Na stránkach OZ Moderný Šamorín pre všetkých sa objavila informácia o nadlimitnej koncentrácii jedného metabolitu pesticídu v pitnej vode. Vodárne však za týmto krokom vidia len šírenie poplašných správ.
Od rozšírenia informácie o tom, že pitná voda na Žitnom ostrove je ohrozená nebezpečným pesticídom atrazínom, prešlo už niekoľko týždňov.
Táto správa však mnohým obyvateľom okolitých obcí nedáva spávať. Príkladom je pokus jednej obyvateľky Šamorína vziať veci do vlastných rúk. Rozhodla sa, že analýzu pitnej vody si dá vykonať sama.
O niekoľko dní získala výsledky rozboru. OZ Moderný Šamorín pre všetkých sa rozhodlo informovať verejnosť o zistených zvýšených hodnotách jedného druhu pesticídu a jeho metabolitov.
„Západoslovenská vodárenská spoločnosť dňa 28. februára 2018 sprístupnila informáciu, že pitná voda v zásobovacej oblasti Šamorín spĺňa limity ukazovateľov stanovenej vyhláškou ministerstva zdravotníctva č. 247/2017 Z. z. pre pitnú vodu (analýza vody pre 9 ukazovateľov-pesticídov bola pripojená),“ uvádza sa na webovej stránke OZ Moderný Šamorín pre všetkých.
Na vlastnú päsť
Analýzu vykonalo akreditované analytické laboratórium ALS Czech Republic, ktoré svoje služby ponúka už od roku 2006. Vykonáva kompletné chemické, biologické, organoleptické, fyziologické aj rádiologické rozbory pitných vôd.
Konkrétne išlo o analýzu až 96 ukazovateľov, Obzvlášť znepokojivý výsledok predstavuje hodnota jedného metabolitu pesticídu, ktorá dosahovala trojnásobne vyššie limity, ako je stanovené vo vyhláške.
OZ Moderný Šamorín pre všetkých sa ihneď rozhodlo informovať o danej skutočnosti občanov na svojej webovej stránke, ale aj na facebookovej stránke.
Okrem toho danú informáciu obratom zaslali Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave a priamo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá je na danom území dodávateľom pitnej vody.
„Považujeme za potrebné informovať obyvateľov o tejto skutočnosti a zvážiť používanie vody z verejného vodovodu v Šamoríne na priamu konzumáciu až do vyjasnenia situácie,“ varujú obyvateľov členovia združenia.
Trojnásobne prekročená hodnota
Vyhláška ministerstva uvádza pevne stanovené limity pre jednotlivé ukazovatele pitnej vody. Hladina metabolitov pesticídov by nemala prekročiť hranicu 0,10 µg/l.
Najväčší problém teda predstavuje zvýšená koncentrácia chloridazónu a jeho metabolitov. Metabolit chloridazón-desfenyl prekročil povolenú hranicu až o 35 percent. Ďalšie zvýšené hodnoty zaznamenali aj metabolity chloridazón-methyl disphenyl, metazachlór ESA a metolachlór ESA.
V Česku študovali vplyv tohto pesticídu a jeho metabolitov na potkany a myši. Výsledky preukázali, že chloridazón nevykazuje mutagénne alebo genotoxické účinky. Neznamenali sa ani negatívne vplyvy na nervový systém.
O niekoľko dní na to vydal Úrad verejného zdravotníctva stanovisko na facebookovej stránke občianskeho združenia.
„Z protokolu, ktorý bol dňa 27. 3. 2018 doručený poštou aj na Úrad verejného zdravotníctva SR vyplýva, že nejde o akreditovaný odber a odber si vykonal zákazník sám,“ uvádza hovorkyňa ÚVZ SR Zuzana Drobová.
Ide o nerelevantný metabolit
Drobová uviedla, že pre chloridazón-desfenyl sa neuplatňuje limitná hodnota 0,1 µg/l, keďže ide o nerelevantný metabolit. Pre relevantný metabolit sa tento limit uplatňuje.
Vo vyhláške o kvalite pitnej vody sa však nedá nikde nájsť zoznam relevantných a nerelevantných metabolitov pesticídov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.