Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vstrekovanie síry do atmosféry by mohlo spomaliť topenie ľadovcov

Vedci z belgickej univerzity skúmali výhody a nevýhody použitia postupov slnečného geoinžinierstva s cieľom zamedziť topenie ľadovej pokrývky Grónska.

Vstrekovanie síry do atmosféry by mohlo spomaliť topenie ľadovcov

Foto: Pexels

Ako zamedziť topeniu ľadovcov

Klimatológovia z univerzity v belgickom meste Liege sa zaoberali otázkou, či by vstrekovanie síry do stratosféry mohlo natoľko oslabiť slnečné žiarenie, že by sa zastavilo topenie grónskej ľadovej čiapky. Ide o zaujímavú teóriu, ktorá však nie je bez rizík. Vedci ju otestovali pomocou klimatického modelu vyvinutého na ich univerzite a výsledky ich výskumu boli zverejnené v časopise The Cryosphere.

Z ľadovej pokrývky Grónska bude v priebehu dvadsiateho prvého storočia zrýchleným tempom ubúdať, čo podľa vedcov priamo súvisí s antropogénnymi emisiami skleníkových plynov. V boji proti tomuto javu, a teda aj proti celkovému globálnemu otepľovaniu, je nevyhnutné znížiť emisie skleníkových plynov.

Až 60 % úbytku na objeme ľadovca predstavuje topenie jeho povrchu a následné odtekanie vody, zvyšných 40 % sa pripisuje teleniu ľadovca, teda procesu, pri ktorom sa z neho odlamujú veľké kusy. Len topením ľadovej pokrývky Grónska sa podľa odhadov hladina morí do roku 2100 celosvetovo zvýši o niekoľko centimetrov.

Zrkadlo odrážajúce slnečné lúče

Neustále sa objavujú nové nápady na spomalenie globálneho otepľovania a jedným z nich je aj využitie slnečného geoinžinierstva. Ide o zásah do prírodných procesov, ktorý spočíva v umelom oslabovaní slnečného žiarenia nad ľadovou pokrývkou, čím sa zamedzuje topeniu ľadu.

Riaditeľ klimatologického laboratória na Univerzite v Liege Xavier Fettweis vysvetľuje, že dosiahnuť sa to dá injektovaním síry do stratosféry, teda meteorologickej zóny, ktorá sa nachádza medzi ôsmimi až pätnástimi kilometrami nad morom. Síra bude následne fungovať ako zrkadlo, ktoré odrazí časť slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Takýto zásah, ktorý umožňuje znížiť množstvo slnečného žiarenia na Zemi, sa podobá na efekt, ktorý vzniká pri sopečných erupciách. V roku 1991 prenikli do stratosféry následkom erupcie sopky Pinatubo, ktorá leží na Filipínach, milióny ton oxidu siričitého, čo spôsobilo pokles globálnych teplôt o približne 0,5 °C.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Zavádzať ďalší krok úpravy počas spracovania kalu bude príliš nákladné, odkazuje EurEau.

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Doposiaľ v štúdiách figurovali predovšetkým nanoplasty umelo vytvorené v laboratóriu, ktorých vlastnosti však nie sú zhodné s nanoplastmi skutočne sa vyskytujúcimi v životnom prostredí.

Nie je to iba Slatinka. Taraba v novej koncepcii navrhuje oživiť tri projekty vodných diel

Nie je to iba Slatinka. Taraba v novej koncepcii navrhuje oživiť tri projekty vodných diel

Predošlá vláda rátala s tým, že štát zo zámerov vycúva.