Biogénny metán, ktorý jazerá ukladajú, môže byť využitý na energetické účely.
Jazerá ukladajú obrovské množstvo metánu (CH4). V novej štúdii ponúkajú environmentálni vedci na Univerzite v Bazileji návrhy, ako ho možno extrahovať a použiť ako zdroj energie vo forme metanolu.
Emisie metánu z jazier sú pritom najväčšou zložkou emisií zo sladkovodných ekosystémov. Prírodné jazerá prispievajú približne 70 % k sladkovodným emisiám CH4, čo je neprimerané množstvo vzhľadom na relatívne malú plochu, ktorú zaberajú.
V minulosti vedci poukázali na to, že vlastnosti prostredia, ako je napríklad teplota a zrážky, pôsobia ako dôležité hnacie faktory pre emisie CH4, pričom k vyšším emisiám dochádza tam, kde sú vysoké teploty vzduchu a vyššia miera zrážok. Zároveň poukázali, že jazerá s vysokou koncentráciou celkového fosforu sa javia ako hlavný zdroj emisií CH4.
Produkcia CH4 v jazerách sa vyskytuje hlavne z anoxických sedimentov, pričom do atmosféry sa môže dostať štyrmi emisnými cestami, a to takzvaným ebuličným tokom, difúziou, akumulačným tokom a emisiami z vodnej vegetácie.
Diskusia o súčasnej klimatickej kríze sa však vo väčšine prípadov stále zameriava na oxid uhličitý. O metáne, ktorý je tiež skleníkovým plynom, sa hovorí výrazne menej, a hoci je v atmosfére oveľa zriedkavejší, jeho potenciál globálneho otepľovania v prepočte na jednotku je 80 až 100-krát väčší.
Napriek tomu sa však v posledných rokoch z dôvodu zvyšujúcej sa atmosférickej koncentrácie metánu a jeho vplyvu na podnebie tieto emisie z jazier čoraz častejšie merajú.
Viac ako polovica metánu spôsobeného ľudskou činnosťou pritom pochádza z produkcie ropy a poľnohospodárskych hnojív. Plyn však vzniká aj prirodzeným rozkladom biomasy mikróbmi, napríklad v jazerách.
Vo svojej najnovšej publikácii Maciej Bartosiewicz z Katedry environmentálnych vied na Univerzite v Bazileji a profesor Moritz Lehmann, vedúci výskumnej skupiny pre biogeochémiu, načrtávajú potenciál a teoretické možnosti využitia metánu z jazier a iných sladkovodných útvarov na udržateľnú produkciu energie.
Vysvetľujú, že metán z jazier a nádrží tvorí asi 20 % globálnych prírodných emisií metánu. „To by teoreticky stačilo na pokrytie energetických potrieb sveta,“ hovorí M. Bartosiewicz.
Až donedávna šlo o technologicky náročnú metódu
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.