INNOGY
INISOFT
BELIMO

V Kanade testujú čistenie odpadových vôd koreňovým systémom vŕb

Podľa vedcov z Montrealu by filtráciu splaškov mohli zabezpečovať stromy. Vedľajším produktom procesu by bola biomasa vhodná na výrobu biopaliva.

V Kanade testujú čistenie odpadových vôd koreňovým systémom vŕb

Foto: Pexels

Korene ako filter

V Kanade sa každý rok čiastočne vyčistí a vypustí do životného prostredia šesť biliónov litrov komunálnej odpadovej vody. Ďalších 150 miliárd litrov nespracovaných odpadových vôd sa vypúšťa priamo do povrchových vôd.

Vedci z Montrealskej univerzity vynašli spôsob, ako tomu predchádzať filtráciou splaškov cez korene vŕb. Na základe experimentov, ktoré uskutočnili na plantáži v Quebecu, odhadujú, že ročne by takáto „biorafinéria“ mohla vyčistiť viac ako 30 miliónov litrov odpadovej vody na hektár.

„Stále skúmame, ako tieto stromy dokážu znášať a prečisťovať tak obrovské objemy odpadových vôd, ale komplexná fytochemická charakterizácia vŕb nám poskytuje zaujímavé indície,“ uvádza Eszter Sas, hlavná autorka štúdie a doktorandka na Université de Montréal.

Vŕby majú voči kontaminácii prirodzenú toleranciu a ich korene dokážu odfiltrovať dusík, ktorý sa v odpadových vodách vyskytuje vo veľkých objemoch. Tým sa strojnásobuje objem vyprodukovanej biomasy, ktorá sa následne dá použiť na výrobu obnoviteľných lignocelulózových biopalív, ktoré sú alternatívou fosílnych palív.

Biopalivá druhej generácie

Lignocelulózové biopalivá vyrobené z biomasy sú takzvanými biopalivami druhej generácie, ktoré priamo nekonkurujú surovinám v potravinovom reťazci.

V novom výskume použil kanadsko-britský tím biochemikov a chemických inžinierov z Montrealskej univerzity a Imperial College v Londýne pokrokovú chemickú technológiu profilovania na identifikáciu nových extrahovateľných ekologických chemikálií, ktoré stromy dokážu produkovať.

Okrem kyseliny salicylovej, ktorú vŕby produkujú vo veľkých množstvách a ktorá je známa ako hlavná zložka aspirínu, sa prostredníctvom filtrácie odpadových vôd rozšírila skupina „zelených“ chemikálií, ktoré majú významné antioxidačné, protirakovinové, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti.

„Hoci väčšina indukovaných chemických zlúčenín nebola predtým vo vŕbach pozorovaná, niektoré už boli pozorované v rastlinách tolerantných voči soliam, ako sú sladké drievko a mangrovy, a o ktorých je známe, že sú silnými antioxidantmi,“ hovorí Eszter Sas.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. zember45@gmail.com30.06.2021 (08:01)
    Tebto spôsob vynašli angličania, v Dánsku je pre potreby decentalizobvaného čistenia kodifikovaný o od roku 2010, u nás sú projekty na uplatnenie bezodtokového čistenia na MŽP už roky, nikto sa nechce k tomu vyjadriť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.