Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Aj z jazier môžeme čerpať uhlíkovo neutrálne biopalivo

Biogénny metán, ktorý jazerá ukladajú, môže byť využitý na energetické účely.

Aj z jazier môžeme čerpať uhlíkovo neutrálne biopalivo

Foto: Depositphotos

Jazerá ukladajú obrovské množstvo metánu (CH4). V novej štúdii ponúkajú environmentálni vedci na Univerzite v Bazileji návrhy, ako ho možno extrahovať a použiť ako zdroj energie vo forme metanolu.

Emisie metánu z jazier sú pritom najväčšou zložkou emisií zo sladkovodných ekosystémov. Prírodné jazerá prispievajú približne 70 % k sladkovodným emisiám CH4, čo je neprimerané množstvo vzhľadom na relatívne malú plochu, ktorú zaberajú.

V minulosti vedci poukázali na to, že vlastnosti prostredia, ako je napríklad teplota a zrážky, pôsobia ako dôležité hnacie faktory pre emisie CH4, pričom k vyšším emisiám dochádza tam, kde sú vysoké teploty vzduchu a vyššia miera zrážok. Zároveň poukázali, že jazerá s vysokou koncentráciou celkového fosforu sa javia ako hlavný zdroj emisií CH4.

Produkcia CH4 v jazerách sa vyskytuje hlavne z anoxických sedimentov, pričom do atmosféry sa môže dostať štyrmi emisnými cestami, a to takzvaným ebuličným tokom, difúziou, akumulačným tokom a emisiami z vodnej vegetácie.

Diskusia o súčasnej klimatickej kríze sa však vo väčšine prípadov stále zameriava na oxid uhličitý. O metáne, ktorý je tiež skleníkovým plynom, sa hovorí výrazne menej, a hoci je v atmosfére oveľa zriedkavejší, jeho potenciál globálneho otepľovania v prepočte na jednotku je 80 až 100-krát väčší.

Napriek tomu sa však v posledných rokoch z dôvodu zvyšujúcej sa atmosférickej koncentrácie metánu a jeho vplyvu na podnebie tieto emisie z jazier čoraz častejšie merajú.

Viac ako polovica metánu spôsobeného ľudskou činnosťou pritom pochádza z produkcie ropy a poľnohospodárskych hnojív. Plyn však vzniká aj prirodzeným rozkladom biomasy mikróbmi, napríklad v jazerách.

Vo svojej najnovšej publikácii Maciej Bartosiewicz z Katedry environmentálnych vied na Univerzite v Bazileji a profesor Moritz Lehmann, vedúci výskumnej skupiny pre biogeochémiu, načrtávajú potenciál a teoretické možnosti využitia metánu z jazier a iných sladkovodných útvarov na udržateľnú produkciu energie.Vysvetľujú, že metán z jazier a nádrží tvorí asi 20 % globálnych prírodných emisií metánu. „To by teoreticky stačilo na pokrytie energetických potrieb sveta,“ hovorí M. Bartosiewicz.

Až donedávna šlo o technologicky náročnú metódu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.