude čoraz menej. Vedci skúmali dopady na vodohospodárstvo | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Snehu bude čoraz menej. Vedci skúmali dopady na vodohospodárstvo

Zmenšovanie sa snehovej pokrývky pohorí ovplyvní dostupnosť zásob podzemnej vody.

Snehu bude čoraz menej. Vedci skúmali dopady na vodohospodárstvo

Foto: Pexels

Zimy bez snehu môžu byť bežné o niekoľko desaťročí

Snehová pokrývka hôr po celom svete sa zmenšuje a ak sa planéta bude naďalej otepľovať, klimatické modely predpovedajú, že snehu bude na horách dramaticky ubúdať a v určitom bode budúceho storočia by dokonca mohlo dôjsť k tomu, že z niektorých hôr sneh zmizne úplne.

V novej štúdii vedci z Národného laboratória Lawrenca Berkeleyho analyzovali, v akom časovom horizonte sa pravdepodobne budeme pripravovať na malý až žiadny výskyt snehu, čo tieto zmeny budú znamenať pre vodné hospodárstvo a aké sú možnosti investícií, ktoré by mohli odvrátiť nepriaznivé dôsledky.

V článku, ktorý bol publikovaný v časopise Nature Reviews Earth and Environment, rozobrali výskumníci predchádzajúce predpovede ohľadne zmeny klímy a zistili, že ak sa emisie skleníkových plynov naďalej budú produkovať v rámci scenára, ktorý počíta s vysokými emisiami, zimy s nízkym až žiadnym výskytom snehu budú na západe USA o 35 až 60 rokov bežným javom.

V štúdii ďalej prehodnocujú dlhodobé predpoklady v oblasti vodného hospodárstva v USA a zdôrazňujú, že je potrebné, aby vedci a vodohospodári čo najužšie spolupracovali na vývoji a zavádzaní stratégií adaptácie na zmenu klímy.

Snehová pokrývka pohorí je dnes pre ľudí kľúčová

Mnohé pohoria majú obrovský význam pre obyvateľov Spojených štátov v tom, že sa v nich zachytáva, zhromažďuje a uvoľňuje voda. Od topenia snehovej pokrývky sa odvíja dodávka vody, ktorá sa v závislosti od začiatku topenia môže posunúť z jari až na leto, kedy padá málo zrážok, no dopyt po vode je v súvislosti s poľnohospodárstvom najvyšší.

Faktory, ktoré zapríčiňujú zmenšovanie snehovej pokrývky, sa spájajú predovšetkým so zvyšujúcou sa teplotou a zmenou v charakteristike zrážok. Vyššie teploty zapríčinia, že búrky budú produkovať viac dažďových zrážok a menej snehových zrážok, následkom čoho klesne množstvo snehu, ktorý sa nahromadí počas zimy.

Vo výskume autori Erica Siirila-Woodburn a Alan Rhoades z Národného laboratória Lawrenca Berkeleyho vymenovali niekoľko stoviek vedeckých štúdií o strate snehovej pokrývky, spomedzi ktorých sa zamerali na osemnásť štúdií, ktoré obsahovali kvantitatívne predpovede snehovej pokrývky pre západ Spojených štátov.

Kedy sa rozlúčime so snehom?

Alan Rhoades uvádza, že v nedávnej štúdii jej autori zdôraznili, že od 50. rokov 20. storočia došlo k 21 percentnému poklesu zásob vody v snehovej pokrývke na západe USA k prvému aprílu. Do konca storočia by sa snehová pokrývka mohla zmenšiť o viac ako 50 %.

Počas uplynulých desaťročí došlo k poklesu maximálneho objemu snehovej pokrývky a snehová pokrývka dosiahla vrchol približne o osem dní skôr v prepočte na každý stupeň Celzia, o ktorý sa planéta oteplila.

Mnohé oblasti už v posledných rokoch zažili zimy s veľmi malým množstvom snehu, napríklad americké pohorie Sierra Nevada, kde v roku 2015 bola snehová pokrývka prvého apríla na úrovni piatich percent oproti normálu, čo vedci nazývajú extrémnou udalosťou.

V štúdii sú definované ďalšie dva typy podmienok s malým až žiadnym výskytom snehu. Keď je vo viac ako polovici horskej kotliny málo až žiadny sneh počas piatich po sebe nasledujúcich rokov, ide o tzv. „epizodickú nízku až žiadnu snehovú pokrývku“. Ak sa rovnaká situácia opakuje desať a viac po sebe nasledujúcich rokov, ide o tzv. „pretrvávajúcu nízku až žiadnu snehovú pokrývku“.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na Kysuciach budú mať zvýšenú protipovodňovú ochranu. SVP tu zrealizuje opatrenia za milióny eur

Na Kysuciach budú mať zvýšenú protipovodňovú ochranu. SVP tu zrealizuje opatrenia za milióny eur

Práce by mali byť ukončené už o pár rokov.

Skrátime povoľovacie procesy a znížime administratívnu záťaž, hovorí MŽP a predkladá veľkú novelu

Skrátime povoľovacie procesy a znížime administratívnu záťaž, hovorí MŽP a predkladá veľkú novelu

Podmienky pre integrované povoľovanie sa majú zmeniť. Prinášame prehľad toho najdôležitejšieho.

Investície do znižovania energetickej náročnosti vo vodárenstve "zhltnú" desiatky miliárd korún

Investície do znižovania energetickej náročnosti vo vodárenstve "zhltnú" desiatky miliárd korún

Znižovanie energetickej náročnosti bude jednou z hlavných tém medzinárodnej výstavy VODOVODY-KANALIZACE 2023, známej pod skratkou VOD-KA.