Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

V pitnej vode v Kvetoslavove našli metabolit pesticídu. ÚVZ SR ubezpečuje, že nám nič nehrozí

OZ Za našu vodu zverejnilo informáciu o výskyte chloridazónu desfenylu v pitnej vode v Kvetoslavove. ÚVZ SR však tvrdí, že ide o takzvaný nerelevantný metabolit, na ktorý sa medzná hodnota neuplatňuje.

V pitnej vode v Kvetoslavove našli metabolit pesticídu. ÚVZ SR ubezpečuje, že nám nič nehrozí

Foto: Pixabay

Nedávno sme informovali o vzniku nového občianskeho združenia Za našu vodu, ktoré spustilo kampaň s cieľom preveriť kvalitu pitnej vody na Žitnom ostrove.

Doposiaľ sa vyzbieralo dostatok peňazí na to, aby aktivisti mohli uskutočniť dva akreditované rozbory. V prvom prípade z obce Baka boli výsledky pre miestnych obyvateľov pozitívne. Tie totiž odhalili, že ani v jednom druhu pesticídov nedošlo k prekročeniu stanovej hodnoty.

V prípade druhej vzorky však výsledky už neboli také optimistické. Aktivisti na základe odborov zistili, že táto vzorka obsahuje vyššiu mieru metabolitu jedného pesticídu (chloridazón desfenyl).

Ide presne o ten istý metabolit, o výskyte ktorého informovala naša redakcia v prípade pitnej vody v Šamoríne.

Žiadne delenie nemáme

Problémom je, že tu sme na legislatívu prikrátki. Úrad verejného zdravotníctva totiž zdôrazňuje, že ide o nerelevantný metabolit, na ktorý sa tento limit neuplatňuje. V prípade relevantného metabolitu by táto medzná hodnota platila.

Ak si však spomínate, tak na Slovensku neexistuje žiadna platná legislatíva, ktorá by určovala, aké sú medzné hodnoty nerelevantných metabolitov pesticídov, keďže takéto delenie nemáme.

 V Česku majú takéto delenie o niečo prepracovanejšie . V tomto prípade legislatíva jasne určuje, čo môžeme označiť ako nerelevantný a čo ako relevantný metabolit.

Chloridazón desfenyl je v ňom označený ako nerelevantný metabolit a jeho doporučená maximálna hodnota je až 6 µg/l s podmienkou, že hodnota materskej látky bude menšia ako 0,1 µg/l. Ide teda len o malý nedostatok alebo o vážnu dieru v slovenskej legislatíve?

Limity by mali stanoviť

Podľa platnej vyhlášky by pesticídy nemali presiahnuť hranicu 0,10 µg/l. V prípade analýzy v Kvetoslavove odborníci zistili hodnotu 1,09 µg/l.

Ide teda o menšiu koncentráciu ako v prípade Šamorína, napriek tomu však OZ Za našu vodu zdôrazňuje, že takýto metabolit nemá v pitnej vode čo robiť.

Ako uviedli aktivisti na svojej facebookovej stránke, je veľká pravdepodobnosť, že tento kontaminant sa nachádza vo viacerých obciach, a to nielen na Žitnom ostrove. Práve z tohto dôvodu listom požiadali hlavného hygienika SR o stanovenie limitu.

„Normy stanovené slovenskou legislatívou sú diametrálne odlišné od noriem v okolitých krajinách, obávame sa teda, že tu ide len o neporiadok v slovenskej legislatíve,” zdôrazňuje predsedníčka združenia Annamarie Velič.

ÚVZ SR: Nič nám nehrozí

Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa však nemáme čoho báť. Voda je teda vhodná na pitie a obyvateľom nehrozia žiadne zdravotné riziká.

„Chloridazon-desfenyl je nerelevantný metabolit pesticídu chloridazon. Rozkladnými vlastnosťami nerelevantných metabolitov môžu byť napríklad až voda a oxid uhličitý. Podľa odporúčaní EK sú prípustné koncentrácie nerelevantných metabolitov až do 10 ug/L,“ uvádza v tlačovej správe ÚVZ SR.

Podľa ÚVZ SR nerelevantné metabolity nepredstavujú riziko, respektíve predstavujú len veľmi nízke riziko, pokiaľ ide o účinky na biologický cieľ a toxikologické účinky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vybudovali suchý polder. Pri dažďoch sa teraz ukázalo, ako funguje

Vybudovali suchý polder. Pri dažďoch sa teraz ukázalo, ako funguje

Slovenský vodohospodársky podnik realizoval protipovodňový projekt na južnom Slovensku.

Vybrali generálneho riaditeľa. Jedna z najväčších vodární má nové vedenie

Vybrali generálneho riaditeľa. Jedna z najväčších vodární má nové vedenie

Do výberového konania sa zapojilo 27 ľudí. Zvíťazil v ňom člen predstavenstva.

Štyri obce sa chcú pustiť do výstavby kanalizácie, projekt ráta aj s novou ČOV

Štyri obce sa chcú pustiť do výstavby kanalizácie, projekt ráta aj s novou ČOV

Kanalizačné potrubia zo všetkých obcí majú viesť do centrálnej prečerpávacej stanice a odtiaľ tlakovou kanalizáciou do novej čistiarne.

X
X
X
X